PAŻP może stać się spółką

Dominik Sipiński - Profil Dominik Sipiński
22 lipca 2015 08:53
Administracja rządowa ma już gotowy projekt ustawy, która przekształci Polską Agencję Żeglugi Powietrznej w spółkę skarbu państwa. Jej szybkiego uchwalenia chce p.o. prezes agencji, Magdalena Jaworska. Nastąpi to jednak dopiero po wyborach.
Reklama

Zgodnie z obecną ustawą z 2006 r. PAŻP jest państwową osobą prawną. Taka forma organizacji niesie z sobą liczne ograniczenia - np. wszystkie zmiany wewnętrznej organizacji PAŻP-u wymagają rozporządzenia minister infrastruktury. Częściowo zmieni to rozporządzenie, nad którym obecnie pracuje MIR. Według założeń resortu może ono wejść w życie już w sierpniu.

Jednak Magdalena Jaworska, p.o. prezes PAŻP-u, podkreśla, że potrzebne są daleko idące zmiany.

- Jako państwowa osoba prawna nie możemy wydzielić spółek-córek np. do komercyjnego świadczenia usług szkolenia kontrolerów ruchu lotniczego dla innych krajów. Mamy ograniczone możliwości współpracy np. w formie partnerstwa publiczno-prywatnego. Dotyczą nas takie same ograniczenia jak urzędy, z wyjątkiem tego, że my płacimy podatki - wyliczała Magdalena Jaworska podczas spotkania z dziennikarzami, na którym obecny był Pasazer.com

Jak przekonuje Jaworska, przez taką formę prawną PAŻP jest mniej efektywny. Ma też ograniczone szanse na sukces w przetargach na usługi scentralizowane organizowane przez Eurocontrol. PAŻP zamierza wystartować w jednym z nich razem ze swoimi odpowiednikami z Litwy i Ukrainy oraz firmą Indra, która dostarcza oprogramowanie dla kontroli.

W nowej ustawie miałby znaleźć się przepis o zakazie prywatyzacji PAŻP-u. Nie będzie tam jednak wzmianki o zakazie wypracowywania zysku przez agencję - jak tłumaczy Jaworska, wynika to z tego, że taki zakaz i tak znajduje się w nadrzędnych przepisach unijnych, więc nie ma potrzeby go dublować.

Po zmianie PAŻP miałby być jednoosobową spółką skarbu państwa. Ustawa, według Jaworskiej, jest już gotowa.

P.o. prezes PAŻP-u przyznaje, że na pewno nie uda się jej uchwalić przed wyborami. Liczy jednak, że niezależnie od ich wyników, prawo zostanie szybko zmienione.

- W innych krajach UE funkcjonują różne modele: w niektórych krajach lokalne agencje są państwowe, w innych są częściowo prywatne, np. w Wielkiej Brytanii - dodaje Jaworska.
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama