×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Największe huby: Stambuł przed Atlantą


Chociaż lotnisko w Atlancie obsługuje rocznie o 40 mln pasażerów więcej, to w Stambule pasażerowie mają największy wybór kierunków. Jak wyliczył portal anna.aero, te dwa porty lotnicze to zdecydowanie największe huby na świecie.Analitycy anna.aero uznali liczbę oferowanych połączeń bezpośrednich za najlepszy wskaźnik tego, jak dużym hubem jest lotnisko. Siatka połączeń bezpośrednio wpływa na możliwości podróży, choć jak przyznaje portal anna.aero, wadą takiego sposobu jest to, że nie uwzględnia on częstotliwości ani wielkości samolotów. 

Na świecie są 23 lotniska, z których jedna linia oferuje loty bezpośrednie w co najmniej 125 kierunkach. Anna.aero, na podstawie danych z OAG Schedule Analyser, przeanalizowała rozkłady z sierpnia br. 

Jedyne dwa lotniska, z których jedna linie oferuje ponad 200 połączeń to Stambuł, hub Turkish Airlines (242 kierunki) i Atlanta, centrum dla Delta Air Lines (224 trasy). Kolejność jest o tyle zaskakująca, że Atlanta w 2014 r. obsłużyła ponad 96 mln pasażerów, a Stambuł - "jedynie" niecałe 57 mln. Siłą lotniska w Turcji jest jednak to, że jest to jedyny duży hub dla Turkish Airlines. Delta Air Lines dzieli swoją siatkę między więcej lotnisk. 

Pierwszą piątkę dopełniają lotniska amerykańskie: Dallas-Fort Worth z ofertą American Airlines (191) oraz dwie bazy United Airlines: Houston (178) i Chicago-O'Hare (172). 

Po uwzględnieniu trzech największych hubów każdej linii spółką z największą ofertą okazuje się United Airlines: po doliczeniu Newark trzy największe centra tego przewoźnika oferują łącznie 500 kierunków w lotach bezpośrednich. Delta w Atlancie, Minnesocie i Detroit ma łącznie 476 trasy bezpośrednie, a American Airlines oferuje pasażerom w Dallas, Charlotte i Miami łącznie 461 takie połączenia. 

Nieco gorzej wypada Europa. Największym hubem na Starym Kontynencie jest Frankfurt, skąd Lufthansa oferuje 169 trasy bezpośrednie. Niemiecka linia dodatkowo lata na 126 połączeniach z Monachium. 

Na drugim miejscu w Europie znalazł się Paryż-CDG (Air France z 146 trasami), a na trzecim Barcelona (Vueling z 142 kierunkami). Zaskoczeniem może być dopiero czwarte miejsce Londynu-Heathrow, skąd British Airways lata na 135 kierunkach. Powodem niższej pozycji tego lotniska, które pod względem liczby pasażerów jest zdecydowanym liderem w Europie, jest bardziej zdywersyfikowana oferta linii i stosunkowo mniejszy udział British Airways w całej ofercie. 

Niewiele dalej znalazło się lotnisko Londyn-Stansted, skąd Ryanair lata w 130 kierunkach.

Wśród lotnisk z ponad 125 trasami bezpośrednimi głównej linii znalazły się także m.in. dwa lotniska chińskie: Pekin (Air China, 135 tras) i Guangzhou (China Southern Airlines, 129 tras) i jedno bliskowschodnie: Doha (Qatar Airways, 126 połączeń). Emirates z Dubaju oferuje 121 tras, choć do oferty linii należałoby doliczyć 90 tras, w dużej mierze innych, oferowanych przez flyDubai. 

Zdecydowanie gorszą ofertę mają lotniska na pozostałych kontynentach. W Afryce liderem jest Casablanca (80 tras Royal Air Maroc), w Ameryce Łacińskiej: Mexico City (76 kierunków Aeromexico), a w Oceanii: Auckland (44 tras Air New Zealand).

Statystyki wskazują na przewagę Star Alliance nad pozostałymi sojuszami. Wśród 23 największych hubów świata jest aż dziewięć tego aliansu - łącznie oferują one aż 1430 bezpośrednich tras. To znacznie więcej niż huby SkyTeamu (881 tras) i oneworld (863 po wliczeniu Barcelony - hubu należącego do IAG, ale nie bezpośrednio do sojuszu Vuelinga). gość_a1a25 - Profil
gość_a1a25
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie