×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Grupa Aerofłot straciła netto w pierwszym półroczu 3,5 mld rubli


W pierwszym półroczu br. Grupa Aerofłot straciła netto 3,5 mld rubli. To głównie efekt inwestycji w rozwój siatki połączeń oraz rosnących kosztów obsługi samolotów, leasingu finansowego nowych maszyn a także niskiej wartości rubla względem dolara.


- Jesteśmy skupieni na optymalizacji floty, cięciu kosztów, zwiększeniu wydajności oraz polepszeniu zarządzania finansami bieżącymi. Uważamy, że dzięki naszej rosnącej obecności na rynku rosyjskim, wzrastającej efektywności oraz lojalności klientów będziemy mogli osiągnąć wzrost rentowności Grupy - komentuje Szamil Kurmaszow, członek Zarządu ds. finansowych i rozwoju siatki połączeń w Aeroflot Group.

Rzeczywiście, udział Grupy w rynku wzrósł w stosunku do pierwszego półrocza 2014 r. o 5,8 pkt proc. (do poziomu 37 proc.). To w szczególności efekt rozszerzenia usług na rynku wewnątrzkrajowym oraz wycofywania się wielu przewoźników zagranicznych.  

Łączne przychody Aeroflot Group wzrosły o 25,8 proc. osiągając wartość 174,6 mld rubli. Przy czym na samej działalności operacyjnej udało się zarobić 5,86 mld rubli. Najbardziej wzrosły zyski z tras regularnych (+30 proc., 144 mld RUB). Dochody z połączeń czarterowych znacznie spadły (-71 proc., 2,5 mld RUB) - co jest efektem zmiany statusu na rozkładowe wielu rejsów, które w ubiegłym roku funkcjonowały jako czartery. Linia wskazuje także na ogólne trendy zmniejszania się ruchu turystycznego ze względu na sytuację polityczną i bezpieczeństwo.

Mimo, że o 1 proc. spadła ilość przewożonego frachtu lotniczego i poczty, to udało się jednak wypracować na tego typu działalności wzrost przychodów o 16,3 proc. (ponad 4 mld RUB).

W porównaniu do I półrocza 2014 r. koszty operacyjne (bez kosztów paliwa) wzrosły 24,1 proc. do poziomu 125,8 mld rubli. Najwięcej przeznaczono na obsługę samolotów i pasażerów (34,5 mld RUB, +24,5 proc.) oraz wynagrodzenia za pracę załóg (27,3 mld RUB, +12,1 proc.).

Prócz tego, grupa przeznaczyła o ok. 28 proc. środków więcej na reklamę i marketing.

O 16,1 proc. wzrosły koszty leasingu i amortyzacji samolotów - to głównie rezultat dodania do floty sześciu nowych boeingów 777. Z kolei o 41,3 proc. podniosły się koszty obsługi technicznej wszystkich posiadanych statków powietrznych.

Koszty paliwowe również wzrosły (o 11,1 proc.) - to głównie efekt wzmożonego ruchu (a co za tym idzie - większej liczby wykonanych lotów) oraz - znów - niskiej wartości rubla względem głównych walut.

Łączne koszty operacyjne wyniosły w pierwszym półroczu 170,6 mld RUB.gość_f1097 - Profil
gość_f1097
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie