Rekordowe wyniki Lotniska Chopina i PPL w I półroczu 2015 r.

21 lipca 2015 15:45
8 komentarzy
Ponad 5 milionów obsłużonych pasażerów i blisko 80 mln złotych zysku – Lotnisko Chopina w Warszawie i zarządzające nim Porty Lotnicze biją kolejne historyczne rekordy.
Reklama
W pierwszym półroczu br. na Lotnisku Chopina obsłużonych zostało 5 mln 173 tys. pasażerów. Oznacza to wzrost o 7,4 proc w porównaniu do analogicznego okresu 2014 r. i historyczny rekord portu.

- Znaczący udział w tym rekordowym wyniku miały tanie linie lotnicze, które przewiozły w tym roku blisko milion pasażerów – czyli ponad 44 proc. więcej niż w pierwszym półroczu ubiegłego roku. Świadczy to wyraźnie o rosnącym znaczeniu i atrakcyjności Lotniska Chopina dla sektora przewozów niskokosztowych – komentuje Michał Kaczmarzyk, dyrektor warszawskiego lotniska.

Przychody Portów Lotniczych w I półroczu 2015 r. zwiększyły się o 0,2 proc. i wyniosły łącznie 340,7 mln złotych. Koszty spadły o ponad 14 proc. do poziomu 238,4 mln złotych, co pozwoliło przedsiębiorstwu osiągnąć zysk netto na poziomie 79,5 mln złotych – o ponad 27 proc. więcej, niż w ciągu całego 2011 r., o 36 proc. więcej niż w 2012 r.

- Wyniki osiągane przez Porty Lotnicze są lepsze od założonych w planie rocznym na 2015 rok oraz w projektach długoterminowych. Jest to możliwe przede wszystkim dzięki skutecznej restrukturyzacji przedsiębiorstwa polegającej głównie na redukcji zatrudnienia w obszarach administracyjnych oraz na optymalizacji polityki zakupowej. Efekty przeprowadzonych w ubiegłym roku działań restrukturyzacyjnych są widoczne w roku bieżącym w postaci obniżonych kosztów funkcjonowania firmy oraz wyraźnej poprawy wyników finansowych – wyjaśnia Kaczmarzyk.

//www.pasazer.com/img/images/normal/lotnisko.chopina,p%C5%82yta,pbozyk.jpg
Warto również przypomnieć, że w pierwszym półroczu na lotnisku zakończyło się kilka ważnych projektów inwestycyjnych. Przede wszystkim do użytku pasażerów oddana została nowa część Terminala A wraz z nową strefą komercyjną i zwiększoną liczbą stanowisk odprawy i kontroli bezpieczeństwa. Zakończyła się również budowa nowej płyty odlodzeniowo-postojowej dla samolotów PPS7. Ponadto Porty Lotnicze wybrały nowego generalnego wykonawcę budowy pięciogwiazdkowego hotelu Renaissance, co pozwoliło wznowić prace na tej inwestycji (planowane ukończenie – jesień 2016 r.). Dobiega końca również postępowanie przetargowe na wybór wykonawcy budowy Kolejowego Frontu Rozładunkowego dla dostawców paliwa lotniczego.

- Odchudzone o 30 proc. Porty Lotnicze są obecnie dynamicznym i efektywnym przedsiębiorstwem, które z nową energią poprawia standard obsługi samolotów i pasażerów na Lotnisku Chopina w Warszawie. Statystyki ruchu i wyniki finansowe potwierdzają bezsprzecznie, że obrany kierunek zmian jest właściwy i przynosi zamierzone efekty nawet szybciej niż się spodziewaliśmy – podsumowuje Michał Kaczmarzyk.

Fot. Piotr Bożyk
Ten artykuł powstał na podstawie materiałów prasowych nadesłanych do redakcji przez podmiot trzeci. Portal Pasazer.com nie bierze odpowiedzialności za merytoryczną treść artykułu, którego nie jest autorem.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_9f938 2015-07-24 00:20   
gość_9f938 - Profil gość_9f938
gość_dc9f9: Z ORD raczej WAW przykładu nie mógłby brać, bo w USA pasy, drogi kołowania, terminale itd. mogą być tuż koło siebie, a w Unii Europejskiej obowiązują rygorystyczne zasady, że np. 2 pasy startowe równoległe muszą być od siebie oddalone min. 1035m, żeby na obu mogły lądować/startować samoloty jednocześnie. Poza tym pomysł na drugi równoległy pas startowy w WAW od dawna istnieje (jest gdzieś na internecie, zakłada budowę równoległego pasa po części w miejscu ekspresówki, którą mieliby wsadzić w tunel pod nowym pasem) ;)
gość_dc9f9 2015-07-23 19:39   
gość_dc9f9 - Profil gość_dc9f9
Prawda jest taka ze rosnie, i zeby sie nie prerosli to musza myslec o nowym pasie startomym i nowym terminale. A jak sie ktos zapyta jak to zrobic bo nie ma mjeisca to sie bieze pzyklad z Chicago O'Hare jak sie powjekszyli z pomocom burmiszcza miasta!
gość_b1d84 2015-07-23 08:59   
gość_b1d84 - Profil gość_b1d84
Stawki co prawda uległy w ostatnich dwóch latach niewielkiemu obniżeniu ale nadal są zbyt wysokie. Nie może być tak, że lotnisko - przy potężnym programie inwestycyjnym! - generuje znakomite zyski, a linie lotnicze posiadające bazy w tym porcie nie mają środków ani zdolności kredytowej na zakup nowych maszyn. A to właśnie one są największymi klientami tego portu. Czy przeanalizował ktoś jakie byłyby skutki ekonomiczne dla portu Chopina w przypadku bankructwa LOTu?

Wartość dodana powinna być przesunięta w kierunku przewoźników. Narzędziem służącym temu celowi jest cennik opłat lotniskowych.
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy