Trzeci pas na Heathrow coraz bliżej

Dominik Sipiński - Profil Dominik Sipiński
02 lipca 2015 07:46
Brytyjska niezależna Komisja Lotniskowa zarekomendowała budowę nowego, trzeciego pasa startowego na lotnisku Heathrow jako najlepsze rozwiązanie dla zwiększenia przepustowości portów lotniczych w Londynie. Raport nie jest jednak wiążący.
Reklama

Komisja obradowała od jesieni 2012 r., choć już od około dziesięciu lat toczy się debata na temat konieczności rozbudowy londyńskich lotnisk.

Powołana przez brytyjski rząd komisja pod przewodnictwem sir Howarda Daviesa już wcześniej wybrała jedynie trzy możliwości: budowę nowego pasa startowego na Heathrow, przedłużenie północnej drogi startowej tego lotniska w taki sposób, by można go było wykorzystywać jako dwa pasa lub budowa drugiej niezależnej drogi startowej w Gatwick.

Komisja stwierdziła, że budowa nowego pasa startowego będzie kosztowała 17,6 mld funtów (ponad 100 mld zł), a do tego kolejne ok. 7 mld funtów będzie kosztowała przebudowa infrastruktury drogowej - szczególnie autostradowej obwodnicy Londynu M25. Droga będzie bowiem przebiegać w tunelu pod nowym pasem startowym.

To jednak znacznie niższe koszty niż 45 mld funtów, które brytyjska gospodarka straciłaby z uwagi na ograniczenia przepustowości.

Nowy pas zostanie zbudowany na północny-zachód od lotniska i będzie równoległy do dwóch istniejących dróg startowych. W odpowiedzi na protesty mieszkańców komisja wykluczyła możliwość budowy w przyszłości czwartego pasa na Heathrow. Trzecia droga startowa miałaby być używana tylko w dzień: od 6 rano do 11:30 wieczorem.

Rozbudowa Gatwick, w ocenie komisji, również przyniosłaby duże korzyści, ale nowo otwarte loty byłyby przede wszystkim krótko- i średniodystansowe. Korzyści dla brytyjskiej gospodarki byłyby zatem niższe.

Nowy pas może powstać do 2026 r., jeśli rząd podejmie szybkie decyzje. Raport Komisji Lotniskowej nie jest wiążący - władze Wielkiej Brytanii mogą wybrać zupełnie inny wariant rozbudowy lotnisk w okolicy Londynu. Premier David Cameron zapowiedział, że podejmie ostateczną decyzję do końca tego roku.

Przeciwnikiem rozbudowy Heathrow jest Boris Johnson - burmistrz Londynu i bardzo wpływowy polityk rządzącej Partii Konserwatywnej, a także przyjaciel Davida Camerona. Johnson postuluje budowę zupełnie nowego lotniska na sztucznej wyspie w ujściu Tamizy (nazywanej "wyspą Borisa").

Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama