Paryż: Qatar zamawia kolejne boeingi 777

Dominik Sipiński - Profil Dominik Sipiński
15 czerwca 2015 14:58
Qatar Airways zamówiły 10 boeingów 777-8X oraz cztery boeingi 777F - ogłoszono na konferencji prasowej podczas Paris Air Show. Umowa zgodnie z cenami katalogowymi jest warta 4,8 mld dolarów.
Reklama

Katarski przewoźnik dokonał konwersji 10 z 50 posiadanych praw do zakupu samolotów boeing 777-8X. Dostawy tych samolotów zostały zaplanowane od roku 2022. Równocześnie przewoźnik skonwertował 40 praw do zakupu na opcje do zakupu - w ten sposób Qatar Airways zagwarantował sobie termin dostawy.


- Planujemy obsługiwać tymi samolotami nasze ultra-dalekodystansowe połączenia - zapowiedział podczas konferencji prasowej Akbar al Baker, dyrektor wykonawczy linii Qatar Airways. Dodał: - Żadne pokazy lotnicze nie byłyby kompletne bez zamówienia Qatar Airways.

Al Baker dodał, że wciąż liczy na to, że katarski przewoźnik będzie pierwszym odbiorcą modelu 777-8X. Na razie Boeing potwierdził, że pierwszym odbiorcą nowych "trzech siódemek" w wersji -9X będzie Lufthansa. Dużo większe zamówienie modelu -8X złożyły linie Emirates: w lipcu ubiegłego roku zakontraktowały one 35 maszyn tego typu.

Produkcja zmodernizowanego boeinga 777 ma ruszyć w 2017 r., a pierwsza dostawa jest zaplanowana na 2020 r. Boeing podkreśla, że samolot ten w wersji -9X będzie o 12 proc. bardziej oszczędny od konkurentów, a w wersji -8X - o 5 proc., niezależnie od długości trasy.


- Żadna nasza konferencja prasowa nie może obyć się bez kontrowersji. Dlatego chciałbym podkreślić, że dzięki zamówieniu amerykańskich samolotów tworzymy kolejne miejsca pracy w Stanach Zjednoczonych - dodał al Baker, odnosząc się do zarzutów amerykańskich linii lotniczych o nieuczciwą konkurencję ze strony Qatar Airways.

Dostawy boeingów 777F, czyli w wersji cargo, zaplanowane są od roku 2017.

fot. Boeing Media, Dominik Sipinski
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama