×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Lotnisko Chopina celuje w 12 mln w 2016 r.


Rosną szanse na to, że w przyszłym roku warszawskiego Lotnisko Chopina obsłuży ponad 12 mln pasażerów - zapowiedział Michał Kaczmarzyk, dyrektor naczelny przedsiębiorstwa PPL zarządzającego tym portem lotniczym.Kaczmarzyk przedstawił swoją prognozę podczas konferencji prasowej Wizz Aira, który ogłosił powiększenie swojej bazy w Warszawie o szósty samolot. Przewoźnik dodał też cztery nowe trasy oraz zapowiedział, że od lata 2016 r. dwa stacjonujące na Lotnisku Chopina airbusy A320 zostaną zastąpione większymi A321.

- To zwiększa nasze szanse na osiągnięcie poziomu 12 mln pasażerów już w przyszłym roku - podkreślił dyrektor PPL.

W rozmowie z Pasazer.com Kaczmarzyk oszacował, że tylko dzięki temu, że Wizz Air zbazuje w Warszawie kolejny samolot, liczba pasażerów może wzrosnąć o 200 tys. rocznie. Wizz Air już teraz obsługuje ok. 14 proc. ruchu z Warszawy i jest wyraźnie drugim co do wielkości przewoźnikiem na Lotnisku Chopina (liderem jest LOT z ok. 40-proc. udziałem, a na trzecim miejscu znajduje się Travel Service z niecałymi 5 proc.). 

Jednak wzrost nie ma wynikać jedynie z działań Wizz Aira. Kaczmarzyk przypomina, że już od stycznia LOT uruchomi połączenie do Tokio, a od jesieni także do Bangkoku i Seulu. Przybędzie także połączeń krótko- i średniodystansowych przewoźnika. 

W przyszłym roku loty do Warszawy rozpocznie Air Canada Rouge na trasie z Toronto. Kaczmarzyk ocenia, że to ciekawe połączenie - choć dla lotniska lepiej byłoby pozyskać nowy kierunek (do Toronto lata też LOT), to dyrektor PPL jest spokojny o wypełnienie samolotów obydwu linii. 

W 2014 r. Lotnisko Chopina obsłużyło 10,57 mln pasażerów. Był to wynik minimalnie (o 0,9 proc.) gorszy niż rekordowy rezultat z 2013 r., który wyniósł 10,67 mln. W tym roku zapowiada się rekord, a lotnisko zapewne po raz pierwszy w historii osiągnie poziom 11 mln osób. Do końca sierpnia Lotnisko Chopina obsłużyło 7,6 mln pasażerów - o 7 proc. więcej niż w tym samym okresie 2014 r. i o 3,1 proc. więcej niż w 2013 r. 

Jeśli dynamika wzrostu się utrzyma, w 2015 r. warszawski port lotniczy może obsłużyć nawet ok. 11,3 mln podróżnych. Przekroczenie 12 mln w 2016 r. oznaczałoby w takiej sytuacji wzrost o co najmniej 6 proc. w przyszłym roku.gość_9fc95 - Profil
gość_9fc95
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie