Ministerstwo Gospodarki chce lotów do Iranu

24 lipca 2015 07:53
21 komentarzy
Bezpośrednie połączenie PLL LOT albo Iran Air pomiędzy Warszawą a Teheranem bardzo ułatwiłoby handel między Polską a Iranem po zniesieniu sankcji - powiedział Janusz Piechociński. Dodał, że połączenie to musi jednak mieć biznesowy sens dla przewoźnika.
Reklama
Uruchomienie bezpośredniego połączenia lotniczego pomiędzy Polską a Iranem było jednym z tematów rozmów podczas wizyty wiceminister spraw zagranicznych Katarzyny Kacperczyk w tym kraju w maju.

- Brak takiego połączenia będzie zdecydowanie ograniczał możliwości współpracy biznesowej - podkreślił na konferencji prasowej podczas prezentacji programu "Go Iran" Janusz Piechociński, minister gospodarki.

Po niedawnym porozumieniu dotyczącym programu atomowego Iranu pojawiła się szansa na zniesienie sankcji nałożonych przez Unię Europejską i Stany Zjednoczone na ten kraj. Może to nastąpić najwcześniej na początku 2016 r., po spełnieniu przez Iran rygorystycznych warunków. Ministerstwo Gospodarki rozpoczęło już jednak przygotowania do ekspansji polskich firm na ten rynek.

Zniesienie sankcji nie tylko umożliwi uruchomienie większej liczby bezpośrednich połączeń, ale również odbudowę floty Iran Air.


Narodowy przewoźnik Iranu nie może obecnie kupować ani nowych samolotów, ani części do nich. Zgodnie z danymi AirFleets.net, linia ma obecnie m.in. 7 boeingów 747 o średnim wieku 36 lat, 13 airbusów A300 o średnim wieku niemal 30 lat i 5 airbusów A320 o średnim wieku niemal 19 lat. Średni wiek całej floty 43 samolotów to ponad 26 lat.

Jeśli dojdzie do zniesienia sankcji, Iran będzie mógł kupić nowe samoloty, a to z kolei pozwoli na uruchomienie nowych tras przez Iran Air. Dodatkowo linia nie będzie już borykała się z kłopotami związanymi z tankowaniem. Obecnie tylko na niewielu lotniskach Iran Air może kupić paliwo - wymagają one zawsze jednak płatności gotówką.

fot. Dominik Sipinski

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
demar 2015-07-25 13:23   
demar - Profil demar
@gość_98be0: WAW-EVN to 2233km, o prawie 800km mniej niż do IKA lub nawet THR (duże linie zagraniczne jak Lufthansa, Emirates, czy Turkish latają jednak na IKA).
Te 800 km to naprawdę spora różnica.
gość_98be0 2015-07-25 13:00   
gość_98be0 - Profil gość_98be0
@demar: Może LOT-owskie E-175 nie mają miejsc dostosowanych do tak długich lotów, ale do pobliskiego Erewania latają bez problemów, czyli można to rozważać. Wspomniany przez Ciebie gcmap.com liczy odległość WAW-THR (a nie WAW-IKA) jako 3011 km. Przy zasięgu ok. 3890 ciągle można to rozważać. Od najdłuższego obecnie połączenia realizowanego przez E175LR (Edmonton to Houston-Intercontinental) będzie to dalej o 27 (dwadzieścia siedem) km. Ale docelowo prosi się, oczywiście, o inny samolot.
gość_bd8f5 2015-07-25 12:17   
gość_bd8f5 - Profil gość_bd8f5
Moja informacja o tym , ze do Teheranu doleci nawet Embryer była oczywiście tylko sugestią że Teheran nie leży tak daleko jak nam wszystkim się kojarzy. Oczywiście LOT uruchomi ew loty innym taborem.Iran jest dla nas tak egzotyczny, jak leżąca 150 km od Polski Rumunia.Informacja będąca przyczynkiem do tej dyskusji o ew uruchomieniu lotów do Iranu bardzo cieszy.Niech przyniesie korzyści Polsce i Iranowi.Ta decyzja to przełamanie istniejącej, niepotrzebnej nikomu bariery. Powodzenia.
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy