Praga z coraz mniejszą przewagą nad Warszawą

Dominik Sipiński - Profil Dominik Sipiński
25 lipca 2015 10:50
20 komentarzy
Lotnisko im. Vaclava Havla w Pradze obsłużyło w pierwszym półroczu 5,23 mln pasażerów, czyli o 5,4 proc. więcej niż rok temu. To wciąż nieznacznie więcej niż na Lotnisku Chopina, ale przewaga portu lotniczego w stolicy Czech maleje.
Reklama

Od stycznia do czerwca praskie lotnisko odprawiło tylko o 60 tys. pasażerów więcej niż Lotnisko Chopina. Zanotowało niższą dynamikę - w Warszawie ruch wzrósł o 6,9 proc.

Na koniec 2014 r. Praga miała przewagę ok. 560 tys. pasażerów nad Warszawą - dystans ten wyraźnie się zmniejszył. Port lotniczy w stolicy Czech szacuje, że do końca roku skorzysta z niego ponad 11,7 mln pasażerów, co będzie stanowić wzrost o ok. 5 proc. Średnie wypełnienie samolotów latających do i z Pragi wyniosło 74,5 proc. (wzrost o 3,6 pkt. proc.).

Najbardziej ruchliwym dniem w Pradze był 26 czerwca. Ruch wyniósł wtedy ponad 48 tys. podróżnych. Jednak wynik ten prawdopodobnie zostanie pobity latem.

Najpopularniejsze kierunki z Pragi to: Wielka Brytania, Belgia, Turcja, ZEA i Niemcy. Najszybciej pasażerów przybywa na trasach do Londynu-Stansted, Dubaju, Frankfurtu, Rzymu i Amsterdamu.
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_9f938 2015-07-29 00:57   
gość_9f938 - Profil gość_9f938
prezesik: No chyba nie myślisz, że Adria taksówkami by paxów wysłała do MUC lub AMS :D A tak na poważnie: LCJ jest za blisko WAW na samolot, bo zanim się przyjdzie na lotnisko, odprawi się, przejdzie kontrolę, poczeka na samolot, wsiądzie, poleci, wyląduje; to czas będzie podobny albo niewiele krótszy, co przejazd samochodem/busem. Niedługo też przejazd pociągiem między dwoma miastami ma wynieść (jeśli dobrze pamiętam) 70-80 minut.
prezesik 2015-07-28 23:10   
prezesik - Profil prezesik
@gość_9f938, @gość_fd7ac - nie wiem Panowie, czy pamiętacie ale były loty LCJ-WAW wykonywane w latach 1999/2001. Tyle, że nigdy nie dane było im się 'rozkręcić', bo jak na rejsie było jedynie kilku pasażerów, to LOT wolał odwołać rejs 'z przyczyn technicznych', a pasażerów przewieźć do WAW taksówkami. Tyle, że tak można robić w naprawdę wyjątkowych sytuacjach a nie na 50% rejsów. W rezultacie przy tak dużej skali odwołań - jeśli pasażerowie przesiadkowi widzieli, że lot do WAW jest zagrożony (i cała przesiadka jednocześnie też), to drugi raz już nie ryzykowali. A na koniec wyszła jakaś mądra głowa z LOTu i ogłosiła, że zamyka połączenie, bo nie ma zainteresowania. Nawiasem mówiąc przyczyny zamknięcia CPH z Łodzi w wydaniu SASa były podobne - zawsze, gdy było mało pasażerów to dziwnym trafem samolot do Łodzi się psuł i pasażerowie jechali taksówkami do WAW.
W przypadku Adrii taki numer nie zdarzył się nigdy, a jak faktycznie samolot miał usterkę to leciał drugi na podmianę. Taki niuans. I teraz, jak powstał stabilny rynek połączeń do hubów z Łodzi, to LOT w ramach wielkopańskiego gestu nagle dostrzega, że w Łodzi jednak jest jakiś potencjał, więc łaskawie podstawi zainteresowanym busa na dworcu PKS.
To nie LOT podjął ryzyko otwierania połączeń z Łodzi jako klasyczna linia, z umowami CS/IL i wszystkim dookoła tego, a chętnie podepnie się pod ten sukces, bo zauważył, że mu łódzcy pasażerowie uciekają. I z tej perspektywy mam nadzieję, że ci pasażerowie mu podziękują wybierając się w podróż na pokładzie Adrii.
gość_9f938 2015-07-27 14:46   
gość_9f938 - Profil gość_9f938
Nie rozumiem tutaj niektórych. Czego Wy oczekujecie? Lotów RDO/LCJ-WAW? Trochę za blisko, mało gdzie na świecie są połączenia w takich odległościach. Dobrze, że te busy wymyślili, chociaż mogliby dogadać się z jakimś przewoźnikiem kolejowym który mógłby jeździć z Łodzi na Okęcie (a może jednak by się jakoś udało wcisnąć kilka pociągów dziennie między te wszystkie SKM i KM).
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama