Rainbow Tours oczyszczony z zarzutów KNF

Tomasz Wyszyński - Profil Tomasz Wyszyński
28 maja 2015 11:22
Prokuratura Rejonowa Łódź Śródmieście umorzyła dochodzenie w sprawie wykonywania przez Rainbow Tours czynności ubezpieczeniowych bez wymaganego zezwolenia, polegających na zawieraniu umów "Gwarancji zwrotu kosztów" w przypadku rezygnacji z wyjazdu.
Reklama

Według Komisji Nadzoru Finansowego Rainbow Tours oferowała produkt tożsamy z umową ubezpieczenia. Tym samym KNF zarzucił Rainbow Tours prowadzenie tej działalności bez zezwolenia.

Rainbow Tours przedstawiło obszerne wyjaśnienia oraz opinie prawne, jednak KNF przekazała sprawę do zbadania prokuraturze, a także umieściła firmę Rainbow Tours na Liście Ostrzeżeń Publicznych. Zarząd Rainbow Tours sam zgłosił sprawę do prokuratury, dążąc do wyjaśnienia wszelkich wątpliwości i oczyszczenia się z zarzutów KNF.

"Gwarancja zwrotu kosztów" oferowana była klientom od 1 stycznia 2009 r. do 17 lipca 2014 r., a w momencie powzięcia wątpliwości przez KNF w sprawie jej legalności została wycofana z oferty. Według Rainbow Tours gwarancja była tylko i wyłącznie umową cywilnoprawną - opcjonalną, gwarantującą klientowi prawo odstąpienia od umowy o świadczenie usług turystycznych przy spełnieniu konkretnych warunków. Produkt ten oferowany był w przeważającej części bezpłatnie w trakcie promocji, przede wszystkim rozpoczęcia sprzedaży oferty, wraz innymi gwarancjami, takimi jak np. gwarancja najniższej ceny, czy bezpłatnej zmiany terminu.
Prokuratura uznała, iż zastrzeżenia KNF co do legalności oferty są bezpodstawne i nie dają żadnej podstawy do odpowiedzialności karnej zarządu Rainbow Tours. Gwarancja została uznana za umową cywilno-prawą podobną do umowy ubezpieczenia, nie zaś umową ubezpieczenia, gdyż oferowana była tylko i wyłącznie jako element dodatkowy umowy i nie wymagała wpłacenia składki.
Ten artykuł powstał na podstawie materiałów prasowych nadesłanych do redakcji przez podmiot trzeci. Portal Pasazer.com nie bierze odpowiedzialności za merytoryczną treść artykułu, którego nie jest autorem.
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama