Bruksela: Pasażerów nadal przybywa

Mirosław Pachowicz - Profil Mirosław Pachowicz
22 lipca 2015 12:41
W obu lotniskach obsługujących stołeczną aglomerację Belgii, ruch pasażerski w czerwcu jak i w całym pierwszym półroczu wzrósł. Przez pierwsze sześć miesięcy w Brussels Airport odprawiono ponad 10,8 mln podróżnych (+9,2 proc.), z kolei w Brussels South Charleroi Airport - blisko 3,22 mln (+9 proc.).
Reklama

W głównym brukselskim porcie lotniczym najszybciej przyrasta ruch cargo. Od stycznia do czerwca włącznie, odprawiono niecałe 225 tys. ton frachtu (+9,7 proc.). Stało się to możliwe, głównie dzięki otwarciu nowych połączeń typu full-freighter przez takich przewoźników jak: Ethiopian Airways, Qatar Cargo, Yangtze River Express, KF Aerospace. Znacznie zwiększył także oferowanie DHL.

Z Brukseli transportuje się głównie dobra wysokiej jakości, sprzęt specjalistyczny, leki oraz towary biotechnologiczne.

Ruch pasażerski w Zaventem wzrósł od początku roku o 9,2 proc. Łącznie na lotnisku pojawiło się od stycznia do czerwca ponad 10,8 mln podróżnych. Szczególnie szybko przybyło osób, dla których stołeczny belgijski port lotniczy był punktem przesiadkowym (+15,1 proc.).

Ilość operacji lotniczych wyniosła w pierwszym półroczu ponad 116 tys. i była wyższa od analogicznego czasu ub.r. o 4,6 proc.

- Silny wzrost przewozów cargo w analizowanym okresie potwierdza wzrastające znaczenie Brussels Airport jako jednego z najważniejszych logistycznych hubów w Europie. Z drugiej strony szybko rośnie też ruch pasażerski, głównie dzięki ekspansji Brussels Airlines na trasach bliskiego zasięgu oraz rozwoju oferty tzw. tanich linii lotniczych - powiedział Arnaud Feist, dyrektor naczelny Brussels Airport Company.

W czerwcu w Brukseli-Zaventem obsłużono 2,2 mln podróżnych (+5,6 proc.).

Dobrze radziło sobie także lotnisko dedykowane przewoźnikom niskokosztowym - Brussels South Charleroi Airport. Od początku roku obsłużono tutaj blisko 3,22 mln osób (+9 proc.). Najszybciej rozwijały się w tym okresie trasy do Pragi (+697 proc.), Bukaresztu-Otopeni (+154 proc.), Stambułu (+100 proc.), Warszawy (+54 proc.) oraz Sewilli (+22 proc.).

W samym tylko szóstym miesiącu br. w Charleroi odprawiono prawie 600 tys. osób (+7 proc.). Pięć najczęściej wybieranych kierunków to: Warszawa (Lotnisko Chopina i Modlin), Budapeszt, Madryt, Bukareszt i Rzym-Ciampino.
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama