×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Kontrakty w Katarze za otwartość na Qatar Airways


Kraje, które chcą nałożyć na Qatar Airways ograniczenia dotyczące liczby lotów, nie mogą liczyć na duże kontrakty rządowe w Katarze - zagroził podczas konferencji prasowej w Amsterdamie Akbar al Baker, szef katarskiej linii.To kolejna odsłona rywalizacji pomiędzy wieloma liniami z Europy i Stanów Zjednoczonych a przewoźnikami z Bliskiego Wschodu

Spółki z Zachodu często krytykują Qatar Airways, Etihad Airways i Emirates za gwałtowną ekspansję opartą na, jak argumentują, wsparciu rządowym. Postuluje ograniczenie praw przewozowych dla tych linii. Na subsydia brakuje jednak dowodów, a linie bliskowschodnie odpowiadają, że są znacznie bardziej efektywne, oferują wyższą jakość, a rządy wspierają je mniej niż np. w Stanach Zjednoczonych. 

Choć spór na argument toczy się od kilku lat, ostatnio nabrał tempa. Cierpliwość stracił przede wszystkim Akbar al Baker, który nie przebiera w słowach. Określił np. flotę Delta Air Lines jako "gównianą". Zapowiedział też, że na pewno nie ugnie się pod presją linii z Ameryki i Europy. Po stronie otwartego nieba dla linii z Bliskiego Wschodu stanęły m.in. linie British Airways, w których Qatar Airways mają 10 proc. udziałów. 

Otwierając połączenie do Amsterdamu al Baker zwrócił uwagę, że po stronie linii z Kataru stoi również rząd tego kraju. 

Miejsce zostało wybrane nieprzypadkowo - jak informuje agencja AFP, niedawno holenderski rząd zapowiedział, że wstrzyma przyznawanie praw przewozowych na lotnisko Schiphol dla linii z Bliskiego Wschodu. 

- Jeśli nie pozwolicie nam skorzystać w małym stopniu na dodatkowych lotach, nie oczekujcie kontraktów od naszego rządu - zagroził al Baker. 

Przyznał, że nie ma bezpośredniego wpływu na te decyzje, choć nie jest tajemnicą, że powiązania personalne pomiędzy rządem i kluczowymi przedsiębiorstwami w Katarze są bardzo bliskie. 

Qatar Airways ubiega się obecnie o prawa do zwiększenia częstotliwości lotów z Dohy do Amsterdamu z obecnych sześciu tygodniowo do siedmiu. 

Al Baker przypomniał, że przed piłkarskimi mistrzostwami świata w Katarze w 2022 r. kraj ten będzie bardzo mocno inwestował, a wykonawcami wielu projektów zostaną firmy zagraniczne. Według niego wartość inwestycji w najbliższych latach sięgnie 150 mld dolarów tylko w zakresie infrastruktury. Obecnie jednym z dużych zagranicznych inwestorów w Katarze jest Royal Dutch Shell - przypomniał al Baker. gość_0e006 - Profil
gość_0e006
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie