16 euro za zakup biletów Lufthansa Group przez GDS-y

2 czerwca 2015 21:04
2 komentarze
Przewoźnicy zrzeszeni w grupie Lufthansy zmieniają strategię dotyczącą sprzedaży biletów przez pośredników. Od 1 września przy zakupie przez kanały globalnych systemów dystrybucyjnych (GDS) doliczana będzie opłata w wysokości 16 euro.
Reklama
- Do tej pory odsetek dochodów pochodzący ze sprzedaży biletów przez naszych przewoźników systematycznie spadał, podczas gdy inne usługi oraz partnerzy w łańcuchu dostaw odnotowują rosnące marże i zyski. Chcemy odwrócić ten trend poprzez reorganizację naszej strategii handlowej - powiedział cytowany w komunikacie prasowym Jens Bischof, członek zarządu Lufthansy oraz dyrektor marketingu, sprzedaży i produktu Lufthansa German Airlines.

Obecnie koszty korzystania z globalnego systemu dystrybucji (GDS, np. Amadeus) są kilkakrotnie wyższe niż przy innych metodach rezerwacji, np. przez serwis LH.com. Łącznie koszty grupy Lufthansy z tego tytułu kształtują się każdego roku na poziomie setek milionów euro. Jednak usługi te są wykorzystywane głównie przez innych partnerów w łańcuchu dostaw. Znacząca część usług jest finansowana przez przewoźników Lufthansy, ale tylko częściowo przez nich wykorzystywana.

Dlatego od 1 września 2015 r. przewoźnicy grupy Lufthansa będą uwzględniać dopłatę dystrybucji w wysokości 16 euro za każdy bilet zarezerwowany poprzez kanał rezerwacji przy użyciu systemu GDS. Nowa opłata dodatkowa nie będzie doliczana do biletów zarezerwowanych przy użyciu metod innych niż GDS - głównie stron internetowych przewoźników, a także call center oraz punktów sprzedaży w portach lotniczych. Biura podróży także będą mogły dokonać rezerwacji bez dodatkowej opłaty poprzez serwis LHGroup-agent.com. Dodatkowo klienci korporacyjni będą mogli zachować swoje indywidualnie wynegocjowane stawki z wyłączeniem opłaty dodatkowej poprzez LH.com.

//www.pasazer.com/img/images/airplane/LHA320shark.jpg
Decyzje skrytykował już Amadeus, największy GDS w UE.

- Dziś podróżujący szukają spójności, przejrzystości i możliwości dokonywania wyboru we wszystkich kanałach sprzedaży, a my jako branża możemy dawać im to, czego oczekują, łącząc i integrując ofertę wszystkich graczy. Lufthansa Group zdecydowała się pójść w innym kierunku, wprowadzając opłaty, które będą obciążać tylko niektórych podróżnych, w zależności od kanału, w którym kupują usługi linii lotniczych. Ci podróżni zapłacą więcej za tę samą usługę - powiedział Holger Taubmann, wiceprezes Amadeus IT Group ds. dystrybucji.

Taubmann dodał, że wyższe koszty mogą ponieść też agencje, a pasażerom trudniej będzie teraz porównywać ceny.

Bischof przekonuje jednak, że dla Lufthansy to istotna decyzja mająca wpływ na skuteczniejszą sprzedaż we wszystkich kanałach. Dodaje, że zwiększy to niezależność koncernu.

Przewoźnicy Lufthansa Group pracują obecnie nad rozwojem nowych metod rezerwacji, aby zapewnić partnerom sprzedażowym dostęp do ich systemów informatycznych, oparty bezpośrednio na nowych danych IATA i standardzie NDC. Projekt pilotażowy NDC jest obecnie testowany przez linię SWISS, a jego test w Lufthansie powinien się rozpocząć jeszcze w tym roku.

W tym roku Lufthansa Group przewiduje wygenerowanie skorygowanego EBIT (przed potrąceniem odsetek i opodatkowaniem) na poziomie powyżej 1,5 mld euro przed odliczeniem kosztów związanych z akcjami strajkowymi. Nowa strategia handlowa ma zapewnić, by w przyszłości w znacznym stopniu dochód pochodził z samego rejsu, czyli czasu, kiedy pasażer realnie korzysta z usługi.

Ogłoszona niedawno nowa koncepcja taryfowa klasy ekonomicznej obejmująca trasy europejskie wszystkich przewoźników grupy LH umożliwi klientom wybór usług odpowiadających ich potrzebom, dzięki wprowadzeniu od tego lata trzech nowych taryf – Light, Classic i Flex. Zgodnie z zasadą "płacenia wyłącznie za to, z czego się korzysta", nowe taryfy zapewnią różnorodność opcji.

Fot. Piotr Bożyk

Ostatnie komentarze

gość_38057 2015-06-03 09:20   
gość_38057 - Profil gość_38057
Początek końca GDSów. Wprowadzili rewolucję w czasach papierowych biletów, ale teraz nie mają żadnej wartości dodanej w stosunku do API czy WWW.
gość_4c862 2015-06-02 22:39   
gość_4c862 - Profil gość_4c862
Krokodyle łzy Amadeusa…. Ciekawe, że gdy obecnie też ceny za ten sam bilet potrafią być nawet o kilkadziesiąt euro różne w zależności od kanału sprzedaży, to jakoś nie przeszkadza….
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy