Możliwe utrudnienia w Czechach. Strajk załóg

Dominik Sipiński - Profil Dominik Sipiński
26 sierpnia 2015 08:54
12 komentarzy
Załogi pokładowe Czech Airlines rozpoczęły dziś (26.8) trzydniowy strajk. Związkowcy domagają się podwyżek po cięciach płac w lutym, które sięgnęły nawet 40 proc. Linia odpowiada, że po raz pierwszy od dawna jest rentowna i nie może odwrócić restrukturyzacji.
Reklama
Strajk oznacza możliwe utrudnienia dla pasażerów. Czech Airlines obiecują jednak, że przy pełnym wsparciu udziałowców (Korean Air, Travel Service, państwa czeskiego i czeskiego państwowego ubezpieczyciela) zrobi wszystko, co w jego mocy, by zapewnić normalny rozkład lotów. Jak na razie żadne loty nie zostały odwołane z powodu strajku.

Po decyzji o ogłoszeniu trzydniowego strajku przewoźnik wydał oświadczenie, w którym tłumaczy, dlaczego nie zgadza się na przywrócenie pensji.

- Związek Zawodowy Załóg Pokładowych (OOPL) nie chce uczestniczyć w procesie zmian w Czech Airlines, mimo że pierwsze pozytywne zmiany ekonomiczne są już obserwowalne. W pierwszym półroczu, po raz pierwszy od dawna, linia zanotowała zysk (13 mln koron czeskich) - tłumaczy w oświadczeniu Daniel Sabik, rzecznik prasowy czeskiej linii.

Przewoźnik wylicza, że zwykli członkowie personelu pokładowego zarabiają miesięcznie średnio 32,3 tys. koron (ok. 5 tys. zł), a szefowie pokładów - 39,5 tys. koron. Wszystkim stewardom i stewardessom przysługuje dodatkowo 9 tys. koron diet miesięcznie. Czech Airlines są gotowe zaoferować podwyżki maksymalnie o 14 proc. dla szeregowych pracowników i 9 proc. dla szefów pokładów.

- Zarząd Czech Airlines zdaje sobie sprawę ze specyfiki i wymagającego charakteru pracy załóg pokładowych. Docenia to, ale jest ograniczony tym, że na koniec roku spółka musi wypracować zysk, bo nie może sobie pozwolić na kolejny rok straty - tłumaczy Sabik.

Przedstawiciel linii dodaje jeszcze, że w ocenie spółki strajk jest nielegalny, gdyż za jego przeprowadzeniem nie zagłosowała większość personelu. Czech Airlines zapowiedziały, że będą domagały się w sądzie odszkodowania. Przedstawiciele związku odrzucają te oskarżenia.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_17724 2015-08-28 10:18   
gość_17724 - Profil gość_17724
gość_fe262: A niby skąd takie wiadomości i taka pewność? I niby dlaczego mieliby zrezygnować z czegoś, co sprzedaje się świetnie, bo przypomnę, że na niektóre dni bilety z Łodzi do Edynburga są całkowicie wyprzedane.
gość_37d71 2015-08-27 18:35   
gość_37d71 - Profil gość_37d71
Babimost to miejscowość, koło której leży lotnisko.
gość_cbc7d 2015-08-27 14:46   
gość_cbc7d - Profil gość_cbc7d
Może takie ceny to będzie klucz do sukcesu?? Bo nie ukrywajmy spora grupa z Podkarpackiego, ze Słowacji jest w okolicach Edynburga.
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama

N