Singapore: Kuchnia regionalna na 50 lat Singapuru

Piotr Bożyk - Profil Piotr Bożyk
10 sierpnia 2015 11:36
Linia Singapore Airlines serwuje do końca września dania kuchni narodowej we wszystkich klasach samolotów, w celu uczczenia 50-lecia niepodległości Singapuru.
Reklama
Znana osobowość kulinarna – Shermay Lee, przygotowała dla pasażerów Singapore zestaw potraw kuchni "Peranakan", bazując na rodzinnych przepisach swojej babci Lee Choin Koon, autorki książki kucharskiej: Lee’s Cook Book: Nonya Recipes.

Określenie "Peranakan", oznacza w języku Malajów "lokalnie urodzony" i odnosi się do potomków wcześnie przybyłych chińskich imigrantów, którzy pożenili się z kobietami Archipelagu Malajskiego, na którym leży Singapur. Peranakan mają tradycje kulinarne łączące różne techniki gotowania i składniki używane w kuchni chińskiej, malajskiej oraz europejskiej, które są wpływami czasów kolonialnych. Ta fuzja kulturowa daje kuchni Peranakan charakterystyczny, kuszący smak i urzeka wspaniałymi zapachami Dalekiego Wschodu.

Singapurskie dania "Peranakan" takie jak "Nonya Nasi Lemak", "Ayam Buah Keluak", "Nonya Nasi Padang" i "Hokkien Mee Soup" będą serwowane jak dania główne dla pasażerów klas: Suites, First i Business. Ponadto będą podawane w tych klasach wspaniałe desery; jak lody w waflu w kilku smakach: "Bandung", "Gula Melaka", "Pandan".

//www.pasazer.com/img/images/normal/MsShermayLee.jpg
- Dania Perankan stanowią unikalną mieszankę południowo-wschodniej Azji i europejskiej kultury gotowania, która rozwinęła się przez wieki w kuchnię subtelną, wyrafinowaną i kompletną. Głęboko odzwierciedla nasze dziedzictwo - powiedziała Shermay Lee.

Singapore Heritage Cuisine będzie serwowana na wybranych rejsach startujących z Singapuru do końca września 2015 r. Wybrane dania główne będą również dostępne jako usługa "Book the Cook" dla pasażerów klas: First i Business.

Pasażerowie klasy premium i ekonomicznej mogą oczekiwać takich specjałów kuchni Perankan jak: "Ayam Tempra" i "Nonya Fish Curry". Aby w pełni ugościć pasażerów SIA SilverKris Lounges na lotnisku Changi będzie serwowany inny zestaw dań niż oferowany na pokładach samolotów. Wśród nich można wymienić; "Chinese Hawker’s Style Rojak" i "Nonya Fried Hokkien Mee", które będą podawane wyłącznie w salonikach SIA SilverKris Lounge.

- Bardzo się cieszę, że będę miała okazję podzielić się z Państwem moimi rodzinnymi przepisami i przedstawić singapurskie dziedzictwo sztuki kulinarnej szerokiej publiczności. Singapore Airlines są zobowiązane do używania wyłącznie autentycznych składników, takich samych, jakie używamy w domu. Tym sposobem jesteśmy w stanie odtworzyć ten sam wspaniały smak, nawet na wysokości ponad 11 tys. m nad poziomem morza - dodała Lee.

Shermay Lee, szóste pokolenie Perankan, została zainspirowana już w młodym wieku do gotowania według tradycyjnych przepisów babci, potem studiowała także we francuskim instytucie kulinarnym - Le Cordon Bleu. Obecnie prowadzi szkołę gastronomiczną w Singapurze, jest także autorką dwóch bestsellerów kulinarnych.

- Shermay ma znaczący wkład w zachowaniu dziedzictwa sztuki kulinarnej Singapuru, a my cieszymy się z naszej współpracy w przygotowaniu specjalnych posiłków na naszych pokładach i salonikach biznesowych, aby uczcić 50. urodziny Singapuru. Kuchnia jest bliska naszemu sercu. Jesteśmy poruszeni, że możemy zaoferować pasażerom z całego świata kuchnię taką jak w domu i jest to doskonała kontynuacja naszego projektu "Home away from home" - powiedział Tan Pee Teck, wiceprezes Singapore Airlines ds. produktu i serwisu pokładowego.

//www.pasazer.com/img/images/normal/peranakan,muzeum,sin,pbozyk1.jpg
Do końca września tego roku pasażerowie mogą dowiedzieć się więcej o bogatej historii i kulturze Singapurskich Peranakanów, przedstawiając kartę pokładową Singapore Airlines mogą bezpłatnie zwiedzić Muzeum Peranakan w Singapurze.

//www.pasazer.com/img/images/normal/peranakan,muzeum,sin,pbozyk2.jpg
Darmowe wejście do muzeum jest dostępne w ramach współpracy pomiędzy Singapore Airlines i Radą Dziedzictwa Singapuru.

//www.pasazer.com/img/images/normal/peranakan,muzeum,sin,pbozyk3.jpg
//www.pasazer.com/img/images/normal/peranakan,muzeum,sin,pbozyk4.jpg
Więcej na temat podróżowania linią Singapore Airlines można przeczytać w naszym Oblatywaczu.

Fot. Singapore Airlines, Piotr Bożyk

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama

N