×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Air France-KLM: Słabe pierwsze półrocze


Koncern Air France-KLM zanotował w pierwszym półroczu skonsolidowaną stratę netto równą -638 mln euro. To o 3,1 proc. słabszy wynik niż rok temu. W samym II kwartale strata wzrosła siedmiokrotnie do -79 mln euro netto.


Francusko-holenderska grupa lotnicza zwiększyła stratę pomimo wzrostu przychodów. Wyniosły one w całym półroczu 12,3 mld euro - o 2,4 proc. więcej niż rok temu. Jednak znacznie bardziej wzrosły koszty zewnętrzne spółki: od stycznia do czerwca wyniosły one 8,42 mld euro, czyli o 7,6 proc. więcej niż rok temu. 

Wynik operacyjny grupy jest nieznacznie lepszy niż rok temu. W półroczu AF-KLM straciły na działalności operacyjnej 148 mln euro w porównaniu do 329 mln euro straty rok temu. W samym II kwartale wynik był już pozytywny: 109 mln euro zysku wobec 116 mln euro zysku rok temu. 

Grupa nieznacznie poprawiła też wynik EBITDAR: wyniósł on 1,05 mld euro za sześć miesięcy (wzrost o 32 mln euro) i 824 mln euro za sam II kwartał (spadek o 30 mln euro). 

Różnica między zyskiem na poziomie EBITDAR i stratą netto wynika głównie z bardzo dużych kosztów finansowania długu oraz strat na przewalutowaniach. W całym półroczu koszty te wyniosły odpowiednio -167 mln euro i -246 mln euro. 

Co prawda linii udało się zmniejszyć dług netto aż o 857 mln euro, ale nadal wynosi on ponad 4,5 mld euro. Do końca roku ma spaść do 4,4 mld euro. 

- Wyniki Air France-KLM w pierwszym półroczu wynikają z wyjątkowej zmienności kursów walut i ceny paliwa połączonej z ciągłą presją na przychody jednostkowe - podkreślił w komunikacie prasowym Alexandre de Juniac, dyrektor wykonawczy AF-KLM. - Brak poprawy wyników zmusza nas do podjęcia dodatkowych kroków: zamknięcia tras, które przynoszą duże straty, zmniejszenia oferowania na sezon zimowy oraz przyspieszenia wprowadzania inicjatyw ograniczających koszty. 

Segment przewozów pasażerskich (Air France i KLM) był najważniejszy pod względem wygenerowanego wyniku EBITDAR: w pierwszym półroczu było to 511 mln euro (wzrost o 5 mln). Dodatni wynik miał jeszcze segment usług technicznych (197 mln euro, wzrost o 38 mln). Stratę na poziomie EBITDAR zanotowały działy cargo (-128 mln euro) i Transavia (-59 mln euro).

W ramach siatki Air France i KLM w pierwszym półroczu przewiezionych zostało 37,85 mln pasażerów (spadek o niecały 0,1 proc.) przy niezmiennym średnim wypełnieniu równym 83,8 proc. Przychody z tego segmentu wyniosły od stycznia do czerwca 9,66 mld euro (wzrost o 2 proc.), przychód jednostkowy (w przeliczeniu na ASK) wyniósł 6,9 centa (wzrost o 1,7 proc.), a koszt jednostkowy - 6,98 centa (wzrost o 1,5 proc.). Wynik operacyjny wyniósł -112 mln euro wobec -123 mln euro rok temu. 

KLM przy 4,66 mld euro przychodów (+2,2 proc.) zanotował EBITD-ę równą 178 mln euro i wynik operacyjny równy -79 mln euro, co dało marżę operacyjną na poziomie -1,7 proc. Air France miał przychody równe 7,79 mld euro (+2,6 proc.), EBITD-ę 364 mln euro i wynik operacyjny -129 mln euro (marża równa -1,7 proc.). 

Transavia zanotowała od stycznia do czerwca przychody na poziomie 450 mln euro (wzrost o 3,5 proc.) i przewiozła 4,75 mln osób (wzrost o 9,9 proc.). Przychód jednostkowy wynosił 4,49 centa (-2,7 proc.), a koszt jednostkowy 5,24 centa (-1 proc.). Spółka zakończyła półrocze wynikiem operacyjnym na poziomie -75 mln euro. 


Reklama


Booking.com
gość_7b68a - Profil
gość_7b68a
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie