Nowy prezes WAS-u zapowiada odzyskanie rentowności

Dominik Sipiński - Profil Dominik Sipiński
06 sierpnia 2015 13:53
20 komentarzy
Obchodząca w tym roku 15-lecie działalności spółka handlingowa Welcome Airport Services zainwestuje w tym roku 6 mln zł w nowy sprzęt. Nowy prezes Ludomir Handzel zapowiada w rozmowie z Pasazer.com, że już w tym roku firma odzyska rentowność.
Reklama

- Planujemy obsłużyć w tym roku aż o 6,6 proc. więcej przylotów i odlotów w stosunku do roku ubiegłego. W 2015 r. zainwestujemy 6 mln zł w sprzęt handlingowy, zapewniamy pracownikom szkolenia specjalistyczne i dobrą jakościowo odzież służbową. Podjęte działania pozwolą nam osiągnąć już w tym roku wyraźny zysk na działalności operacyjnej, a o to w końcu w biznesie chodzi - mówi w rozmowie z Pasazer.com Ludomir Handzel, który na początku roku objął stanowisko prezesa Welcome AS.

Prognozy wzrostu Welcome AS są wyższe niż szacunki Urzędu Lotnictwa Cywilnego dotyczące rozwoju rynku lotniczego w Polsce: ten ma, według urzędu, wzrosnąć o 3,7 proc.

Szybszy od rynku rozwój Welcome AS ma pozwolić odzyskać rentowność. W ubiegłym roku agent handlingowy obsłużył niemal 100 tys. przylotów i odlotów rozkładowych oraz czarterowych, co przełożyło się na 10,3 mln pasażerów. Spółka miała 130 mln zł przychodów, ale zamknęła rok z niewielką stratą na działalności równą 3,6 mln zł.


Handzel przypomina, że agenci handlingowi cały czas czują skutki kryzysu sprzed paru lat.

- Handlerzy odrabiają straty lat ubiegłych, choć nadal mają kłopoty z utrzymaniem marży. Sytuacja w latach 2008-2013 wymusiła na branży handlingowej nowe sposoby zarządzania oraz marketingu. Zyskał klient, który ma bogatszą ofertę, wyższą jakość usług i lepsze, niższe ceny. Konkurowanie odbywa się w oparciu o koszty oraz wachlarz oferowanych usług - wyjaśnia prezes Welcome AS.

Dodaje, że wszystkie trzy duże firmy handlingowe działające w Polsce (poza Welcome AS to jeszcze LS Airport Services i Baltic Ground Services) funkcjonują na trudnym, choć przyszłościowym rynku.

- Welcome Airport Services boryka się z trudnościami, ale poprawia swoją pozycję biznesową. Szacujemy, że w zeszłym roku posiadaliśmy 38 proc. udziału w polskim rynku obsługi handlingowej - mówi Handzel.

Dodaje, że w jego ocenie największą przewagą firmy są pracownicy. Welcome AS zatrudnia ok. 1400 osób - według prezesa spółki to ludzie z pasją, którzy pracują z poczuciem odpowiedzialności, co przekłada się na najważniejszy czynnik w tej branży - bezpieczeństwo.


Jednak z uwagi na tak dużą liczbę pracowników restrukturyzacja Welcome AS nie jest łatwa. Tym bardziej, że rynek wciąż jest trudny: wymagania linii lotniczych rosną, a konkurencja powoduje, że marże są bardzo niskie. Do tego coraz więcej spółki muszą płacić za korzystanie z infrastruktury lotniskowej.

- Musimy zdecydowanie poprawić efektywność i zbudować zdrowy rynkowo organizm, co jest nie lada wyzwaniem przy 1400 pracownikach. Welcome stał się dużym przedsiębiorstwem z wszystkimi tego zaletami i wadami. Dzięki działaniom naprawczym osiągamy wyższą odporność na czynniki zewnętrzne sprawniejszą organizację Spółki, rozszerzamy zakres usług i podnosimy ich jakość - zapowiada Handzel.


Welcome AS świadczy usługi na siedmiu polskich lotniskach: w Warszawie, Gdańsku, Krakowie, Katowicach, Szczecinie, Poznaniu i Rzeszowie. Spółka powstała 15 lat temu i ma obecnie 48 klientów.

fot. Welcome AS, Piotr Bożyk
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_28149 2015-09-11 21:59   
gość_28149 - Profil gość_28149
Związki zawodowe działają, tylko lamusy nie płacą składek a tylko płaczą, reszta to frajerzy .Stare zarządy związkowe bez zarzutów (pomówienie) leżą sobie w domu a reszta na nich robi :).Zobaczymy jak będą przywróceni do pracy, po paru latach batalii sądowej i otrzymaniu kasy za pozostawanie bez pracy, zadośćuczynienie za pomówienie itd.
Miłej pracy , biali murzyni.
Jestem szczęśliwy że już od czterech lat nie mam doczynienia z tą bandą.
gość_30e96 2015-09-08 11:58   
gość_30e96 - Profil gość_30e96
A gdzie są związki zawodowe, które były w WAW? Siedzą cicho, bo dwa poprzednie zarządy zostały aresztowane i wywalone za okradanie walizek pasażerów!
gość_28149 2015-08-28 22:01   
gość_28149 - Profil gość_28149
E W A robi ........ ałe:)
Ciągle spocona i zawsze głodna.
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama