Tanie linie będą jeszcze tańsze

Dominik Sipiński - Profil Dominik Sipiński
19 września 2015 14:59
5 komentarzy
Obniżymy ceny biletów, bo możemy to zrobić - zapowiada Michael O'Leary, szef Ryanaira. Wtóruje mu prezes Wizz Aira. W nadchodzących miesiącach bilety lotnicze mogą być najtańsze od dawna.
Reklama

- Nasze ceny już są najniższe w branży. Ale spodziewamy się wojny cenowej i zgodnie z naszą strategią będziemy walczyć o zachowanie jak najwyższego wskaźnika wypełnienia. Obniżymy więc ceny, ale nie dlatego, że boimy się konkurencji, tylko dlatego, że możemy sobie na to pozwolić - tłumaczył na konferencji prasowej w Warszawie Michael O'Leary, szef Ryanaira.

To samo mówi József Varadi, prezes Wizz Aira.

- My zawsze stawialiśmy na wysokie wypełnienie, a nie na wysoką marżę na biletach. Nasza strategia jest taka: podczas gdy np. LOT ustala cenę biletów, a potem musi się modlić o to, by znaleźli się chętni, my najpierw ustalamy wypełnienie, które nas interesuje, a potem modlimy się, by ludzie zapłacili wystarczająco dużo - objaśnił prezes węgierskiej spółki także na konferencji w Warszawie.

Powód jest oczywiście prosty: najniższe od dawna ceny paliwa. Choć ropa tanieje już od zeszłego roku, dopiero teraz linie zaczynają w pełni odczuwać tego efekty. Wynika to z tego, że przewoźnicy kupują paliwo w kontraktach długoterminowych (tzw. hedge contracts). Dlatego do tej pory, choć sama ropa tanieje, przewoźnicy wciąż odbierali paliwo kupione na gorszych warunkach.

W tym roku wszyscy przewoźnicy na potęgę kupują paliwo po niższych cenach. Starają się w ten sposób zabezpieczyć przed nieuniknionymi w dłuższej perspektywie wzrostami.

- Tylko w tym roku linie lotnicze na całym świecie zaoszczędzą nawet 100 mld dolarów na kosztach paliwa. Dla niektórych linii udział kosztów paliwa spadł z ponad 50 proc. wszystkich kosztów do 15-20 proc. - powiedział na konferencji CEE Aviation w Budapeszcie Steven F. Udvar-Hazy, założyciel największej firmy leasingującej samoloty na świecie ILFC (obecnie AerCap).

Rekordowo niskie koszty linii lotniczych mogą doprowadzić do wojny cenowej. Tak uważa Ryanair - spółka w strategii na ten rok podkreśla, że rywalizacja może znacząco wpłynąć na zyskowność linii.

Udvar-Hazy przestrzega, że linie powinny wykorzystać wysoką rentowność w tym roku do tego, by przeprowadzić restrukturyzację i lepiej przygotować się do nieuniknionych podwyżek. Ale priorytetem może okazać się walka o pasażerów i obniżenie cen.

Obydwaj niskokosztowi przewoźnicy są dobrze przygotowani na rywalizację. W 2014 r. zanotowali rekordowe zyski: Ryanair zakończył ostatni rok rozliczeniowy z zyskiem 867 mln euro, a Wizz Air zarobił 183 mln euro.

- Wypełnimy nasze samoloty niezależnie od tego, jakie będą warunki - zapowiedział Varadi.
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
edeq 2015-09-21 11:26   
edeq - Profil edeq
marcowy: pełna zgoda. gość_e10c3: chciałbyś chyba zmiany FR na tradycyjnego przewoźnika, a do tego nie dojdzie (swoją drogą tradycyjni powoli zmieniają najtańsze taryfy w kierunku LCC), FR uważam będzie szukał nowych przychodów, już mówiło sie coś o dowożeniu PAX na TATLe, coś w rodzaju interline, to byłoby dużą zmianą ale zobaczymy na czym to stanie.
marcowy 2015-09-21 10:44   
marcowy - Profil marcowy
gość_e10c3: ja osobiście nie próbowałbym pouczać MOLa. Możemy go lubic lub nie ale prowadzi on z sukcesem jedną z najbardziej zyskownych linii w tym biznesie :)
gość_e10c3 2015-09-19 22:19   
gość_e10c3 - Profil gość_e10c3
Pan MOL jak zwykle się chwali i proponuje zmiany kosmetyczne. To czego nie rozumie to to, że tzw. ultra low-costy są już dostatecznie tanie i klientom już nie trzeba zmniejszać cen biletów. Trzeba natomiast ułatwiać życie, i tak np. wprowadzać jednolite ograniczenia bagażu podręcznego, czy jednolite ceny bagażu rejestrowanego (bo fakt, że 1 kg bagażu w B737-800 Ryanaira jest dużo droższy od 1 kg bagażu w B737-800 Norwegiana to absurd), podpisywać code-share z innymi przewoźnikami i ustalić jednolity system transferu bagażu pomiędzy lotami (tak żeby człowiek nie musiał się męczyć z odbieraniem bagażu i jego ponownym nadawniem). To byłyby zmiany rewolucyjne i na pewno wpływające pozytywnie na wizerunek firmy.
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama