LOT zawiesza trasy na lato. Wymóg Brukseli

Dominik Sipiński - Profil Dominik Sipiński
29 maja 2015 19:07
31 komentarzy
LOT zawiesza od lipca do końca roku trasy z Warszawy do Kiszyniowa, Zagrzebia, Erywania, Belgradu oraz z Krakowa do Gdańska. We wrześniu zawiesi także połączenie z Lotniska Chopina do Dusseldorfu. Przewoźnik w ten sposób spełni wymogi zatwierdzonego przez Brukselę planu restrukturyzacji.
Reklama
- Obowiązek wdrożenia środków kompensacyjnych dotyczy każdej linii lotniczej z Unii Europejskiej, która kiedykolwiek otrzymała pomoc publiczną. Przewoźnik na czas restrukturyzacji musi tymczasowo ustąpić z części dochodowych połączeń i oddać w ten sposób część rynku - wyjaśnia przewoźnik w komunikacie prasowym.

Wszystkie zawieszone na lato i jesień połączenia zostaną wznowione od początku 2016 r. LOT cały czas umożliwia zakup biletów na rejsy realizowane w przyszłym roku.

Cztery z łącznie sześciu zawieszanych przez LOT połączeń to trasy, które przewoźnik przejął po likwidacji Eurolotu z końcem marca br.: do Kiszyniowa, Zagrzebia i Dusseldorfu z Warszawy oraz pomiędzy Krakowem a Gdańskiem.

Przewoźnik informuje w komunikacie prasowym, że wszyscy pasażerowie mają prawo do pełnego zwrotu kosztów biletu. Ci podróżujący na trasach do Dusseldorfu oraz pomiędzy Krakowem a Gdańskiem mogą, według linii, liczyć również na zmianę trasy - prawdopodobnie chodzi o zmianę na połączenia Germanwings w pierwszym przypadku oraz rejsy LOT-u przez Warszawę w drugim.


Zgodnie z unijnym prawem, prawo zmiany rezerwacji na alternatywną (również w linii z innego sojuszu) przysługuje jednak wszystkim pasażerom, którzy kupili już bilet.

Jak wynika z systemu rezerwacyjnego, połączenia do Kiszyniowa, Zagrzebia, Belgradu, Erywania i Kraków-Gdańsk zostaną zawieszone z końcem czerwca, a trasa do Dusseldorfu - z końcem sierpnia.

Obecnie LOT lata do Dusseldorfu 12 razy tygodniowo, do Kiszyniowa i Erywaniu po 4 razy tygodniowo, a do Zagrzebia, Belgradu i z Krakowa do Gdańska codziennie.

- Ograniczenia Komisji Europejskiej i związane z tym zmiany w rozkładzie obowiązują tylko do końca 2015 r. Już od 2016 r. LOT rozpocznie intensywny rozwój. Jego najważniejszym elementem będzie uruchomienie nowych połączeń i zwiększenie częstotliwości obecnych. Pierwsze nowe destynacje, do których LOT będzie latał od przyszłego roku, spółka ogłosi w ciągu dwóch najbliższych miesięcy - zapowiada przewoźnik.

fot. Dominik Sipinski

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
haile_cracovia 2015-06-07 11:28   
haile_cracovia - Profil haile_cracovia
@rbaumann: na Twoim miejscu pisałbym skargę do ULC.
zobacz link
adam7691 2015-06-06 01:26   
adam7691 - Profil adam7691
gość_48ad7: info nie na temat, ale ciekawe, z doświadczenia wiem, że raczej nikt nie czyta regulaminu (dzięki :)
na dyskusję proponuję FORUM
rbaumann 2015-06-05 23:49   
rbaumann - Profil rbaumann
Na najbliższe wakacje zaplanowałem podróż po Europie aby zakończyć ją w Serbii. Dlatego też jakiś czas temu zarezerwowałem lot na trasie Belgrad-Warszawa na sierpień. Oczywiście lot został odwołany zgodnie z powyższym artykułem. Zadzwoniłem do LOT i pani od razu mi powiedziała, że przysługuje mi pełen zwrot pieniędzy za bilet bądź zmiana rezerwacji na termin gdy loty na tej trasie zostaną przywrócone. Nic nie wspomniała, o możliwości zamiany na lot inną linią lotniczą w ramach sojuszu tak jak mówi prawo europejskie (i jak jak jest napisane w artykule). Oczywiście wspomniałem jej o tym. Po jakimś czasie zaproponowano mi powrót Austrian Airways przez Wiedeń. Wszystko byłoby OK gdyby nie to, że powrót miałby nastąpić dziewięć dni później na co nie mogłem się zgodzić. Pani napisała w mailu, iż spowodowane jest to dostępnościę miejsc. Oczywiście sprawdziłem na stronie Austrian i miejsc jest pod dostatkiem w klasie ekonomicznej na dzień na który ja dokonałem rezerwacji (dokładnie te same godziny odlotu, przylotu, przesiadek). Napisałem maila i pani mi odpowiedziała, że przy przepisywaniu biletu LOT ma ściśle określone klasy rezerwacyjne które udostępnia im Austrian Airways i że nie jest to pełny dostęp do miejsc jakie widzę na stronie. Za bilet zapłaciłem bardzo mało i gdybym miał zarezerwować u jakiegokolwiek innego przewoźnika (po zwrocie pieniędzy za bilet) kosztowałoby mnie to fortunę. Czy jest może ktoś zorientowany jakie przysługują mi w tym przypadku prawa bo dla mnie wygląda to tak, że zrobili to celowo abym raczej zrezygnował z lotu i wtedy kosztowało by to LOT mniej niż zapłacenie innemu przewoźnikowi za mój lot. Oczywiście wrócić jakoś muszę tylko dlaczego ja jako klient mam ponosić dodatkowe koszty, które nie wynikają z mojej winy. Pozdrawiam.
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama

N