Oblatywacz: Biznesem Finnaira do Japonii

Piotr Bożyk - Profil Piotr Bożyk
14 czerwca 2015 10:21
3 komentarze
Wygodne fotele, miła obsługa pokładowa oraz bardzo dobre jedzenie - to najważniejsze cechy wyróżniające klasę biznes linii Finnair, która według rankingu Skytrax plasuje się na pierwszym miejscu wśród linii skandynawskich. W naszej ocenie - w pełni zasłużenie.
Reklama

W kolejnym odcinku "Oblatywacza", w drodze do Japonii gościmy na pokładach linii Finnair. Tym razem testujemy ofertę Siberian Joint Business (SJB), czyli porozumienie Finnaira z liniami Japan Airlines i British Airways. Jego celem jest rozwijanie współpracy na trasach pomiędzy Unią Europejską a Japonią.

Wspólne taryfy przewoźników są dostępne także dla pasażerów z Polski. Przez stolicę Finlandii i swoją główną bazę przewoźnik oferuje dalsze połączenia do Tokio (dwa razy dziennie, w tym jeden lot obsługiwany przez Japan Airlines boeingiem B787-8 Dreamliner), Osaki (codziennie) oraz Nagoi (codziennie).

Fiński przewoźnik zapewnia, że dzięki porozumieniu pasażerowie, w tym z Polski, zyskują dostęp do szerszej oferty przesiadkowej na lotniskach w Europie i Japonii. Mogą także łączyć taryfy należących do SJB linii lotniczych. Połączenia od ponad roku są dostępne w systemach rezerwacyjnych wszystkich członków SJB. Warto dodać, że ujednolicone zostały też zasady obsługi pasażerów.

Finnair: narodowa linia Finlandii

Finnair (ICAO: FIN, IATA: AY) to narodowa linia lotnicza Finlandii, z siedzibą w Vantaa. Jej głównym portem przesiadkowym jest port lotniczy Helsinki-Vantaa. Przewoźnik należy do sojuszu oneworld.

//www.pasazer.com/img/images/normal/finnair,oblatywacz,pbozyk20.jpg
Finnair jest piątą najstarszą linią lotniczą świata - nieprzerwanie działa od 1 listopada 1923 r. Należy również do grupy najbezpieczniejszych przewoźników lotniczych na świecie. Od 1963 r. nie odnotowała żadnego śmiertelnego wypadku, a w rejsach międzynarodowych może poszczycić się 100-proc. bezpieczeństwem wszystkich wykonanych operacji.

Siatka połączeń Finnaira oparta jest przede wszystkim na bogatej ofercie lotów po Europie i Azji. Łącznie przewoźnik lata do 88 miast. W Polsce linia jest obecna w Warszawie, Krakowie i Gdańsku. Na Lotnisko Chopina przewoźnik oferuje dwa rejsy dziennie, do Gdańska możemy polecieć codziennie (loty wykonuje FlyBe Finland), natomiast do Krakowa Finnair oferuje sześć rejsów tygodniowo w sezonie letnim 2015 oraz trzy rejsy w tygodniu w sezonie zimowym 2015/16.

//www.pasazer.com/img/images/normal/finnair,oblatywacz,pbozyk24.jpg
Obecnie flota Finnaira składa się z 63 samolotów: 30 airbusów z rodziny A320 (A319, A320, A321), ośmiu A330-300, siedmiu A340-300, sześciu embraerów E170 oraz 12 E190. Przewoźnik posiada także zamówionych łącznie 19 airbusów A350-900XWB, które zastąpią w pierwszej kolejności A340-300, a następnie A330-300. Fińska linia będzie pierwszą w Europie, która otrzyma ten samolot.

Finnair jest notowany na giełdzie w Helsinkach. Rząd ma 55,8 proc. akcji, a inne państwowe urzędy kolejne 6,5 proc., reszta jest rozproszona wśród udziałowców prywatnych. W 2014 r. przewoźnik osiągnął wynik operacyjny -72,5 mln euro przy przychodach w wysokości 2,28 mld euro. Finnair przewiózł w ubiegłym roku 9,6 mln pasażerów.

Z Warszawy przez Helsinki do Japonii

Południowy rejs do Helsinek zaplanowany jest na godzinę 13:05. Stanowiska odpraw Finnaira znajdują się w sektorze E warszawskiego Terminala A. Mając wydrukowaną kartę pokładową po odprawie online możemy udać się do stanowiska drop-off, które jest przygotowane dla osób odprawionych w Internecie, nadających jedynie bagaż. Jeśli zaś podróżujemy jedynie z bagażem podręcznym, kierujemy się od razu do kontroli bezpieczeństwa.

//www.pasazer.com/img/images/normal/finnair,oblatywacz,pbozyk25.jpg
Punktualnie o 12:30 pojawia się informacja, że samolot jest gotowy do przyjęcia pasażerów na pokład. Wejście na pokład (boarding) odbywa się przez rękaw z bramki 8. Do Helsinek polecimy na pokładzie embraera E190 (OH-LKM). Samolot posiada konfigurację foteli 2-2, a na pokład zabiera 100 pasażerów. Wnętrze maszyny jest zadbane, czyste i jasne.

//www.pasazer.com/img/images/normal/finnair,oblatywacz,pbozyk6.jpg
Po kilkunastu minutach, kiedy wszyscy pasażerowie są już na pokładzie, załoga prosi o zgodę na wypychanie oraz uruchomienie silników. Otrzymujemy zgodę i po kilku chwilach Embraer rusza ze stanowiska do pasa 29. Rejs do Helsinek potrwa godzinę i 40 minut.

//www.pasazer.com/img/images/normal/finnair,oblatywacz,pbozyk5.jpg
Do Helsinek lecimy na wysokości 38 tys. stóp (FL380 - 11582 m).

//www.pasazer.com/img/images/normal/finnair,oblatywacz,pbozyk7.jpg
Podczas lotu personel pokładowy rozpoczyna przygotowanie poczęstunku dla pasażerów. Na dłuższych lotach europejskich w klasie ekonomicznej Finnair wprowadził Sky Bistro z szerokim wyborem wysokiej jakości napojów i potraw sezonowych. Klienci mogą kupić wybrany posiłek na pokładzie samolotu lub zamówić go z wyprzedzeniem na stronie Finnair.com.

Sky Bistro, które jest dostępne na wszystkich rejsach europejskich, zastąpiło bezpłatne zimne przekąski oferowane dotąd podczas lotów europejskich trwających dłużej niż dwie godziny. Na wszystkich trasach woda, soki oraz słodka przekąska pozostają bezpłatne.

//www.pasazer.com/img/images/normal/finnair,oblatywacz,pbozyk8.jpg
Podczas rejsu w klasie biznes serwowane jest na danie na ciepło. Nasz zestaw to danie główne: zapiekanka z twarożkiem, serem żółtym oraz typu camembert i sałatka z pieczywem, dżemem, słoną przekąską i praliną Godiva. Do tego przewoźnik oferuje wybór napoi ciepłych (herbata, kawa, czekolada) oraz zimnych (cola, soki, woda, alkohole).

//www.pasazer.com/img/images/normal/finnair,oblatywacz,pbozyk21.jpg
Po godzinie lotu rozpoczynamy zniżanie do lotniska docelowego, na które przybywamy dziesięć minut przed planowym czasem.

Szybki transfer w Helsinkach

Port lotniczy Helsinki-Vantaa to najbardziej ruchliwy międzynarodowy port lotniczy w Finlandii, znajdujący się w mieście Vantaa, 15 km na północ od centrum Helsinek. Jest jednym z głównych portów lotniczych Skandynawii. W 2014 r. obsłużył 15,9 mln pasażerów. Zarządza nim spółka Finavia, która jest całkowicie państwowa.

//www.pasazer.com/img/images/normal/finnair,oblatywacz,pbozyk22.jpg
Transfer na tym lotnisku należy do bardzo przyjemnych. Lotnisko nie jest skomplikowane, a przy tym bardzo dobrze oznakowane. Nasz dalszy lot jest poza strefę Schengen, zatem czeka nas kontrola paszportowa automatyczna lub tradycyjna.

//www.pasazer.com/img/images/normal/finnair,oblatywacz,pbozyk4.jpg

W fińskim biznesie do Nagoi

Do Nagoi polecimy rejsem AY 079 na pokładzie sześcioletniego airbusa A330-300 (OH-LTM), który na pokład zabiera 271 pasażerów: 42 w klasie biznes oraz 229 w klasie ekonomicznej. Wypróbujemy zmodernizowaną klasę biznes i fotele przewoźnika rozkładane do pozycji leżącej.

Dzięki specjalnemu projektowi fotela modelu Contour Aerospace Vantage po rozłożeniu pasażer ma do dyspozycji w pełni płaskie łóżko o długości do 200 cm, którego szerokość na wysokości ramion wynosi 60 cm.

//www.pasazer.com/img/images/normal/finnair,oblatywacz,pbozyk14.jpg
Każde w pełni automatyczne siedzenie wyposażone jest również w lampkę do czytania, regulowany zagłówek, oświetlenie o różnym natężeniu oraz indywidualny system rozrywki pokładowej.

//www.pasazer.com/img/images/normal/finnair,oblatywacz,pbozyk13.jpg
Na każdy fotelu czeka na pasażera zestaw zawierający kapcie pokładowe, saszetkę z kosmetykami, poduszkę oraz kołdrę.

//www.pasazer.com/img/images/normal/finnair,oblatywacz,pbozyk11.jpg
Klasa biznes Finnaira znajduje się w przedniej części samolotów A330-300 i A340-300, które są wykorzystywane do obsługi lotów międzykontynentalnych. Znajdują się tam szersze niż w klasie ekonomicznej fotele, a także oddzielne toalety i pomieszczenie na garderobę. Układ foteli w klasie biznes A330 to 2-2-1. Warto dodać, że w nowych airbusach A350 komfort klasy biznes znacznie wzrośnie dzięki układowi foteli 1-2-1.

//www.pasazer.com/img/images/normal/finnair,oblatywacz,pbozyk3.jpg
Obsługa pasażerów klasy biznes jest bardzo zindywidualizowana. Zaraz po zajęciu miejsca (w naszym przypadku 6H) każdy z pasażerów otrzymuje powitalnego drinka (do wyboru woda, soki, szampan oraz wino), a także menu z daniami i winami serwowanymi na pokładzie.

//www.pasazer.com/img/images/normal/finnair,oblatywacz,pbozyk17.jpg
//www.pasazer.com/img/images/normal/finnair,oblatywacz,pbozyk18.jpg
Podczas lotów międzykontynentalnych pasażerom klasy biznes podawane są dwa posiłki. Główne danie obejmuje dwie przystawki, danie główne (trzy warianty), ser, deser i świeży owoc. Posiłkom zawsze towarzyszy szeroki wybór pieczywa. Kawy espresso i cappuccino, jak również bogaty zestaw herbat, są podawane podczas całego lotu.

Rozpoczynamy od starteru, którym jest marynowana w soi sieja wraz ze świeżymi szparagami.

//www.pasazer.com/img/images/normal/finnair,oblatywacz,pbozyk10.jpg
Przystawka to łosoś wędzony podany na zimno wraz z czerwoną cebulą w sosie z chleba słodowego oraz sałatka.

//www.pasazer.com/img/images/normal/finnair,oblatywacz,pbozyk23.jpg
Zestaw obiadowy obejmuje danie główne: pieczoną pierś z perliczki z estragonem, pieczonymi warzywami oraz puree, a do tego woda, sok oraz wina. Tych ostatnich wypróbowaliśmy dwa rodzaje: czerwone francuskie Prieur de Meyney - rocznik 2003 oraz białe francuskie La Domaine D'Henri Chablis - rocznik 2012.

//www.pasazer.com/img/images/normal/finnair,oblatywacz,pbozyk16.jpg
A na deser kawa, pralina oraz lody Häagen-Dazs o smaku waniliowym.

//www.pasazer.com/img/images/normal/finnair,oblatywacz,pbozyk15.jpg
Warto zaznaczyć, że zastawa w klasie biznes to metalowe sztućce oraz porcelanowe naczynia we wzorach Marimekko. Kolekcję "Marimekko for Finnair" na potrzeby linii stworzył projektant Marimekko Sami Ruotsalainen we współpracy z Kristiną i Emmą Isola, wykorzystując znane wzory autorstwa Maiji Isoli.
//www.pasazer.com/img/images/normal/finnair,oblatywacz,pbozyk26.jpg
Te klasyczne desenie oraz dominujące w kolekcji barwy niebieski, zielony i szary przywołują na myśl fińską przyrodę oraz widoki, jakie można podziwiać z okna samolotu. Od prawie 2 lat na pokładach wszystkich samolotów linii Finnair znajdują się nowe tekstylia oraz naczynia posiadające klasyczne wzory Marimekko.

Podczas lotu dostępna jest także cała gama przekąsek i słodyczy. Sekcja klasy biznes A330-300 i A340-300 posiada osobny bufet z przekąskami, znajdujący się przy głównym wejściu. Posiłek podczas lotów odlatujących z Helsinek oparty jest na połączeniu świeżej kuchni nordyckiej i akcentu kraju docelowego. Specjalnie dobrane napoje najwyższej jakości i wielokrotnie nagradzane gatunki wina stanowią uzupełnienie dla posiłku.

//www.pasazer.com/img/images/normal/finnair,oblatywacz,pbozyk2.jpg
Po zakończonym posiłku następuje czas relaksu. Do naszej dyspozycji mamy ulepszony system rozrywki pokładowej oraz słuchawki które tłumią całkowicie hałas. Na pokładach wszystkich samolotów Airbus A330 i A340 pasażerowie mogą odprężyć się w fotelach, które posiadają opcję rozłożenia do całkowicie poziomej pozycji.

//www.pasazer.com/img/images/normal/finnair,oblatywacz,pbozyk1.jpg
Śniadanie jest podawane na pokładzie około 2-2,5 godzin przed lądowaniem. W naszym przypadku nastąpiło pewne opóźnienie, które spowodowała pogoda. Samolot wleciał w pasmo turbulencji spowodowanych silnym jet streamem czyli prądem strumieniowym. Kapitan bardzo dokładnie wyjaśnił pasażerom na czym polega to zjawisko. W skrócie to intensywny, dość rozległy i prawie poziomy strumień wiatru, przenoszący olbrzymie masy powietrza w górnych warstwach troposfery. Prędkość takiego wiatru wynosi ponad 60 węzłów (ok. 110km/h), ale czasami obserwuje się też jety o prędkości dochodzącej nawet do 400 km/h. My napotkaliśmy jet stream wiejący z prędkością 320 km/h.

Niestety z racji na możliwość wystąpienia w każdej chwili kolejnych turbulencji personel pokładowy nie serwował ciepłych napoi.

Zestaw śniadaniowy obejmował danie główne, sery, pieczywo, wodę, sok oraz bardzo dobry napój czekoladowy, a na deser jogurt i owoce.

//www.pasazer.com/img/images/normal/finnair,oblatywacz,pbozyk9.jpg
Rejs do Nagoi trwał 10 godzin i 5 minut. O 8:40, pięć minut przed czasem, Airbus A330 przyziemił na pasie 29 Japan Central Airport w Nagoi.

//www.pasazer.com/img/images/normal/finnair,oblatywacz,pbozyk19.jpg
Na kolejną część japońskiego "Oblatywacza" zaprosimy już wkrótce. Pokażemy Wam jak wygląda podróżowanie linią Japan Airlines na trasach krajowych i międzynarodowych.

//www.pasazer.com/img/images/normal/fujiskrzydlo.jpg

Podsumowanie

Prawie 13 godzin łącznie spędzonych w klasie biznes Finnaira pozostawia wyśmienite wrażenie, jak przystało na najlepszą skandynawską linię lotniczą. Mimo, że branża lotnicza i sama linia boryka się z różnymi problemami oraz dużą konkurencją ze strony arabskich linii, to produkt Finnaira pozostaje nadal w czołówce.

Większy komfort na trasie dalekodystansowej niewątpliwie zapewnia także Airbus A330-300, który jest o wiele cichszy od innych maszyn w swojej klasie, przez co w klasie biznes każdy z pasażerów może wyśmienicie odpocząć.

Na dużą pochwałę zasługuje także miły, uśmiechnięty oraz bardzo pomocny personel pokładowy, który indywidualnie podchodzi do każdego z pasażerów tej klasy. Dzięki temu w pełni można poczuć hasło fińskiego przewoźnika "Designed for you" (Zaprojektowany dla Ciebie).

Minusem jest klasa biznes na trasach europejskich w embraerach E-Jet, w których nie jest blokowane miejsce obok, jak to czynią inne linie lotnicze. Ponadto jest taka sama odległość między rzędami (pitch) jak w klasie ekonomicznej. Przez to produkt biznesowy bardzo traci na wartości i komforcie. Jednak według zapowiedzi przedstawicieli Finnair na jedną z rotacji do Warszawy ma powrócić większy airbus z rodziny A320.

Artykuł/Fot. Piotr Bożyk

Materiał powstał we współpracy z liniami Finnair i Japan Airlines.
The article was created in cooperation with
Finnair & Japan Airlines.
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_e53e0 2015-06-14 12:28   
gość_e53e0 - Profil gość_e53e0
jedzenie wyglada jak w klasie ekonomicznej
teemu 2015-06-14 11:39   
teemu - Profil teemu
w economy Finnair nie serwuje przekąsek za darmo, jedynie napoje. Tak poza tym bardzo fajna relacja :)
gość_3b150 2015-06-14 10:32   
gość_3b150 - Profil gość_3b150
JA822J - jeden z dwóch pierwszych dreamlinerów JALu, a trzecia sztuka dla nich zbudowana.
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama