Gdy bagaż się zgubi lub uszkodzi

26 lipca 2008 16:53
3 komentarze
Reklama
Natychmiast zgłoś zagubienie bagażu w specjalnym stanowisku Lost & Found (Biuro Bagażu Zagubionego) jeszcze zanim opuścisz strefę lotniska przeznaczoną tylko dla pasażerów. Jeśli zgłaszasz zagubienie bagażu w późniejszym terminie, będziesz musiał udokumentować fakt zagubienia, co znacznie komplikuje całą procedurę.

Nie rozpaczajmy, jeśli nasz bagaż wyjedzie na taśmę w stanie uszkodzonym. Także zgłośmy ten fakt w biurze bagażu zagubionego. Jeśli wyjdziemy poza strefę pasażerską, a uszkodzenie zgłosimy później, linia może nie dać wiary zapewnieniom, że uszkodzenie zaszło podczas naszego rejsu.


Zgłoszenie na lotnisku zaraz po przylocie

W przypadku zagubienia lub uszkodzenia jednej lub więcej sztuk bagażu zgłaszamy bezzwłoczne szkody zaraz po przylocie, w biurze bagażowym przewoźnika lub u agenta lokalnie reprezentującego przewoźnika, którym podróżowaliśmy. Z reguły biuro takie znajduje się w hali przylotów. Na warszawskim Okęciu są dwie firmy, które się tym zajmują: LOT Ground Services (LGS) oraz Warsaw Airport Services (WAS). Na pozostałych polskich lotniskach są to lokalne firmy handlingowe (przykładowo Cracow Handling Ltd na podkrakowskich Balicach, WroLOT na wrocławskim lotnisku Strachowice).

W biurze pracownik sporządza stosowny protokół zagubienia lub uszkodzenia. Musimy mieć ze sobą dokumenty podróżne, czyli odcinki kart pokładowych oraz trasę podróży, jak również odcinki przywieszek bagażowych, które otrzymujemy podczas odprawy biletowo-bagażowej w porcie odlotu. Musimy także opisać zagubiony bagaż, gdyż to często ułatwia jego odnalezienie. Im więcej podamy szczegółów, które pozwolą niezawodnie odróżnić naszą walizkę od tysięcy innych zagubionych, tym większe szanse na sprawne jej odszukanie. Dużym plusem jest to, jak nasza walizka lub torba nie są czarne, tylko w żywych jaskrawych kolorach, a także wszelkie charakterystyczne przywieszki z naszymi danymi teleadresowymi przyczepione do bagażu. Pracownik zapyta nas także o typ bagażu (torba, walizka, trolley, itp.). Kopię tak przygotowanego protokołu z podanym numerem sprawy zachowujemy aż do ostatecznego zakończenia procesu odnalezienia bagażu lub decyzji w sprawie reklamacji jego uszkodzenia.

Gdy bagaż już się znajdzie agent handlingowy skontaktuje się z nami i ustali formę jego dostarczenia. Z reguły większość linii sieciowych oferuje bezpłatne dostarczenie bagażu pod wskazany przez nas adres przez firmę kurierską. Jednak jeśli lecieliśmy ukraińskimi liniami Aerosvit lub słoweńskimi Adria Airways, musimy po bagaż pofatygować się osobiście na lotnisko, gdyż te linie nie oferują dostarczenia kurierem. Podobnie jeśli korzystaliśmy z większości rejsów czarterowych – chlubnym wyjątkiem są czartery Centralwings; tu kurier przywiezie nam bagaż do domu lub biura. Także większość przewoźników niskokosztowych dostarcza bagaż kurierem.


Późniejsze zgłoszenie szkody

Każde uszkodzenie bagażu najlepiej zgłosić natychmiast po odebraniu bagażu na lotnisku u odpowiedniego agenta handlingowego. W przypadku zauważenia szkody po opuszczeniu lotniska, w domu lub w hotelu, zgłaszamy ją do tego samego agenta handlingowego, który obsługuje naszego przewoźnika lub bezpośrednio do przewoźnika (najczęściej jest to lokalne biuro miejskie) w terminie 7 dni od daty przylotu.

Są jednak linie, które wymagają zgłoszenie faktu uszkodzenia w ciągu 48 godzin, w dodatku żądając kontaktu telefonicznego do telecentrum znajdującego się poza granicami Polski. Jeśli lecieliśmy Air Europa, to musimy dzwonić do Hiszpanii, a jeśli Ryanair, to do Dublina.

Irlandzki przewoźnik jest najmniej przyjazną linią we wszelkich tego typu sprawach. Po spisaniu protokołu przez agenta handlingowego, musimy wysłać go faksem do Dublina (pomimo faktu, że samo spisanie protokołu informuje system przewoźnika). Tym samym rozpoczynamy długą i kosztowną procedurę reklamacyjną. Po pewnym czasie otrzymujemy wiadomość na swoją skrzynkę poczty elektronicznej z informacja o przyjęciu reklamacji do wiadomości wraz z prośbą o nadesłanie dowodów zakupu uszkodzonej walizki. Odpowiedź musimy wysłać znów faksem lub pocztą. Nie ma co odpowiadać na emaila, gdyż zwyczajnie nie dotrze on do adresata. Jeśli nie mamy rachunków, to musimy o tym poinformować przewoźnika, który wyceni nasza walizkę korzystając z pomocy „własnych ekspertów”. Cała korespondencja prowadzona musi być w języku angielskim, gdyż języka polskiego Ryanair nie zna. Musimy być bardzo zdeterminowani, gdyż wielokrotnie odzew ze strony przewoźnika się zwyczajnie urywa bez jakiegokolwiek zakończenia sprawy.

Gdy zgłaszamy uszkodzenie nie na lotnisku, ale dopiero po jakimś czasie, musimy w każdym przypadku udowodnić, iż uszkodzenie powstało, gdy bagaż znajdował się w gestii przewoźnika. A nie jest to łatwe. Z chwilą złożenia pełnego protokołu szkody bagażowej, otrzymamy pisemne potwierdzenie zgłoszenia wraz z numerem sprawy. I musimy czekać na decyzję linii. Zalecamy cierpliwość, ale jednocześnie determinację i wyraźne postawienie sprawy.

Na ile możemy liczyć? W protokole uszkodzenia określamy orientacyjna datę zakupu walizki lub torby, jej cenę oraz kwotę żądanego odszkodowania. Może ona opiewać na zupełnie inna kwotę niż kwota zakupu, jednak z reguły musimy wyjaśnić nasze stanowisko, jeśli chcemy więcej, niż wydaliśmy na torbę. Kwota wypłacana przez przewoźnika zależy także od wieku walizki. Jeśli walizka jest starsza niż 1 rok, otrzymamy 90% żądanej wartości, a jeśli kupiliśmy ją 3 lata lub więcej przed uszkodzeniem, tylko 80% żądanej wartości.


Poszukiwanie zagubionego bagażu online

Informatyzacja systemów obsługujących ruch lotniczy sprawia, że coraz więcej przewoźników oferuje samodzielne śledzenie poszukiwania zagubionego bagażu na stronie internetowej. Do sprawdzenia statusu poszukiwań potrzebny będzie nadany numer sprawy. W ten sposób możemy brać udział w poszukiwaniu bagażu nie ruszając się z domu lub biura.


Do którego agenta handlingowego w Warszawie?

Jeśli lądujesz następującymi przewoźnikami w Porcie Lotniczym im. Fryderyka Chopina w Warszawie: AerLingus, Air Europa, Air Italy Polska, Atlas Jet, Blue1, British Airways, clickair, easyJet, Eurocypria, Finnair, Freebird, Germanwings, Lotus Air, LTE, Norwegian, Ryanair, SAS, Sky Airlines, Tunisair, Wizz Air wszelkie problemy z bagażem zgłaszaj do Warsaw Airport Services.

Jeśli lądujesz następującymi przewoźnikami w Porcie Lotniczym im. Fryderyka Chopina w Warszawie: LOT, Centralwings, Lufthansa, Alitalia, KLM, Aerofłot, Adria Airways, Aerosvit, Air France, Austrian, Belavia, Brussels Airlines, CSA Czech Airlines, El AL, Malev, Swiss International Air Lines, Turkish Airlines, a także czarterami AMC Aviation, Alexandrair, Air Memphis, Luxor Air, MNG Airlines, Sun Express, Bulgaria Air, Nouvelair, Atlas Blue, Air Cairo, Croatia Airlines, CoralBlue, BelAir, PVG, HemusAir, RoyalWings, Karthago Airlines wszelkie problemy z bagażem zgłaszaj do LOT Ground Services.

Biuro Reklamacji Bagażowych LGS
Terminal 1, ul. Żwirki i Wigury 1
00-906 Warszawa
tel. (48-22) 650 41 22
e-mail: lostluggage@lgs.com.pl

Biuro Bagażu Znalezionego WAS
Terminal 1, ul. Żwirki i Wigury 1
00-906 Warszawa
tel. (48-22) 650 43 85
e-mail: lost.found@was-handling.pl

Marcin Jędrzejczak

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_80ce3 2016-10-05 11:45   
gość_80ce3 - Profil gość_80ce3
Niektórzy przewoźnicy korzystają z firm pośredniczących w rozstrzyganiu reklamacji dotyczących uszkodzenia bagażu. Często wycena uszkodzeń przez te firmy jest śmiesznie niska. Jak ktoś próbuje się odwołać od tej decyzji to tłumaczenie jest jedno, że są pośrednikiem i to decyzja przewoźnika, a przewoźnik twierdzi, że za wycenę odszkodowania jest odpowiedzialny podmiot obsługujący reklamację i można się tak odbijać od ściany do ściany. Jak pasażer dostanie propozycję odszkodowania 50% wartości pierwotnej ceny to już jest wielka łaska od przewoźnika. Na 80%, nawet przy stosunkowo niedawno zakupionych walizkach nie ma praktycznie żadnych szans.
W przypadku braku możliwości naprawy walizki firmy obsługujące reklamacje kierują do pasażerów korespondencję wymuszającą zakup nowej walizki w ich własnym sklepie internetowym. Nie tylko jest to oczywisty konflikt interesów z punktu widzenia pasażera, ale i świetny interes zarówno dla przewoźnika jak i firmy obsługującej reklamacje. Przy orzekanym możliwie jak najniższym odszkodowaniu - zakup walizki w sklepie, gdzie ceny nie należą do najniższych, a wybór nie powala na kolana. Praktycznie zawsze poszkodowany musi bardzo dużo dopłacić, aby zakupić walizkę o tych samych parametrach i jakości.
Nie dajcie się nabijać w butelkę. Jeżeli ktoś Was zastrasza, że jak nie kupicie walizki we wskazanym sklepie do określonej daty to przyślą Wam walizkę w cenie odszkodowania, jaką sami wybiorą. Jest to niezgodne z prawem!!! Możecie żądać np.: przelewu odszkodowania na konto (patrz: art. 363 § 1 k.c – naprawienie szkody według wyboru poszkodowanego).
Jeżeli nie zgadzacie się z wyceną albo macie wątpliwości, co do obsługi reklamacji zawsze zgłaszajcie sprawę do Miejskiego Rzecznika Praw Konsumentów. Chociaż trochę czasu trwa rozpatrzenie wniosku, ale tylko tak można próbować walczyć z tym procederem. Nie odpuszczajcie, bo właśnie na to liczą i przewoźnicy i pośrednicy obsługujący reklamacje.
Patrząc na realia to bardzo przydałby się usługa prawnicza w formie możliwości składania pozwu zbiorowego przez pasażerów w przypadkach zaniżania odszkodowań za uszkodzony bagaż, bo rzadko, kiedy ktoś decyduje się na proces sądowy z linią lotniczą ze względu na dodatkowe koszty i dodatkowy czas. Także może jakaś kancelaria prawnicza wprowadzi taki serwis. Myślę, że miałaby wielu klientów, który skorzystaliby z tej usługi.
hamburg 2008-07-30 19:17   
hamburg - Profil hamburg
*hehe* a we LWO trzeba wyscic z terminalu aby zlozyc reklamacje w biurze za zniszczony bagaz :-)))
Oj, ja jakos nie ma szczescia do tych toreb...OS popsul mi raczke od walizki. Ale u nich fajnie jest (a nie ze jak w FR ze czekam 5 miesicy i mam z nimi wojne) a wiec kupuje nowa torbe, na jakim kolwiek lotnisku OS daje rachunek za nowa torbe i odaje zepsuta torbe i onni zwracaja koszty nowej torby :-)
czester 2008-07-28 21:10   
czester - Profil czester
" Z reguły większość linii sieciowych oferuje bezpłatne dostarczenie bagażu pod wskazany przez nas adres przez firmę kurierską. [...] Także większość przewoźników niskokosztowych dostarcza bagaż kurierem. " ----- Czy jeśli zanim bagaż się odnajdzie zdążę wrócić z powrotem, to bagaż też wróci? Czy jeśli lecę tanimi liniami z przesiadką i bagaż zginie już w pierwszym locie, to bagaż zostanie mi dostarczony tam gdzie zażądam, czyli do innego kraju?
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy