×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


LOT jednak bez zysku z latania w tym roku


Rada nadzorcza LOT-u przyjęła aktualizację budżetu na 2015 r. - dowiedziała się "Gazeta Wyborcza". Jest w niej duża zmiana. Zamiast 126,1 mln zł zysku operacyjnego, linia ma zamknąć rok na zerowym wyniku z działalności podstawowej.


Oficjalny powód tej zmiany to decyzja Komisji Europejskiej o konieczności zawieszenia dodatkowych tras w zamian za otrzymaną pomoc publiczną. LOT od lipca przestał latać z Warszawy do Kiszyniowa, Zagrzebia, Erywania, Belgradu i z Krakowa do Gdańska, a od września zawiesił także połączenie Warszawa-Dusseldorf. 

Przewoźnik szacuje teraz, że przez zawieszenie tych tras przychody będą niższe o 124 mln zł od zakładanych - co przekłada się na redukcję prognozy wyniku operacyjnego ze 126,1 mln zł do zera. 

Na razie nie wiadomo, czy rewizja dotyczy też planu zysku netto. Zgodnie ze złożonym do Komisji Europejskiej planem restrukturyzacji, LOT ma w tym roku zarobić 67-80 mln zł netto. 

Komentarz Pasazer.com

Aktualizacja budżetu LOT-u jest bardzo niepokojąca. Decyzja rady nadzorczej może oznaczać, że sytuacja finansowa linii jest jeszcze daleka od stabilnej. 

Większość z zawieszonych tras LOT-u to połączenia przejęte od Eurolotu. W momencie składania planu restrukturyzacji LOT (przynajmniej formalnie) nie mógł zakładać, że w ogóle będzie je obsługiwał. Do tego niewiarygodne jest tłumaczenie, że przez zawieszenie sześciu krótkodystansowych tras LOT zmniejszy zysk operacyjny o ponad 100 mln zł.

Sam przewoźnik szacuje, że straci 124 mln zł - ale przychodu, nie zysku. Ujemny efekt na zysku operacyjnych zawieszenia tych tras to w najlepszym przypadku kilka-kilkanaście milionów. 

W zeszłym roku LOT zanotował bardzo dobry wynik operacyjny (niemal 100 mln zł na plusie), ale netto stracił ponad 260 mln zł. To jednak nie budziło niepokoju, bo było skutkiem działań finansowych i zdarzeń jednorazowych - znormalizowany wynik netto wyniósł niemal 36 mln zł na plusie. Obydwa wskaźniki rok temu były lepsze niż zakładane - w planie restrukturyzacyjnym na 2014 r. zapisano ok. 70 mln zł zysku operacyjnego i ok. 20 mln zł straty netto. 

Jednak aktualizacja budżetu na ten rok wskazuje, że dobre zeszłoroczne wyniki nie muszą mieć dalszego ciągu w tym roku. 

Zgodnie z planem restrukturyzacji w 2016 r. LOT ma zarobić netto 155-190 mln zł, a na działalności operacyjnej - 200-240 mln zł. Nie wiadomo, czy te plany są aktualne. gość_9ec2a - Profil
gość_9ec2a
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie