Więcej Polaków wyjedzie w tym roku na wakacje

Dominik Sipiński - Profil Dominik Sipiński
18 czerwca 2015 07:34
2 komentarze
Niemal 16 mln dorosłych Polaków - 50 proc. całej populacji - wyjedzie w tym roku na letnie wakacje. To o ponad milion więcej niż rok temu. Jak wynika z badania Mondial Assistance i Neckermann Polska, wzrośnie szczególnie popularność wyjazdów krajowych. 
Reklama

Badanie przeprowadzone przez te dwie spółki na reprezentatywnej próbie 2000 osób pokazało, że liczba osób planujących wakacje w kraju pomiędzy czerwcem a wrześniem br. to 10,8 mln. To o niemal milion więcej niż rok temu i ponad dwie trzecie (68 proc.) wszystkich planowanych wyjazdów. Tylko 32 proc. osób wyjedzie za granicę - ich liczba wyniesie 5,0 mln, co jest wzrostem o jedynie niecałe 100 tys. wobec 2014 r.

Wyraźnie zmienia się sposób podróżowania. Coraz mniej osób skorzysta z własnego samochodu: przy wyjazdach krajowych będzie to 67 proc. (spadek o 5 pkt proc.), a przy zagranicznych - 21 proc. (spadek aż o 14 pkt proc.). Mniejsza popularność wyjazdów samochodowych za granicę może wiązać się ze spadkiem popularności Chorwacji, najczęściej wybieranego kierunku w 2014 r. - do tego kraju Polacy szczególnie często jeżdżą autem.

Pomimo tanich lotów Ryanaira tylko 1 proc. zadeklarował podróż krajową samolotem (to o 1 pkt proc. mniej niż rok temu). Przy podróżach zagranicznych samolot wybierze 61 proc. osób, czyli o 6 pkt proc. więcej niż rok temu.

Poza wzrostem liczby wyjeżdżających branżę turystyczną ucieszy także planowane zwiększenie wydatków. O ile na wyjazdy krajowe Polacy chcą wydać w tym roku jedynie nieznacznie więcej (1332 zł na osobę wobec 1321 zł rok temu), to turyści udający się za granicę przeznaczą na wyjazd wyraźnie wyższą kwotę. W tym roku będzie to 2608 zł - o 244 zł więcej niż rok temu. Wzrosła liczba osób planujących wydatek powyżej 3-4 tys. zł, a nawet powyżej 6,5 tys. zł.

Wśród osób, które planują letnie wakacje zagraniczne, najbardziej popularnym kierunkiem jest Grecja. Chce do niej pojechać 16 proc. wyjeżdżających, czyli o 4 pkt proc. więcej niż roku. Minimalnie spadła popularność Chorwacji, która w zeszłym roku była najpopularniejszym kierunkiem. W tym roku pojedzie tam 13 proc. Polaków, czyli o 1 pkt proc. mniej niż w 2014 r. Coraz popularniejsze stają się także Włochy (11 proc., wzrost o 4 pkt proc.), które wyprzedziły Hiszpanię (11 proc., wzrost o 1 pkt proc.).

Coraz więcej osób wyjeżdża za granicę w małym gronie - w dwie osoby (44 proc., wzrost o 2 pkt proc.) lub w pojedynkę (25 proc., wzrost o 7 pkt proc.). Maleje popularność wyjazdów w trzy (14 proc., spadek o 5 pkt proc.) i cztery osoby (13 proc., spadek o 2 pkt proc.). Po połowie rozkładają się proporcje pomiędzy osobami wyjeżdżającymi z biurem podróży i samodzielnie planującymi podróż. Bez większych zmian w stosunku do zeszłego roku pozostaje skłonność Polaków do zakupu ubezpieczenia turystycznego. Nadal bez tego dokumentu wyjedzie jedna trzecia turystów.

Za granicę Polacy wyjadą w lipcu, sierpniu lub wrześniu. Przy wyjazdach krajowych zdecydowanie najpopularniejsze są terminy lipcowe i sierpniowe, wrzesień jest już rzadko wybierany.

Równocześnie aż o 1,5 mln spadła liczba osób w ogóle nie planujących wyjazdu, W tym roku letnich wakacji nie planuje 14,5 mln osób. Głównym powodem rezygnacji z wyjazdu jest brak pieniędzy. W ten sposób odpowiada 49 proc. osób, które nie udadzą się na letnie wakacje - to o 8 pkt proc. więcej niż rok temu.
Reklama

Ostatnie komentarze

gość_acdf6 2015-06-22 09:00   
gość_acdf6 - Profil gość_acdf6
Teraz to ubezpieczenie zagraniczne to podstawa, radzę poszukać czegoś w ofercie rankomatu.
fu3i 2015-06-18 11:54   
fu3i - Profil fu3i
próba na 2000 osobach, nie kompromitowalibyście się... to jak w reklamach kremów dla kobiet - 97% kobiet zauważyło poprawę, a na dole malutkimi literkami - przepytano 218 kobiet...
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama