×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Nowa droga startowa w Katowicach już działa


Wczoraj (28.5) o godz. 6 rano pierwszy samolot wystartował z nowej drogi startowej na lotnisku w Katowicach. Pierwsze lądowanie nastąpiło 8 godzin później. Od tego momentu nowy pas całkowicie przejął ruch ze starej drogi startowej.


Katowice to pierwsze lotnisko w Polsce, które zdecydowało się na budowę nowej drogi startowej. Ma ona długość 3,2 km i szerokość 45 metrów. Budowa kosztowała 157 mln zł i była wsparta środkami unijnymi.

Nowa droga startowa jest równoległa do starej, ale położona ok. 200 metrów na północ. Jest dłuższa i bardziej wytrzymała, co ma dać możliwości rozwoju m.in. połączeń długodystansowych. Lotnisko myśli zarówno o przewoźnikach cargo, jak i pasażerskich. 


Operacja przeniesienia ruchu ze starej na nową drogę startową wymagała kilkugodzinnego zamknięcia lotniska. Było to konieczne m.in. ze względu na zmianę oznaczeń. Lotnisko było także zamknięte w godzinach nocnych. Podczas obydwu przerw wykonano po około 100 prac związanych nie tylko ze zmianą oznaczeń, ale także np. czyszczenie drogi startowej.

Na nowej drodze startowej początkowo działa ILS kategorii I. Od przyszłego roku planowane jest uruchomienie ILS-a kategorii II.

Jako pierwszy z nowej drogi startowej wystartował airbus A320 Wizz Aira wykonujący połączenie do Londynu. Około godz. 6 rano wystartowały także maszyny Small Planet i Lufthansy. Pierwszym lądującym samolotem był Germanwings z Dusseldorfu. Jako ostatni na starej drodze startowej, która teraz stanie się drogą kołowania, wylądował po północy Wizz Air z Doncaster-Sheffield.


Reklama


Booking.com
gość_61811 - Profil
gość_61811
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie