Posłowie chcą wydłużyć czas na rekrutację prezesa PAŻP

Dominik Sipiński - Profil Dominik Sipiński
16 czerwca 2015 08:52
3 komentarze
W Sejmie procedowany jest poselski projekt ustawy, który wydłuży maksymalny czas sprawowania władzy w Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej przez p.o. prezesa z obecnych sześciu do 18 miesięcy. Argumentem są trudności w znalezieniu wykwalifikowanych kandydatów.
Reklama
Od początku lutego PAŻP-em kieruje jako p.o. prezeska Magdalena Jaworska. Objęła ona to stanowisko po odwołaniu Krzysztofa Kapisa. Zgodnie z obecnie obowiązującym prawem, p.o. prezesem PAŻP-u zostaje się jednak jedynie na trzy miesiące. W wyjątkowych przypadkach na wniosek ministra infrastruktury i rozwoju premier może wydać zgodę na wydłużenie okresu sprawowania tej funkcji o kolejne trzy miesiące.

Tak właśnie stało się w maju. Oznacza to, że Jaworska będzie p.o. prezesem PAŻP-u do początku sierpnia. Jednak prawo nie pozwala na kolejne przedłużenie.

Poselski projekt ustawy zmienia to ograniczenie. Zgodnie z nim Agencją p.o. prezes będzie mógł kierować najpierw przez sześć miesięcy, a potem okres ten maksymalnie dwukrotnie będzie można wydłużyć o kolejne sześć miesięcy. Oznacza to, że PAŻP będzie mógł pozostawać bez prezesa przez maksymalnie 18 miesięcy.

Jak argumentują pomysłodawcy ustawy, których reprezentuje poseł Bartłomiej Bodio (PSL), wydłużenie czasu na rekrutację prezesa PAŻP jest niezbędne, bo wymagania stawiane kandydatom na ten urząd są bardzo wysokie. Obejmują one m.in. co najmniej pięcioletni staż pracy, w tym trzyletni na stanowiskach związanych z lotnictwem cywilnym oraz bardzo dużej wiedzy.

- W konsekwencji ustanowienia tak rygorystycznych wymagań formalnych i merytorycznych dla kandydatów na stanowisko prezesa Agencji, zaledwie kilka osób w Polsce jest w stanie je spełnić - czytamy w uzasadnieniu projektu. - Osoby, które posiadają tak specjalistyczną wiedzę z zakresu żeglugi powietrznej, znajomość języków obcych, ustawowy trzyletni staż pracy na stanowiskach kierowniczych związanych z lotnictwem cywilnym i zdolności menadżerskie nie wyrażają zainteresowania świadczeniem pracy na rzecz jednostki sektora finansów publicznych.

Posłowie argumentują, że taka sytuacja pozwala przypuszczać, że nie uda się znaleźć nowego prezesa PAŻP do sierpniu. By nie pozostawiać agencji bez szefa i uniknąć częstych zmian, proponują wydłużenie maksymalnego czasu sprawowania funkcji przez tymczasowego prezesa. Posłowie podkreślają, że ciągłość na tym stanowisku jest szczególnie ważna z uwagi na liczne spotkania na poziomie europejskim, na których PAŻP musi być reprezentowana.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_b9d64 2015-06-18 20:29   
gość_b9d64 - Profil gość_b9d64
jak nie ma ekspertów? bzduuura :-)
gość_8529c 2015-06-17 01:16   
gość_8529c - Profil gość_8529c
pani prezes i tak długo nie porządzi bo na jesieni wybory, nie jest również żadnym fachowcem tylko psiólką kopacz, zresztą co kolejna osoba na tym stołku to coraz gorzej...
gość_01ee2 2015-06-16 17:43   
gość_01ee2 - Profil gość_01ee2
Trzeba było nie zwalniać z blachego powodu prezesa Kapisa, sądząc, że wsadzi się na stołek jakiegoś pociotka albo zasłużonego dla partii. Tu chodzi o bezpieczeństwo milionów ludzi w powietrzu i nie ma miejsca dla ludzi, którzy jedyne co potrafią to się ładnie uśmiechać i opowiadać głupoty.
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy