Stowarzyszenie Przyjazne Latanie wydało Kartę Pasażera

Dominik Sipiński - Profil Dominik Sipiński
20 sierpnia 2015 08:37
Stowarzyszenie Praw Pasażerów "Przyjazne Latanie" wydało Kartę Pasażera. Dzięki inicjatywie chce pokazać pasażerom lotniczym przysługujące im prawa i uświadomić, w jaki sposób mogą oni rozwiązywać spory czy reklamacje z liniami.
Reklama

Do założenia Karty Pasażera, potrzebne są jedynie podstawowe dane osoby podróżującej, tj. jej imię, nazwisko i adres email. Kartę można nieodpłatnie pobrać i wydrukować ze strony internetowej stowarzyszenia. Zawiera ona pełen kontakt do stowarzyszenia, w tym numer na infolinię, z którego pasażer może skorzystać, by zasięgnąć rady eksperta odnośnie przeprowadzenia procesu reklamacyjnego w swojej sprawie.

- N
asza Karta jest łatwa do pobrania i wydruku na domowej drukarce - mówi prezes stowarzyszenia Katarzyna Martynowicz. - Można ją stale mieć ze sobą, np. w portfelu lub w paszporcie. Dzięki niej pasażer w każdej sytuacji się z nami skontaktuje lub posłuży się nią, gdy należeć mu się będzie ze strony personelu portu lotniczego lub przewoźnika konkretna informacja, np. dotycząca opóźnienia lub odwołania lotu czy zagubienia bagażu.

Stowarzyszenie proponuje także możliwość koncyliacji, gdy przewoźnik odrzuci z jakiegoś powodu reklamację pasażera. Jeżeli tylko obie strony wyrażą chęć, aby przyjąć polubowne rozwiązanie bez konieczności wkraczania na drogę sądową, do danej sprawy przydzielany jest niezależny koncyliator, pośredniczący w komunikacji między poszkodowanym pasażerem a przewoźnikiem.


Działanie to zostało już zapowiedziane na kwietniowej konferencji zorganizowanej wspólnie przez stowarzyszenie, Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta oraz Europejskie Centrum Konsumenta. Koncyliacje możliwe są w ramach tzw. ADR (Alternative Dispute Resolution - rozporządzenia UE, które obowiązuje od 9 lipca br.), działającego z powodzeniem także w innych krajach Unii Europejskiej. Jest ono pozasądowym narzędziem do rozwiązywania sporów konsumenckich.

Stowarzyszenie utworzyło pierwszy w Polsce i, jak dotąd, także jedyny prywatny podmiot ADR, który koncentruje się wyłącznie na sporach pomiędzy pasażerami a liniami lotniczymi.

Osoby, które regularnie podróżują liniami lotniczymi mogą natomiast przystąpić do Klubu Przyjaznego Latania.
Członkowie otrzymają między innymi pełne wsparcie stowarzyszenia w każdej spornej sprawie pomiędzy nimi a przewoźnikami.

Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama