×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Loty do Szyman jeszcze w tym roku?


Spółka zarządzająca lotniskiem w Szymanach liczy, że pierwsze loty czarterowe uda się uruchomić już na tegoroczny okres świąteczno-noworoczny - podaje PAP. Jest to jednak zależne od terminu, w którym lotnisko uzyska certyfikat Urzędu Lotnictwa Cywilnego.


Budowa nowego lotniska w Szymanach musi zakończyć się w tym roku, by można było rozliczyć unijne dofinansowanie tego projektu. W innym przypadku samorząd województwa warmińsko-mazurskiego może musieć zwrócić część dotacji. UE dała 76 proc. z szacowanych na 205 mln zł kosztów budowy nowego portu lotniczego. 

Postępy w budowie (zdjęcia prezentowaliśmy ostatnio na Facebooku) są szybkie i wszystko wskazuje, że budowa zakończy się w terminie. Już w czerwcu z Szyman skorzystały pierwsze samoloty lotnictwa ogólnego.

Pierwsze loty regularne - o ile znajdą się zainteresowani przewoźnicy - maja ruszyć najwcześniej wiosną 2016 r. 

Jednak władze samorządowej spółki, która zarządza lotniskiem, liczą na przyspieszenie uruchomienia lotniska. Jeszcze w tym roku mogłyby się odbyć loty czarterowe - łatwiejsze do uruchomienia od rejsów regularnych.

Chodzi o loty czarterowe z Francji, z Lille, gdzie mieszka 8-proc. Polonia - powiedział PAP dyrektor handlowy spółki Warmia-Mazury Krzysztof Pawłowski.

Według Pawłowskiego połączenie mogłoby funkcjonować jako przedłużenie trasy z Wrocławia do Lille. Przyznaje, że na loty bezpośrednie z Szyman nie ma szansy, ale w modelu łączonym ich uruchomienie może się udać. 

Nie wiadomo jednak, kto miałby obsługiwać te loty, bo Wrocław nie ma obecnie regularnego ani czarterowego połączenia z Lille. Prawdopodobnie chodzi jednak wyłącznie o loty w okresie świąteczno-noworocznym, gdy zapotrzebowanie na rejsy do Polski wśród emigrantów jest zawsze duże. 

Uruchomienie połączeń zależy przede wszystkim od formalności. Lotnisko musi uzyskać certyfikat od Urzędu Lotnictwa Cywilnego, a do tego wymagane jest nie tylko zakończenie prac budowlanych i wszystkich odbiorów, ale również kontroli urzedu.


Reklama


Booking.com
gość_94fec - Profil
gość_94fec
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie