Minister Wasiak otworzyła inwestycje w Katowicach

Dominik Sipiński - Profil Dominik Sipiński
20 czerwca 2015 12:30
Minister infrastruktury i rozwoju Maria Wasiak oficjalnie podsumowała kończące się duże inwestycje na lotnisku w Katowicach. Port lotniczy korzysta już z nowej drogi startowej, a 27 czerwca pierwsi pasażerowie zostaną obsłużeni w nowym terminalu przylotowym.
Reklama

Budowa nowej drogi startowej o długości 3,2 km kosztowała 157 mln zł. To element projektu obejmującego także budowę nowej płyty postojowej i modernizację dróg kołowania. Całkowita wartość tych inwestycji wyniosła 275 mln zł, z czego 107,5 mln zł dała UE.

Nowy terminal przyloty o przepustowości 6,5 mln pasażerów rocznie kosztował 53 mln zł. Jego budowa została już zakończona, ale pasażerowie skorzystają z niego dopiero w przyszły weekend. W ramach tego samego projektu lotnisko rozbudowuje bazę cargo i modernizuje kilka innych elementów lotniskowej infrastruktury. Cała inwestycja ma wartość 149 mln zł, z czego 58 mln zł pochodzi z środków unijnych.

Dokonując oficjalnego podsumowania inwestycji w Katowicach, minister Wasiak podkreśliła związek wzrostu ruchu lotniczego z rozwojem gospodarczym danego regionu. Zaznaczyła, że lotniska są potrzebne jedynie tam, gdzie występuje zapotrzebowanie na połączenia, a Śląsk w jej ocenie z pewnością spełnia te kryteria.

Podczas ceremonii Artur Tomasik, prezes Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego, spółki zarządzającej lotniskiem w Katowicach, podkreślił, że potrzebna jest jeszcze budowa linii kolejowej do portu lotniczego. Z kolei Jerzy Podsiadło, przewodniczący rady nadzorczej GTL-u i prezes największego udziałowca, Węglokoksu, wyraził wiarę w dalszy rozwój portu lotniczego z korzyścią dla całego regionu.
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama