Nowa płyta postojowa krakowskiego lotniska

23 lipca 2015 11:55
29 komentarzy
Dziś (23.7) po raz pierwszy samoloty parkują na nowej, północno – wschodniej  części płyty postojowej krakowskiego lotniska. Dzięki rozbudowie płyty postojowej oraz terminalu port zwiększy dostępną liczbę stanowisk postojowych o pięć.
Reklama
To pozwoli na równoczesne stacjonowanie 22 statków powietrznych o kodzie referencyjnym C (jak np. boeing B737-800). Zmienił się również układ płyty postojowej i wszystkie stanowiska mają teraz więcej przestrzeni, co ułatwi obsługę parkujących samolotów oraz ich tankowanie.

- Wraz z uruchamianiem kolejnych etapów rozbudowy terminalu lotnisko będzie mogło także przyjąć więcej dużych statków powietrznych, o kodzie referencyjnym E (np. Boeing 747) oraz D (np. Boeing 767), na pokład których pasażerowie będą mogli się dostać przez rękawy. Dzięki rozbudowie płyty będziemy mogli przyjąć więcej samolotów, co przekłada się na większą liczbę pasażerów – podkreśla Jan Pamuła, prezes Kraków Airport.

Kolejna korzyść to poszerzenie oferty handlowej dla przewoźników, którym możemy teraz zaproponować więcej miejsc na bazowanie samolotów - dodaje.

Rozbudowa płyty postojowej trwała dokładnie dwa lata. Poprzedziły ją prace przygotowawcze, czyli rozbiórka wojskowej oczyszczalni i wycinka drzew. Najwięcej czasu w trakcie budowy zabrały roboty elektryczne, prace odwodnieniowe oraz prace ziemne związane m.in. z formowaniem czterometrowego nasypu.

Konstrukcja nowej nawierzchni płyty postojowej ma grubość ok. półtora metra, z czego pół metra to sam beton. Do budowy użyto go ok. 24 tys. m3. Technologia zastosowana przez generalnego wykonawcę firmę Max Bögl pozwoliła na uzyskanie bardzo wysokich wskaźników nośności nowej nawierzchni. Badania przeprowadzone przez Instytut Techniczny Wojsk Lotniczych dowodzą, że w ciągu następnych 30 lat można na niej wykonać ok. miliona operacji lotniczych. Takie wskaźniki, czterokrotnie wyższe od przeciętnych, uzyskano m.in. dzięki zastosowaniu w warstwie jezdnej betonu o wysokiej wytrzymałości.

//www.pasazer.com/img/images/normal/nowa,PPS,krakow,media.jpg
- Prace budowlane były realizowane w samym sercu czynnego lotniska, pomiędzy ciągle poruszającymi się samolotami. Teren, na którym prowadzona była rozbudowa z każdej strony był otoczony czynnymi drogami kołowania. Wymagało to odpowiedniej organizacji robót oraz ścisłej współpracy Generalnego Wykonawcy ze służbami portu - operacyjnymi, energetycznymi, eksploatacyjnymi oraz Służbą Ochrony Lotniska, a także kontrolerami ruchu lotniczego PAŻP. Zachowując wszystkie normy bezpieczeństwa udało się przeprowadzić ten proces właściwie bez ograniczania możliwości przyjmowania i obsługi statków powietrznych oraz bez żadnych incydentów, co niewątpliwie należy uznać za spore osiągnięcie – zwraca uwagę Pamuła.

Inwestycja została zrealizowana w ramach projektu "Port Lotniczy w Krakowie – rozbudowa istniejącej infrastruktury lotniskowej", współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności. Koszt prac wyniósł ponad 43 mln zł, z czego niemal 18 mln to dofinansowanie unijne.

Rozbudowa płyty postojowej jest częścią wielkiego programu inwestycyjnego Kraków Airport, obejmującego także rozbudowę i modernizację terminala pasażerskiego wraz z kładką łączącą ten obiekt z parkingiem, hotelem i nową stacją kolejowej, przebudowę wewnętrznego układu komunikacyjnego oraz modernizację dróg kołowania.

Fot. Kraków Airport
Ten artykuł powstał na podstawie materiałów prasowych nadesłanych do redakcji przez podmiot trzeci. Portal Pasazer.com nie bierze odpowiedzialności za merytoryczną treść artykułu, którego nie jest autorem.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_dae25 2015-07-27 11:43   
gość_dae25 - Profil gość_dae25
Dla sprostowania Lotoskiwe B788 mają MTOW 215910kg, zobacz link Przy maksymalnym ciągu tzw. High Thrust Rating można z pasa 2312m wystartować w tzw. STD DAY +25st ( około 38 stopni dla wysokości Krakowa) Przy obniżonej masie MTOW do 200ton czyli ograniczenie wynosiło by około 15-16ton. OEW samolotu to około 117ton, by dolecieć do Chikagowa wystarczy zabrać paliwa na 4500mil. OEW plus PAYLOD dla tego zasięgu wynosi wtedy 153tony czyli sam PAYLOAD 36ton (220PAX z bagażem średnio 100kg/PAX - 22tony i CARGO dodatkowo 14ton) paliwo to 47ton. Jak się chce to się da ale trzeba nie ekonomicznie katować silniki przy starcie. I czy ograniczenie masy opłaca się dla Lotu.
demar 2015-07-24 23:07   
demar - Profil demar
@piorun: lądowanie to z reguły jest mniejszy problem niż start.
Długość pasa i warunki pogody determinują maksymalną masę z jaką samolot może startować. Każdy typ samolotu wraz z precyzyjnym ustaleniem wariantu (chodzi o w miarę dokładne wyznaczenie masy własnej tzn. OEW) ma ustalone podczas certyfikacji wymagania odnośnie długości drogi startowej (np. tabela FAA/EASA TAKEOFF RUNWAY LENGTH REQUIREMENTS).

Dla typowego B787-8 (LOT ma na pewno bardziej precyzyjne dane) na drodze startowej o długości 2550m i przy 241 m n.p.m. w idealnych warunkach (a kiedy takie są?) można startować przy masie MTOW ok. 208 ton. Przy gorszej pogodzie (np. wiatr, brak suchej nawierzchni) albo warunkach (np. pobliski las lub wzgórze i nie można wykorzystać całej długości pasa) ta masa szybko maleje (sam wzrost temperatury o 15 st. C od STD to zmniejszenie masy o jakieś 5-6 ton, a przy STD +34 st. C maks. masa startowa to już ok. 182 tony). Ostateczną decyzję o starcie lub nie zawsze podejmuje kapitan.

Normalnie MTOW dla B787-8 wynosi 228 ton. Przy 182 tonach aby dolecieć do ORD musiałby mocno ograniczyć liczbę pasażerów i bagaży - i to jest cały problem.
Natomiast z KRK do np. LHR samolot B787-8 mógłby polecieć z kompletem pasażerów (oczywiście przy rozsądnej pogodzie).
gość_eb324 2015-07-24 19:22   
gość_eb324 - Profil gość_eb324
Kelo GLA-LAS to jakies 8tys km(troche sie to moze roznic w zaleznosci od wybranych drog lotniczych). Zasieg 787 przy maksymalnej masie startowej to 15 tys km...
Podajecie tutaj dane dla MTOW, a prawda jest taka, ze dla 787 MTOW z Polski to jest potrzebne, a le na loty do Brazylii, Japonii, a nie na wschodnie wybrzerze USA...
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy