Lotnisko Schiphol poprawiło wyniki finansowe

Dominik Sipiński - Profil Dominik Sipiński
31 sierpnia 2015 07:28
Spółka zarządzająca lotniskiem w Amsterdamie i z udziałem w lotnisku w Eindhoven zarobiła w pierwszej połowie roku 128 mln euro po korekcie o zdarzenia jednorazowe. To wzrost o 7 mln euro w stosunku do pierwszej połowy 2015 r.
Reklama

Przychody z działalności spółki wzrosły o 1,1 proc. do 684 mln euro, mimo tego, że od 1 kwietnia br. lotnisko w Amsterdamie obniżyło opłaty lotniskowe o średnio 7 proc. Dodatkowo Schiphol Group zarobiła 84 mln euro dzięki zmianie wyceny aktywów, a 50 mln euro przyniosła sprzedaż 60 proc. akcji w spółce Schiphol Airport Retail niemieckiemu potentatowi handlu lotniskowego Gebr. Heinemann.

Koszty operacyjne spółki zmalały o 2 proc. do 505 mln euro.

- Ciągła atrakcyjność lotniska w Schiphol jest widoczna w rozległej siatce połączeń oraz nieustającym wzroście liczby pasażerów - powiedział cytowany w komunikacie prasowym Jos A. Nijhuis, dyrektor wykonawczy Schiphol Group. - Duży wzrost, kontrola nad kosztami, niskie stopy procentowe i porozumienie z 2014 r. wpływają na to, że spółka planuje w 2016 r. ponownie istotnie obniżyć opłaty lotniskowe.

W pierwszej połowie roku amsterdamskie lotnisko obsłużyło 27 mln pasażerów, czyli o 5 proc. więcej niż rok temu. O 3 proc. do 216 tys. wzrosła liczba operacji lotniczych, ale głównie z uwagi na niższe przewozy do Azji i Rosji zmalał ruch cargo (o 2,1 proc. do 785 tys. ton).

Każdy pasażer średnio wydawał 14,55 euro w strefie handlowej lotniska - to o 24 centy mniej niż rok temu, co wynika głównie z trwających prac remontowych. Na koniec półrocza 88,2 proc. powierzchni handlowej lotniska było wynajęte - to wzrost o 1,1 pkt. proc. w stosunku do ubiegłego roku.
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama