×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


PAŻP może stać się spółką


Administracja rządowa ma już gotowy projekt ustawy, która przekształci Polską Agencję Żeglugi Powietrznej w spółkę skarbu państwa. Jej szybkiego uchwalenia chce p.o. prezes agencji, Magdalena Jaworska. Nastąpi to jednak dopiero po wyborach.


Zgodnie z obecną ustawą z 2006 r. PAŻP jest państwową osobą prawną. Taka forma organizacji niesie z sobą liczne ograniczenia - np. wszystkie zmiany wewnętrznej organizacji PAŻP-u wymagają rozporządzenia minister infrastruktury. Częściowo zmieni to rozporządzenie, nad którym obecnie pracuje MIR. Według założeń resortu może ono wejść w życie już w sierpniu.

Jednak Magdalena Jaworska, p.o. prezes PAŻP-u, podkreśla, że potrzebne są daleko idące zmiany. 

- Jako państwowa osoba prawna nie możemy wydzielić spółek-córek np. do komercyjnego świadczenia usług szkolenia kontrolerów ruchu lotniczego dla innych krajów. Mamy ograniczone możliwości współpracy np. w formie partnerstwa publiczno-prywatnego. Dotyczą nas takie same ograniczenia jak urzędy, z wyjątkiem tego, że my płacimy podatki - wyliczała Magdalena Jaworska podczas spotkania z dziennikarzami, na którym obecny był Pasazer.com

Jak przekonuje Jaworska, przez taką formę prawną PAŻP jest mniej efektywny. Ma też ograniczone szanse na sukces w przetargach na usługi scentralizowane organizowane przez Eurocontrol. PAŻP zamierza wystartować w jednym z nich razem ze swoimi odpowiednikami z Litwy i Ukrainy oraz firmą Indra, która dostarcza oprogramowanie dla kontroli. 

W nowej ustawie miałby znaleźć się przepis o zakazie prywatyzacji PAŻP-u. Nie będzie tam jednak wzmianki o zakazie wypracowywania zysku przez agencję - jak tłumaczy Jaworska, wynika to z tego, że taki zakaz i tak znajduje się w nadrzędnych przepisach unijnych, więc nie ma potrzeby go dublować. 

Po zmianie PAŻP miałby być jednoosobową spółką skarbu państwa. Ustawa, według Jaworskiej, jest już gotowa.

P.o. prezes PAŻP-u przyznaje, że na pewno nie uda się jej uchwalić przed wyborami. Liczy jednak, że niezależnie od ich wyników, prawo zostanie szybko zmienione.

W innych krajach UE funkcjonują różne modele: w niektórych krajach lokalne agencje są państwowe, w innych są częściowo prywatne, np. w Wielkiej Brytanii - dodaje Jaworska.gość_e7448 - Profil
gość_e7448
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie