Schiphol pierwszym lotniskiem objętym beaconami

Dominik Sipiński - Profil Dominik Sipiński
03 lipca 2015 10:00
Lotnisko w Amsterdamie zostało pierwszym portem lotniczym w Europie w całości pokrytym zasięgiem beaconów. Niewielkie urządzenia pozwalają np. na niezwykle precyzyjną geolokalizację na smartfonach pasażerów w terminalu.
Reklama

Na lotnisku Schiphol zamontowane zostały łącznie niemal 2 tys. beaconów (lub bikonów). To niewielkie urządzenia komunikujące się za pomocą sygnału Bluetooth ze smartfonami, tabletami i innymi urządzeniami mobilnymi. Władze portu lotniczego chcą dzięki temu poprawić jakość usług cyfrowych dla pasażerów.

- Zamontowaliśmy beacony na całym lotnisku dla naszych partnerów. Mogą z nich teraz korzystać linie lotnicze i inne spółki. Dzięki nim mogą powstać nowe, inteligentne usługi dla pasażerów, które jeszcze bardziej poprawią ich wrażenia z pobytu na naszym lotnisku - mówi cytowany w komunikacie prasowym Albert van Veen, wiceprezes ds. inwestycji Schiphol Group.

Wszystkie urządzenia wyposażone w technologię Bluetooth mogą na podstawie sygnału z beacona niezwykle precyzyjnie określić odległość od tego nadajnika. To z kolei umożliwia dostosowanie usług mobilnych do potrzeb pasażerów. Mogą oni np. odbierać mobilne karty pokładowe, które automatycznie wyświetlą się w momencie zbliżania się do stanowiska odprawy.

Innym potencjalnym zastosowaniem beaconów jest nawigacja po lotnisku - usługa wskazująca pasażerowie automatycznie drogę do bramki, z której odlatuje jego samolot. Nad taką aplikacją pracuje easyJet, który na razie wdrożył ją na lotnisku w Londynie-Gatwick.
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama