Wrześniowa korekta rozkładów jazdy na kolei

Mirosław Pachowicz - Profil Mirosław Pachowicz
28 sierpnia 2015 14:40
1 komentarz
Z dniem 1 września, wchodzi kolejna korekta rozkładu jazdy pociągów. Ze względu na liczne prace inwestycyjne i remontowe należy spodziewać się szczególnie dużych zmian w Małopolsce, gdzie modernizacjia linii Kraków - Rzeszów - Granica Państwa wchodzi w fazę krytyczną.
Reklama

Pociągi dalekobieżne

Spółka PKP Intercity zaoferuje swoim pasażerom kilka nowości. Przede wszystkim, w weekendy dodany zostanie pociąg Express InterCity "Jantar" w rel. Warszawa - Trójmiasto - Warszawa. Ponadto, w miejsce zamykanych przez Przewozy Regionalne połączeń interREGIO wprowadzone zostaną trzy pociągi kategorii TLK: "Mewa" (Warszawa Wsch. - Szczecin - Warszawa Wsch.), "Mamry" (Olsztyn Gł. - Poznań Gł. - Olszyn Gł.) oraz "Szyndzielnia" (Wrocław - Bielsko Biała - Wrocław).

W związku z wprowadzeniem nowego, zmodernizowanego taboru do wyższej kategorii (IC) zostaną podniesione pociągi funkcjonujące dotychczas pod marką TLK:
  • "San" (rel. Przemyśl - Lublin - Warszawa - Bydgoszcz),
  • "Rej" (re. Lublin - Warszawa - Bydgoszcz),
  • "Czartoryski" (rel. Lublin - Warszawa - Bydgoszcz - Tczew - Gdynia),
  • "Lublinianin" (re. Lublin - Warszawa - Bydgoszcz).

Dolnośląskie

W ruchu lokalnym największe zmiany dotkną pasażerów, których pociągi muszą przejeżdżać przez modernizowany obecnie węzeł Wrocław-Grabiszyn. W związku z tym część z nich skończy bieg na stacji Wrocław Mikołajów lub Wrocław Nadodrze.

Ze względu na okresowe wyłączenia z ruchów odcinków: Grabowno Wielkie - Odolanów - Topola Osiedle oraz Kłodzko Główne - Gorzanów i Gorzanów - Międzylesie/Lichkov podróżni będą musieli przesiąść się do Zastępczej Komunikacji Autobusowej.

Ponadto, Dolnośląskie Przewozy Regionalne informują, że w dn. 1 września - 17 października br. składy pociągów REGIO 67535/4 rel. Wrocław - Lubliniec i Wrocław - Ostrów Wlk. będą połączone na wspólnym odcinku do Oleśnicy. Tutaj nastąpi ich rozdzielenie.


Lubelskie

Na Lubelszczyźnie połączenia kolejowe będą realizowane bez większych zmian. Pojawi się jednak komunikacja zastępcza na dwóch odcinkach:

  • Łuków - Łuków Łapiguz (22.9 - 6.10.2015),
  • Krasnystaw Miasto - Krasnystaw Fabryczny (5.9 - 7.9.2015).

Lubuskie

Na utrudnienia muszą przygotować się pasażerowie przemieszczający się między Zieloną Górą a Gorzowem Wlk. Ze względu na zamknięcie torowiska między Lutolem Suchym a Międzyrzeczem, na odcinku tym obowiązywała będzie komunikacja zastępcza realizowana autobusami.


Małopolskie

Szczególnie duże zmiany dotkną podróżnych z Małopolski. Remont linii Kraków - Tarnów - Granica Państwa wchodzi bowiem w fazę krytyczną. Dlatego niezbędne było ograniczenie ruchu pociągów regionalnych. Alternatywą dla odcinka między stolicą Małopolski a Tarnowem jest REGIObus. Przewoźnik nieznacznie zmodyfikuje jednak jego rozkład jazdy, aby otrzymać godzinowy takt w ruchu. Dodany zostanie także przystanek w Tarnowie-Mościskach. Dodatkowo, w zamian za niektóre pociągi z Bochni do Tarnowa wprowadzona zostanie komunikacja zastępcza. Wykaz wszystkich zmian można odnaleźć tutaj.

Warto także przypomnieć o remoncie odcinka Kraków Główny - Kraków Płaszów. Budowana jest tam łącznica do stacji Kraków Bonarka. W związku z tym część pociągów zostanie skróconych do Krakowa Gł. lub Płaszowa (w zależności od relacji). Ponadto, przystanek Kraków Zabłocie wyłączony jest z użytkowania.


Podkarpackie

Podkarpacki Oddział Przewozów Regionalnych zdecydował się na uruchomienie do 27 września br. weekendowego pociągu REGIO "Bieszczady" rel. Jasło - Krosno - Zagórz - Komańcza. Żeby jednak dowieźć do niego pasażerów w soboty i niedziele dodany zostanie także kurs na trasie Rzeszów - Jasło.


Ponadto, ze względu na wzmożony ruch dojazdowy w roku szkolnym uruchomionych zostanie 8 par pociągów rel. Rzeszów - Boguchwała.

Remont magistrali w Małopolsce niepozostanie bez wpływu także na Podkarpacie. Dla kilku pociągów kursujących między Tarnowem a Rzeszowem wprowadzona zostanie bowiem komunikacja zastępcza.


Podlaskie

Wprowadzony zostanie nowy, lepiej dostosowany do potrzeb podróżnych, rozkład jazdy pociągów na linii Siedlce - Czeremcha - Hajnówka. Wykaz zmian można zobaczyć tutaj.


Pomorskie

Najważniejszym wydarzeniem na Pomorzu będzie otwarcie 1 września linii PKM. Do końca października pociągi będą jednak jeździły w skróconej relacji z Gdańska Wrzeszcza do stacji Gdańsk Port Lotniczy. 1 października wprowadzony zostanie nowy rozkład obejmujący stacje Gdańsk Główny i Gdańsk Osowa.

Do rozkładowego ruchu szynowego powrócono 27 sierpnia br. między Gdynią a Gdańskiem Osową.

Mimo to, w Trójmieście ciągle trwają inwestycje. Szczególnie uciążliwa jest modernizacja głównej magistrali na odc. Gdańsk Wrzeszcz - Gdynia Chylonia. Wymusiła ona skrócenie relacji kilku pociągów do stacji Gdańsk Główny.

Trwa także remont linii kolejowej na Półwyspie Helskim. Z tego powodu w dn. 14 - 25 września br. wprowadzona zostanie komunikacja autobusowa na odcinku Puck - Hel.


Autokarami zostaną także przewiezieni podróżni, którzy będą chcieli przemieszczać się w okresie od 1 września do 17 października z Chojnic do Kościerzyny.


Śląskie i Świętokrzyskie

Zamknięciu na cały wrzesień ulegnie odcinek jednotorowy Sosnowiec Kazimierz - Sosnowiec Dańdówka - Sosnowiec Południowy. W związku z tym pociągi jadące do/z kierunku Sędziszowa (Kielc) zakończą bieg na stacji Sosnowiec Kazimierz. Dalej prowadzony będzie ruch drogowy.


Należy także zwrócić uwagę podczas podróży z Kielc do Częstochowy. Pociągi tej relacji pojadą przez Częstochowę Stradom, a nie - jak obecnie - przez Częstochowę Raków.


Warmińsko-mazurskie

Wprowadzona zostanie komunikacja zastępcza na dwóch odcinkach:

  • Olsztyn - Braniewo,
  • Olsztyn - Gutkowo.

Ponadto, rozmaitym korektom ulega rozkład jazdy na liniach lokalnych (do Działdowa, Iławy i Malborka). Listę zmian można zobaczyć tutaj.


Ostatnie komentarze

gość_37d71 2015-08-29 12:41   
gość_37d71 - Profil gość_37d71
Na Dolnym śląsku poza tym jest jeszcze zastępcza komunikacja na trasie Jedlina Zdrój- Wałbrzych Główny ze względu na remont.
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy