×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Stowarzyszenie Przyjazne Latanie wydało Kartę Pasażera


Stowarzyszenie Praw Pasażerów "Przyjazne Latanie" wydało Kartę Pasażera. Dzięki inicjatywie chce pokazać pasażerom lotniczym przysługujące im prawa i uświadomić, w jaki sposób mogą oni rozwiązywać spory czy reklamacje z liniami.


Do założenia Karty Pasażera, potrzebne są jedynie podstawowe dane osoby podróżującej, tj. jej imię, nazwisko i adres email. Kartę można nieodpłatnie pobrać i wydrukować ze strony internetowej stowarzyszenia. Zawiera ona pełen kontakt do stowarzyszenia, w tym numer na infolinię, z którego pasażer może skorzystać, by zasięgnąć rady eksperta odnośnie przeprowadzenia procesu reklamacyjnego w swojej sprawie. 

N
asza Karta jest łatwa do pobrania i wydruku na domowej drukarce - mówi prezes stowarzyszenia Katarzyna Martynowicz. - Można ją stale mieć ze sobą, np. w portfelu lub w paszporcie. Dzięki niej pasażer w każdej sytuacji się z nami skontaktuje lub posłuży się nią, gdy należeć mu się będzie ze strony personelu portu lotniczego lub przewoźnika konkretna informacja, np. dotycząca opóźnienia lub odwołania lotu czy zagubienia bagażu. 

Stowarzyszenie proponuje także możliwość koncyliacji, gdy przewoźnik odrzuci z jakiegoś powodu reklamację pasażera. Jeżeli tylko obie strony wyrażą chęć, aby przyjąć polubowne rozwiązanie bez konieczności wkraczania na drogę sądową, do danej sprawy przydzielany jest niezależny koncyliator, pośredniczący w komunikacji między poszkodowanym pasażerem a przewoźnikiem.


Działanie to zostało już zapowiedziane na kwietniowej konferencji zorganizowanej wspólnie przez stowarzyszenie, Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta oraz Europejskie Centrum Konsumenta. Koncyliacje  możliwe są w ramach tzw. ADR (Alternative Dispute Resolution - rozporządzenia UE, które obowiązuje od 9 lipca br.), działającego z powodzeniem także w innych krajach Unii Europejskiej. Jest ono pozasądowym narzędziem do rozwiązywania sporów konsumenckich.

Stowarzyszenie utworzyło pierwszy w Polsce i, jak dotąd, także jedyny prywatny podmiot ADR, który koncentruje się wyłącznie na sporach pomiędzy pasażerami a liniami lotniczymi.

Osoby, które regularnie podróżują liniami lotniczymi mogą natomiast przystąpić do Klubu Przyjaznego Latania
Członkowie otrzymają między innymi pełne wsparcie stowarzyszenia w każdej spornej sprawie pomiędzy nimi a przewoźnikami.
gość_39388 - Profil
gość_39388
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie