SWISS: Zysk po pierwszym półroczu

Mirosław Pachowicz - Profil Mirosław Pachowicz
16 sierpnia 2015 08:28
Po pierwszych sześciu miesiącach bieżącego roku EBIT (zysk przed opodatkowaniem i odsetkami) SWISS-u wyniósł 214 mln franków szwajcarskich. Ogólne przychody przewoźnika spadły jednak o 3 proc. w odniesieniu rok do roku, osiągając sumę 2,44 mld CHF.
Reklama

Na wyniki finansowe pierwszego półrocza miało wpływ kilka czynników. Niekorzystne efekty mocnego franka udało się zneutralizować niższymi cenami paliwa. Mimo to, silna waluta przełożyła się na słabsze wyniki tras europejskich. Nie bez znaczenia pozostaje także ewidentne zmniejszenie przewozów na wschód Europy.

Plan "Next-Generation Airlines of Switzeland" zakłada wprowadzenie szeregu działań, mających na celu zwiększenie konkurencyjności przewoźnika oraz większej kompatybilności jego usług w ramach Lufthansa Group. Do lipca 2015 r. wprowadzono w życie program HUB+ polegający na wdrożeniu nowego modelu biznesowego baz w Zurychu i Genewie. Dzięki temu SWISS chce jak najbardziej zoptymalizować swoją siatkę połączeń.

Ważnym krokiem jest także wprowadzenia nowego systemu taryfowego, który będzie jednakowy dla wszystkich linii z grupy Lufthansy.

W ramach programu prowadzona jest także rewitalizacja floty SWISS-u. Już w styczniu przyszłego roku do floty dołączy jeden z dziewięciu nowych boeingów 777-300ER. Z kolei w drugiej połowie 2016 r. spodziewane są dostawy pierwszych bombardierów CSeries. Dzięki zmianom flotowym przewoźnik zamierza o 50 proc. zmniejszyć poziom generowanego hałasu i o 25 proc. ograniczyć zużycie paliwa.

Wynik EBIT w drugim kwartale br. wyniósł 163 mln CHF, przy całkowitych przychodach linii wysokości 1,247 mld franków.
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama