Air France z najmniejszymi sezonowymi wahaniami

Dominik Sipiński - Profil Dominik Sipiński
11 czerwca 2015 09:11
Linie Air France i British Airways mają najbardziej stabilną ofertę przez cały rok kalendarzowy - wynika z wyliczeń portalu anna.aero. Wśród linii niskokosztowych najmniej waha się oferta Norwegiana. Największą zmienność wykazują Aegean Airlines i Jet2.com
Reklama
Analitycy portalu anna.aero porównali na podstawie rozkładów z systemu OAG Schedule Analyser ofertę miejsc 16 wybranych linii lotniczych z Europy w okresie od listopada 2014 r. do października 2015 r.

Statystyki wyraźnie wskazują, że zdecydowanie mniejszą sezonowością charakteryzują się oferty przewoźników tradycyjnych. Liderami są Air France z wynikiem 0,47 (0 oznaczałoby idealnie równą ofertę przez cały rok) oraz British Airways - 0,54. Sześć kolejnych spółek ma wynik w przedziale od 1 do 2. Jedynie grecka linia Aegean Airlines uzyskała rezultat 7,11, co wynika ze znacznie większej sezonowości całego greckiego rynku.

Wśród linii niskokosztowych odnotowano znacznie większe różnice.

Najmniejszą sezonowość miała linia Norwegian (1,71) - wynika to z tego, że przewoźnik ten obsługuje stosunkowo dużo tras krajowych i regionalnych przeznaczonych dla pasażerów biznesowych. Tego typu ruch ma odwrotną sezonowość niż ruch turystyczny (jest najniższy w miesiącach letnich), więc bilansuje on całoroczną ofertę.

Wizz Air, easyJet i Ryanair znalazły się na kolejnych miejscach w kategorii low-costów z wynikami w przedziale 3,0-4,1. To znacznie lepiej niż kolejne linie: Vueling, Monarch i Volotea, których wyniki są dwucyfrowe. Najbardziej sezonową linią jest Jet2.com, którego wskaźnik wyniósł aż 44,15.

Analitycy anna.aero zwrócili uwagę na znaczne ustabilizowanie oferty Ryanaira. Rok temu jego wynik wyniósłby 6,66 i byłby o ponad 50 proc. wyższy niż w tym.

Najgorszymi miesiącami dla większości linii były grudzień, styczeń i luty. Wyjątkami były: Wizz Air i Alitalia ze zwiększonym oferowaniem w styczniu oraz SAS, który mocno zwiększył liczbę miejsc w lutym.

Najlepsze miesiące to niemal bez wyjątku to lipiec i sierpień. Inaczej jest jedynie w przypadku przewoźników skandynawskich: zarówno SAS, jak i Norwegian od kwietnia do października utrzymują względnie zbliżone oferowanie.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy