×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Lotniska w Paryżu będą droższe


Spółka Aeroports de Paris doszła do porozumienia z francuskim rządem co do stopniowego podnoszenia opłat lotniskowych. Mogą one wzrastać do 2020 r. co roku o 1 proc. ponad wskaźnik inflacji. Pozwoli to na sfinansowanie inwestycji.


Zgodnie z porozumieniem, w 2016 r. opłaty będą mogły wzrosnąć jedynie proporcjonalnie do inflacji, w kolejnych latach - nieco bardziej. Dzięki zwiększonym przychodom ADP chce zainwestować aż 3 mld euro do 2020 r.

Porozumienie i wzrost stawek skrytykowali już przewoźnicy oraz zrzeszające ich stowarzyszenia, w tym IATA. 

ADP już teraz ma bardzo dobre wyniki finansowe. Jak poinformowała spółka w raporcie półrocznym, przychody wzrosły w tym roku do 1,42 mld euro (+5,1 proc. w ujęciu rocznym), a zysk netto - do 167 mln euro (+2,8 proc.). Poprawił się także wynik EBITDA, który wzrósł o 3,2 proc. do 509 mln euro. 

Za wzrost przychodów odpowiada z jednej strony sam przyrost liczby pasażerów. W pierwszym półroczu na dwóch paryskich lotniskach odprawiono 45,5 mln osób - o 1,5 proc. więcej niż w tym samym okresie zeszłego roku. Z drugiej strony spółka zwiększyła również przychody w przeliczeniu na osobę: sprzedaż w strefie handlowej lotniska wyniosła średnio 19,8 euro na pasażera (+11,5 proc.). Wyższe niż rok temu są też wpływy z opłat lotniskowych (o 3,6 proc.), szczególnie z opłat za odladzanie (o 62,4 proc. wskutek ostrzejszej niż rok temu zimy). 

Spółka uzyskała za to mniejsze przychody z parkingów (o 4,2 proc.) i wynajmu powierzchni w terminalach (o 2,4 proc.).

Dobre wyniki spółki oraz podpisane porozumienie dotyczące wzrostu opłat lotniskowych pozwoliły na nieznaczną korektę w górę prognozy wyniku rocznego. Do tej pory ADP zakładała, że skonsolidowana EBITDA wzrośnie o pomiędzy 25 a 35 proc. na koniec 2015 r. w odniesieniu do 2009 r. Teraz spółka uważa, że będzie to pomiędzy 30 a 35 proc.gość_baff2 - Profil
gość_baff2
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie