Trzy oferty na zakup TAP Portugal

Dominik Sipiński - Profil Dominik Sipiński
18 maja 2015 09:05
1 komentarz
Portugalski rząd otrzymał trzy oferty w procesie prywatyzacji linii TAP Portugal. Jak informuje agencja Reuters, powołując się na własne źródła, wśród zainteresowanych jest German Efromovich, brazylijski inwestor z polskim paszportem.
Reklama

To już drugie podejście do prywatyzacji zadłużonego przewoźnika. Jak wyjaśnia Reuters, portugalski rząd nie może dofinansować linii, bo zabraniają tego przepisy unijne. Pierwsza próba prywatyzacji w 2012 r. była nieudana. Długi przewoźnika przekraczają miliard euro.

Reuters informuje, że jednym z trzech zainteresowanych jest brazylijsko-kolumbijski inwestor German Efromovich. Od 2012 r. ma on polski paszport. Rodzice Efromovicha wyemigrowali z Polski do Ameryki Południowej po drugiej wojnie światowej. Polskie obywatelstwo powoduje, że jest on traktowany jak inwestor unijny, co może być dużym ułatwieniem podczas zakupu TAP-u. Zgodnie z europejskimi przepisami, akcjonariusze spoza wspólnoty nie mogą mieć ponad 50 proc. akcji w liniach lotniczych z UE.

Efromovich jest już właścicielem linii Avianca-TACA.

Jego rywalem, zgodnie z informacjami Reutersa, ma być David Neeleman, brazylijsko-amerykański przedsiębiorca. Jest on założycielem linii jetBlue oraz dyrektorem wykonawczym brazylijskiego przewoźnika Azul.

Trzecim oferentem jest ponoć Miguel Pais de Amaral, portugalski inwestor, który do tej pory nie był aktywny w branży lotniczej. Jego oferta ma uwzględniać rzekomo zaangażowanie amerykański funduszy inwestycyjnych.

Portugalski rząd sprzedaje 61 proc. akcji TAP-u. Zgodnie z obietnicą złożoną protestującym związkowcom, państwo zachowa pakiet 34 proc. akcji linii, który zamierza sprzedać w ciągu kolejnych dwóch lat. Warunkiem prywatyzacji jest zakaz grupowych zwolnień do czasu sprzedaży ostatnich akcji przez państwo.
Reklama

Ostatnie komentarze

gość_e083a 2015-05-18 16:15   
gość_e083a - Profil gość_e083a
O ile pamiętam German Efromovich prowadził także rozmowy o zakupie pakietu akcji PLL LOT SA.
Ciekawe czy sojusz Avianca + TAP Portugal + LOT miałby sens biznesowy?
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama