Lufthansa z lepszymi wynikami w pierwszej połowie roku

Piotr Bożyk - Profil Piotr Bożyk
31 lipca 2015 17:51
Lufthansa Group w pierwszej połowie 2015 r. znacznie poprawiła swoje wyniki finansowe w każdym z segmentów operacyjnych. Skorygowany zysk operacyjny wzrósł o 290 mln euro z roku na rok do 468 mln euro (1,9 mld zł).
Reklama

W pierwszych sześciu miesiącach tego roku sprzedaż zwiększyła się o 8,5 proc. do 15,4 miliarda euro, z czego przychód z ruchu lotniczego wyniósł 12,1 miliarda euro. Rentowność pasażerskich linii lotniczych w grupie Lufthansy w pierwszym półroczu 2015 wzrosła o 2,4 proc., co było związane głównie ze zmianą kursu. Gdyby nie spadek euro, zgodnie z oczekiwaniami rentowność mogłaby być znacznie niższa.

- Nasze wyniki z pierwszego półrocza są dobre. Oprócz pozytywnego rozwoju naszych biznesowych obszarów, w szczególności linii pasażerskich, które zyskały szczególnie w drugim kwartale, za poprawą naszych wyników stoi m.in. spadek cen paliw. Nie zmieni to jednak naszego postrzegania sytuacji, gdyż zakładamy, że ceny biletów lotniczych nie wrócą już do dawnego poziomu. Dlatego będziemy nadal konsekwentnie pracować nad konkurencyjnością Lufthansa Group – powiedziała Simone Menne, wiceprezes Deutsche Lufthansa AG ds. finansowych.

W samym drugim kwartale, po uwzględnieniu różnic kursowych rentowność spadła o 5,7 proc. Choć koszty jednostkowe jako całość również wzrosły głównie w wyniku wahań kursów walut, zmniejszenie kosztów paliwa o 309 mln euro w połączeniu z poprawą sprzedaży i wykorzystania zdolności produkcyjnych ponad miarę zrekompensowały obniżenie cen. Wszystkie różnice kursowe w ciągu pierwszych sześciu miesięcy przyniosły stratę 158 mln euro netto. Wynik netto jest ujemny, ponieważ Lufthansa Group ma wyższe koszty w obcych walutach, między innymi koszty paliwa w dolarach, w porównaniu do przychodów w obcych walutach.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama