Wielka zmowa amerykańskich linii?

Dominik Sipiński - Profil Dominik Sipiński
03 lipca 2015 09:24
1 komentarz
Amerykański Departament Sprawiedliwości rozpoczął śledztwo w sprawie możliwej nielegalnej współpracy i ograniczania podaży miejsc przez amerykańskich przewoźników. Wiadomo, że obejmuje co najmniej Deltę, United, American Airlines i Southwest.
Reklama

Śledztwo zainicjował prawdopodobnie amerykański senator Richard Blumenthal. Uznał, że podczas czerwcowego spotkania członków IATA w Miami podejrzanie dużo mówiło się o "dyscyplinie podażowej", co według niego miałoby sugerować, że przewoźnicy wspólnie dogadują się co do utrzymania podaży niższej od popytu.

Tego typu zmowy są nielegalne, gdyż prowadzą do wzrostu cen dla pasażerów.

Na razie komunikaty o tym, że otrzymały wezwanie od Departamentu Sprawiedliwości, podały linie Delta Air Lines, United Airlines, American Airlines i Southwest Airlines. Wszystkie linie zadeklarowały pełną gotowość do ujawnienia dokumentów i współpracy z Departamentem Sprawiedliwości.

Stowarzyszenie Airlines for America wyraziło przekonanie, że nie dochodziło do nielegalnej współpracy linii lotniczych. Według oświadczenia tej organizacji w tym roku ceny połączeń lotniczych w Stanach Zjednoczonych spadły, a w sezonie letnim oferta lotów jest większa o niemal 5 proc. (126 tys. miejsc dziennie).

Również analitycy zwracają uwagę, że dane rynkowe nie wskazują na możliwość nielegalnej zmowy linii lotniczych. Ich przychody jednostkowe spadają, a konkurencja w największych hubach jest bardzo zacięta.
Reklama

Ostatnie komentarze

gość_44b01 2015-07-04 11:57   
gość_44b01 - Profil gość_44b01
Od zawsze powtarzam, że amerykańskie lotnictwo to jedna wielka mafia ;)
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama