Dron w pobliżu Lotniska Chopina

Piotr Bożyk - Profil Piotr Bożyk
21 lipca 2015 21:16
3 komentarze
Załoga embraera E195 Lufthansy wykonującego wczoraj (20.7) rejs z Monachium do Warszawy zauważyła drona zaledwie 100 metrów od swojej maszyny. Incydent miał miejsce w rejonie Piaseczna na kilka minut przed lądowaniem na Lotnisku Chopina.
Reklama

Jak donosi portal Aviation Herald, należący do Lufthansy Regional embraer E195 (D-AEBD), lecący z Monachium do Warszawy (LH1614), w momencie podchodzenia do lądowania znalazł się blisko drona. Samolot był na ścieżce podejścia do pasa 33 w odległości 6,5 mil morskich (12 km rejon podwarszawskiego Piaseczna) i na wysokości 2500 stóp (ok. 760 metrów), a sam dron znalazł się 100 metrów od niego. Piloci zawiadomili wieżę, dając do zrozumienia, że niewątpliwie widzieli obiekt przypominający drona. Samolot jednak kontynuował podejście i bezpiecznie wylądował na Lotnisku Chopina na pasie 33 około trzy minuty później.

O incydencie poinformowała dziś (21.7) także Polska Agencja Żeglugi Powietrznej (PAŻP).

- Zmianą kierunku lądowania ponad 20 samolotów oraz powiadomieniem policji zakończyła się poniedziałkowa akcja kontrolerów ruchu lotniczego PAŻP po interwencji pilotów samolotu Embraer 195 lecącego z Monachium do Warszawy o niebezpiecznym zbliżeniu z bezzałogowym statkiem powietrznym tzw. dronem. Błyskawiczna interwencja kontrolerów ruchu lotniczego PAŻP pozwoliła na bezpieczne wykonanie dalszych lądowań - powiedziała Magdalena Jaworska, prezes PAŻP.

- W tej sytuacji po raz pierwszy PAŻP skorzystała z porozumienia z Komendą Główną Policji podpisaną 28 kwietnia tego roku, a dotyczącego współdziałania operacyjnego w zakresie zapobiegania zagrożeniom w przestrzeni powietrznej – dodała Jaworska.

//www.pasazer.com/img/images/normal/lufthansa,e190,e195,pbozyk.jpg
Kontrolerzy ruchu lotniczego Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej po otrzymaniu informacji od załogi samolotu rejsowego Lufthansa, że w czasie podejścia do lądowania w rejonie podwarszawskiego Piaseczna pojawiło się niebezpieczne zbliżenie z tzw. dronem, natychmiast zdecydowali o zmianie kierunku do lądowania kolejnych samolotów oraz o uruchomieniu procedury powiadomienia policji o zagrożeniu w ruchu lotniczym realizowaną na podstawie porozumienia z kwietnia tego roku. Na tej podstawie policja wysłała w rejon zdarzenia śmigłowiec operacyjny oraz patrole interwencyjne. O interwencję został także poproszony śmigłowiec wojskowy, który dokonał przelotu wzdłuż osi pasa. Ani patrole policyjne ani wojskowe nie dostrzegły drona.

Drony w pobliżu lotnisk stanowią duże zagrożenie dla lotnictwa komercyjnego, ale niestety nie wszyscy ich użytkownicy zdają sobie z tego sprawę. Wczorajszy incydent na pewno nasili dyskusję o prawie dotyczącym wykorzystania i użytkowania dronów.

Fot. Piotr Bożyk
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_165a1 2015-07-22 14:34   
gość_165a1 - Profil gość_165a1
a dlaczego administrator nie wyłapał wulgaryzmu we wpisie? a jesli prawo nie zabrania uzywania dronow w dowowlnej lokalizacji to mozna uzywac i tyle
gość_acf60 2015-07-22 09:31   
gość_acf60 - Profil gość_acf60
Na buractwo nie ma siły?
gość_87640 2015-07-21 22:35   
gość_87640 - Profil gość_87640
W artykule pominięto że piloci Lufthansy dość dosadnie wyrazili się o polskich kontrolerach i kontroli przestrzeni powietrznej. Rozumiem że byli zdenerwowani ale kilka dni wcześniej na lotnisku w Monachium B788 wpadł w stado ptaków tak dotkliwie że nie mógł wykonać lotu powrotnego - zdjęcia na tym samym portalu. Oczywiście dron jest bardziej niebezpieczny niż stado ptaków ale dowodzi to że nie można do końca utrzymać kontroli przestrzeni powietrznej.
Pytanie - chyba bez dobrej odpowiedzi - jak można zapobiec dronom które sprzedawane są bez żadnych ograniczeń i to za stosunkowo niewielkie pieniądze.
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama