Części do A350 będą produkowane w Łodzi

Piotr Bożyk - Profil Piotr Bożyk
01 września 2015 14:51
3 komentarze
Najnowszy samolot Airbusa - A350 XWB będzie miał na pokładzie polskie komponenty. Stelia Aerospace przyzna kontrakt na seryjną produkcję zaawansowanych technologicznie, podstawowych części A350 XWB firmie ESM, spółce zależnej Nimrod Group.
Reklama

Aby zrealizować kontrakt, Nimrod Group/ESM założą w Polsce spółkę zależną o nazwie Azura Polska. Nowa spółka będzie miała siedzibę w Łodzi. Wieloletni kontrakt przyznany przez Airbus i Stelia Aerospace ma wartość 45 mln dolarów amerykańskich (190 mln złotych).

- Decyzja o powołaniu spółki Azura Polska wynika z długofalowej strategii przemysłowej Airbus Group, która zakłada rozszerzanie obecności w Polsce i stworzenie w kraju piątej europejskiej bazy przemysłowej. „Nimrod Group i Airbus Group z dumą wspierają nowe inicjatywy lotniczo-kosmiczne w Łodzi — powiedział Sebastian Magadzio, prezes Airbus Group Polska. — Airbus Group jest już ważnym graczem w polskiej branży lotniczo-kosmicznej, o czym świadczą zakłady PZL Okęcie w Warszawie i Mielcu, centrum badawczo-rozwojowe Astri Polska oraz biuro projektowe AH w Łodzi”. Polska stała się godnym zaufania miejscem do prowadzenia interesów, a polscy dostawcy dostarczają części do pełnej gamy samolotów Airbusa - dodał.

Wartość zamówień Airbus Group w Polsce znacznie przekracza 200 milionów euro (846 mln złotych), wliczając w to elementy strukturalne samolotów, systemy i usługi, a firma zatrudnia na miejscu niemal 1000 wysoko wykwalifikowanych pracowników.

- Od dłuższego czasu przygotowujemy się do uruchomienia nowej bazy przemysłowej w Europie. Nowy kontrakt na części do A350 zapewni spółce Azura Polska szybki rozwój, ponieważ pierwsze dostawy zaplanowano już na początek 2016 roku - powiedział Eddy Ephrati, prezes Nimrod Group.

//www.pasazer.com/img/images/normal/airbus,a350,paris,pbozyk2.jpg
Również Airbus Helicopters ma bezpośrednio i pośrednio stworzyć wiele miejsc pracy, kiedy rozpocznie lokalną produkcję na potrzeby śmigłowców H225M Caracal, więc firma przekonała swoich dostawców, żeby jej towarzyszyli.

- Choć pierwotne plany zakładały zbudowanie nowych zakładów w innych krajach Europy, kierownictwo Airbus Group i Airbus Helicopters przekonało nas, że Polska jest lepszą opcją. Kraj ten oferuje przedsiębiorstwom lotniczo-kosmicznym szczególnie młodą i wysoko wykwalifikowaną siłę roboczą - dodał Ephrati.

Azura Polska została zaproszona przez Airbus Helicopters do nowego parku przemysłowego w Łodzi, w którym powstanie linia montażu końcowego Caracali. W Łodzi znajduje się już biuro inżynierskie Airbus Helicopters otwarte w lutym 2015 r.

- Jesteśmy bardzo zadowoleni z odzewu niektórych kluczowych dostawców, którzy postanowili podążyć za nami do Polski, a Nimrod był wśród tych, którzy szczególnie przychylnie zareagowali na nasze wezwanie. Liczymy na to, że zostaniemy dobrymi sąsiadami w naszym parku przemysłowym i że będziemy razem rozwijać działalność - powiedział Christian Cornille, wiceprezes Airbus Helicopters ds. przemysłu.

Zapraszamy także do naszego wywiadu z Sebastianem Magadzio, który przeprowadziliśmy w marcu tego roku.

Fot. Piotr Bożyk

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
piotrek737 2015-09-02 00:27   
piotrek737 - Profil piotrek737
pszn: Ciężko powiedzieć, ale tym się Nimrod Group nie zajmuje. Troszkę większe rzeczy jednak robią ;) zobacz link
pszn 2015-09-01 15:40   
pszn - Profil pszn
Czy zatrzask w pasie bezpieczeństwa można uznać za "zaawansowaną technologicznie, podstawową część"? ;-)
gość_1ec4a 2015-09-01 15:33   
gość_1ec4a - Profil gość_1ec4a
WOW, super! :)
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama