Paryż: Airbus wybrał dostawców dla nowej Belugi

Dominik Sipiński - Profil Dominik Sipiński
18 czerwca 2015 10:49
1 komentarz
Europejski producent samolotów ogłosił podczas salonu Paris Air Show nazwy dostawców, którzy będą uczestniczyli w projekcie budowy nowego transportowca Beluga XL. Samolot do przewozu m.in. kadłubów airbusów pomiędzy fabrykami będzie oparty o konstrukcję A330. 
Reklama

Firma Stelia Aerospace będzie odpowiedzialna za zaprojektowanie i wybudowanie nosa samolotu i głównych drzwi ładowni. To właśnie ta część nadaje Beludze charakterystyczny kształt.

Aernnova zajmie się projektowanie i budową tylnej części kadłuba oraz statecznika pionowego. Deharde we współpracy z P3 Voith Aerospace zaprojektuje i zbuduje główną część kadłuba wraz z ładownią, a Aciturri zajmie się statecznikami poziomymi. Airbus w późniejszym czasie ogłosi nazwy kolejnych dostawców.

Projekt budowy nowych Belug Airbus ogłosił w listopadzie 2014 r. Będą one o metr szersze i o sześć metrów dłuższe od obecnych transporterów, opartych na modelu airbus A300 - dzięki temu ich ładowność będzie o 30 proc. większa. Dużą cześć komponentów modelu A330 będzie wykorzystana w Belugach XL, ale nos samolotu z obniżonym kokpitem oraz usterzenie na ogonie samolotu muszą zostać zaprojektowane całkowicie od nowa.

Nowe Belugi XL będą wykorzystywane przede wszystkim przy przewozie części airbusów A350 w związku ze spodziewanym zwiększeniem tempa produkcji tych samolotów. Pierwsza z pięciu zaplanowanych maszyn rozpocznie loty w 2019 r.
Reklama

Ostatnie komentarze

arahja 2015-06-18 22:01   
arahja - Profil arahja
tak brzydkie że aż piękne !
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama