51. Międzynarodowy Salon Lotniczy. To największa tego typu impreza na świecie. Potrwa do 21 czerwca. Będą na niej obecni reporterzy Pasazer.com." />

Pasazer.com na Paris Air Show 2015

Piotr Bożyk - Profil Piotr Bożyk
13 czerwca 2015 17:30
Już w poniedziałek (15.6) rusza w Paryżu na lotnisku Le Bourget 51. Międzynarodowy Salon Lotniczy. To największa tego typu impreza na świecie. Potrwa do 21 czerwca. Będą na niej obecni reporterzy Pasazer.com.
Reklama

W specjalnym serwisie codziennie będziemy informować naszych czytelników o nowościach prosto z Paryża. Nowości prosto z Paryża będziemy podawać też na profilu Twitter pasazer.com oraz reporterów redakcji: Dominika Sipińskiego oraz Piotra Bożyka. Informacje będą dostępne także na profilu Facebook. Z najciekawszych konferencji prasowych planujemy relację na żywo za pośrednictwem Periscope (aby obejrzeć, należy śledzić profil @pasazer na Twitterze). Na portalu po targach ukaże się także wideorelacja z wydarzenia.

Naszym głównym partnerem jest linia Air France. Na pokazach przetestujemy także sprzęt fotograficzny Panasonic Polska.


Air Show w liczbach

Paryski salon lotniczy odbywa się już od 100 lat. Na jubileuszowej imprezie zbiorą się najważniejsi gracze branży. Pierwsze cztery dni pokazów zarezerwowane są wyłącznie dla przedstawicieli mediów oraz przemysłu lotniczego. Natomiast kolejne dni będą dostępne już dla zwiedzających.

//www.pasazer.com/img/images/normal/paris,air,show,pbozyk%20(3).jpg
W 2013 r. na Salonie zaprezentowało się 2215 wystawców z 45 krajów. Część branżową wystawy odwiedziło 152 tys. osób i 298 oficjalnych delegacji ze stu krajów. W dni otwarte w imprezie uczestniczyło 230 tys. widzów. Na cały Salon akredytowanych było 3345 dziennikarzy. Na wystawie statycznej znajdowały się 152 samoloty, a 30 z nich zaprezentowano w locie.

//www.pasazer.com/img/images/normal/paris,air,show,pbozyk%20(4).jpg
Salon lotniczy jest organizowany przez Salon de l'International Aeronautique et de l'Espace (SIAE), spółkę zależną od GIFAS (Francuskiego Związku Firm Przemysłu Lotniczego). Po raz pierwszy w swojej historii International Paris Air Show na Le Bourget będzie gościć ponad 2400 wystawców.

Najwięksi gracze: Airbus i Boeing

Jak zawsze największe zainteresowanie wzbudzać będą dwaj najwięksi gracze branży - Airbus i Boeing. Dla każdego z nich będzie on wyjątkowy. Na pokazach nie zabraknie również Bombardiera, Embraera, Suchoja i Mitsubishi Regional Jet.

//www.pasazer.com/img/images/normal/paris,air,show,pbozyk%20(1).jpg

Airbus

Na targach Paris Air Show 2015 Airbus Group zaprezentuje szeroki wachlarz innowacyjnych modeli samolotów komercyjnych i wojskowych, systemów kosmicznych oraz nowych techologii.

Airbus pokaże na tegorocznym Paris Air Show aż cztery pasażerskie samoloty szerokokadłubowe. Na wystawie statycznej zaprezentowany zostanie samolot A350 XWB w barwach linii Qatar Airways, która pokaże także jeden ze swoich A380. Przez cały tydzień dwa samoloty testowe A350 XWB wyposażony w kabinę pasażerską oraz A380 będą brały udział w pokazach dynamicznych. Kończąca targi konferencja prasowa Airbusa odbędzie się 18 czerwca w pawilonie Airbus Group.

Ważnym elementem wystawy będzie prezentacja szerokiej oferty Airbus Defence and Space, w tym samolotów wojskowych i do zadań specjalnych, bezzałogowych systemów powietrznych, satelitów i systemów startowych. Na ekspozycji statycznej i w powietrzu zaprezentowany zostanie samolot transportowy A400M, a także makiety bezzałogowców Tanan i Harfang. W strefie wystawienniczej pokazana zostanie nowa europejska rakieta nośna Ariane 6, jak również satelity telekomunikacyjne. Pokazany zostanie także system satelitarnej obserwacji Ziemi wysokiej rozdzielczości AstroBus-S z satelitą PeruSAT-1.

Na targach zaprezentowana zostanie odświeżona oferta produktów Airbus Helicopters, w tym makiety śmigłowca H160 i nowo certyfikowanego H145M, które zostaną pokazane na wystawie statycznej, oraz model H175, który obejrzeć będzie można w pawilonie Grupy Airbus. Na wystawie zobaczymy również model H135, który otrzymał certyfikat w październiku 2014 r., oraz H225M Caracal, który został ostatnio zakwalifikowany w Polsce do fazy testowej przetargu na śmigłowce wielozadaniowe.

Międzynarodowa sieć badawczo-technologiczna Airbus Group Innovations zaprezentuje na targach Paris Air Show wybrane możliwości technologiczne i eksperymentalne koncepcje. Na targach będzie ona obecna m.in. dzięki demonstratorowi technologii samolotu elektrycznego E-Fan, który przez cały tydzień będzie uczestniczyć w pokazach w locie.


Boeing

Model B787-9 Dreamliner zadebiutuje w pokazie dynamicznym podczas Paris Air Show 2015. To jedna z głównych atrakcji przygotowanych przez firmę Boeing podczas tych targów. Samolot B787-9 w barwach Vietnam Airlines będzie prezentowany w dniach 14-17 czerwca.

Podczas pokazów będzie można także obejrzeć innowacyjne wnętrze boeinga B787-8 Dreamliner w barwach linii Qatar Airways. Swojego pierwszego B777-300ER odbierze linia China Airlines, w którym zostanie zaprezentowany odświeżony produkt pokładowy tajwańskiej linii. Na miejscu będą także wystawione i zaprezentowane w powietrzu maszyny wojskowe: myśliwce wielozadaniowe F-15E Strike Eagle i F/A-18 E/F Hornet oraz boeing P-8A Poseidon i śmigłowiec o dużym udźwigu CH-47F Chinook .

Samoloty pasażerskie i maszyny wojskowe Boeinga są wizytówką rozwiązań i innowacji, jakie producent wprowadza na rynek, by zmniejszać koszty operacyjne linii lotniczych. Pasażerowie otrzymują zupełnie inne wnętrze, które zapewniać będzie niespotykany dotychczas komfort w podróży. Ekspozycja samolotów wojskowych firmy Boeing będzie prezentowana przez całe targi na wystawie Departamentu Obrony USA.

Bombardier, Embraer, ATR, MRJ, Suchoj i Antonow

Bombardier zaprezentuje szeroką gamę swoich produktów. W Paryżu zobaczymy samoloty biznesowe: Challenger 605 oraz Global 6000, a także maszyny pasażerskie Q400 NextGen, CRJ-1000 NextGen. Podczas pokazów ogłoszone mają zostać również kontrakty na najnowszy produkt - CSeries, który w końcu będzie miał swoją światową premierę. Na pokazach po raz pierwszy zostaną zaprezentowane obydwa modele CS100 oraz CS300.

Embraer pokaże model biznesowego ERJ-135 oraz E-Jeta E190. Na pokazach będą także dwa samoloty biznesowe: Legacy 650 oraz Phenom 300. Wśród użytkowników tych maszyn jest znany aktor filmowy Jackie Chan, który jest ambasadorem marki Embraer Executive Jets. Jego samolot Legacy 650 prawdopodobnie także zostanie zaprezentowany w Paryżu. Ponadto Embraer zaprezentuje mock-up kabiny nowej generacji E-Jetów E2 i specjalny pawilon poświęcony wojskowemu embraerowi KC-390.

Na pokazach nie zabraknie także ukraińskiej i rosyjskiej myśli technicznej. Antonow zaprezentuje samoloty An-158 oraz An-178, a Suchoj maszynę SSJ100 w barwach meksykańskiej linii Interjet. Jest to pierwszy SuperJet dla zachodniego przewoźnika. Maszyna posiada także nowy wystrój kabiny zaprojektowany przez włoską Pininfarinę. W tym roku na pewno zabraknie na niebie rosyjskich myśliwców.

Po raz kolejny w Paryżu zostanie zaprezentowany pełny mock-up kabiny japońskiego Mitsubishi Regional Jet (MRJ). Japoński producent zapowiada także podpisanie nowego kontraktu.

ATR wystawi na Paris Air Show 2015 model 72-600. Producent planuje podpisanie trzech kontraktów. Podczas pokazów będziemy także świadkami dostawy ATR-ów 72-600 dla Air New Zealand oraz linii Azul.

W tym roku pojawi się polski akcent lotniczy. Na paryskim salonie zostanie zaprezentowany FLARIS LAR 1 czyli jednosilnikowy samolot odrzutowy o bardzo lekkiej, kompozytowej konstrukcji, który tworzy nową kategorię małych, lekkich odrzutowców dyspozycyjnych, idealnych do szybkiego przemieszczania.

Piotr Bożyk
Fot. Piotr Bożyk
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama