Ryanair zbiera podpisy przeciwko strajkom kontrolerów

Dominik Sipiński - Profil Dominik Sipiński
06 lipca 2015 07:47
5 komentarzy
Ryanair rozpoczął ogólnoeuropejską akcję zbierania podpisów pod petycją o wprowadzenie zakazu strajków kontrolerów ruchu lotniczego. Innym rozwiązaniem postulowanym przez linię jest możliwość przejęcia kontroli nad krajem objętym strajkiem przez innych kontrolerów.
Reklama

Ryanair liczy, że uda mu się zebrać milion podpisów obywateli UE. Petycja ma zostać potem przekazana Komisji Europejskiej i Parlamentowi Europejskiemu. Nie będzie miała jednak żadnej mocy wiążącej - jest to wyłącznie działanie nagłaśniające stanowisko linii.

Irlandzki przewoźnik przekonuje, że przez strajki kontrolerów ruchu lotniczego linie lotnicze i pasażerowie z UE tracą miliardy euro. Według Ryanaira od 2009 r. tylko we Francji odbyło się 39 protestów, a ostatni (dwudniowy w kwietniu br.) spowodował odwołanie łącznie 3,6 tys. lotów i dotknął 500 tys. pasażerów.

Kontrolerzy w Stanach Zjednoczonych nie mają prawa do strajku - Ryanair chciałby podobnego rozwiązania w UE. Jednocześnie spółka w petycji podkreśla, że nie chciałaby odebrać kontrolerom innych prac, takich jak negocjacja zbiorowych układów pracy czy prawo do sporu sądowego z pracodawcą.

Jeśli nie uda się zakazać kontrolerom strajków, Ryanair ma także drugą propozycję. Chciałby, by w momencie protestu w jednym kraju, kontrolę nad jego obszarem mogli przejmować kontrolerzy z sąsiedniego państwa.

W UE prawa do strajku nie mają przedstawiciele najważniejszych dla bezpieczeństwa państwa zawodów: m.in. strażacy oraz strażnicy więzienni.
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil
gość_227cd 2015-07-07 01:40   
gość_227cd - Profil gość_227cd
adam7691: Samolot każdego dnia traci na wartosci + koszty stałe linii + brak lotów (brak przychodów) = strata
gość_97fd6 2015-07-06 18:28   
gość_97fd6 - Profil gość_97fd6
Polatają tydzień "drogami planowanymi", to im przejdzie.
gość_f2f21 2015-07-06 10:43   
gość_f2f21 - Profil gość_f2f21
Najbardziej zabawne sa strajki kontrolerow w Hiszpanii. Przy ich zarobkach sa po kilku latach milionerami. Maja na pewno lepsze pieniadze niz kontrolerzy w USA, a w stanach ruch jest kosmiczny a o strajkach jakos nie slychac. Polecam posłuchac liveatc z Nowego Yorku albo Chicago i porównac z Madrytem czy Barcelona.
 - Profil
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama