Inwestycje w bazę paliwową na Lotnisku Chopina

Dominik Sipiński - Profil Dominik Sipiński
16 maja 2015 12:28
PPL ogłosił przetarg na budowę nowej bazy rozładunku paliw z cystern kolejowych i budowę rurociągu do magazynów paliwa. Inwestycja potrwa 10 miesięcy i według szacunków lotniska będzie kosztować ponad 5,2 mln euro (ok. 20,9 mln zł).
Reklama

Spółka zarządzająca Lotniskiem Chopina ogłosiła przetarg, który składa się z dwóch zadań. Pierwszym jest budowa rozładunkowego frontu kolejowego, czyli infrastruktury potrzebnej do przepompowania paliwa z cystern kolejowych. Front znajdzie się pomiędzy torami linii kolejowej Warszawa-Radom a torami metra warszawskiego, na południe od wiaduktu w ciągu ul. Poleczki.

Inwestor będzie musiał zbudować całą infrastrukturę kolejową frontu rozładunkowego.

Drugim zadaniem jest budowa rurociągu o długości ok. 1650 metrów. Rozpocznie się on w nowo zbudowanym froncie rozładunkowym, a zakończy w pobliżu obecnej bazy Petrolotu przy ul. Wirażowej, na działce należącej do PPL-u. Rurociąg będzie przebiegał pod torami kolejowymi, trasą szybkiego ruchu oraz ul. Wirażową.

Wykonawca będzie miał 10 miesięcy na zrealizowanie projektu. O wyborze oferty zadecyduje przede wszystkim cena (90 proc. oceny), a także termin wykonania (6 proc.) oraz długość gwarancji (4 proc.).

Docelowo inwestycja ma umożliwić doprowadzenie paliwa rurociągami bezpośrednio na stanowiska postojowe samolotów i tankowanie ich bez wykorzystania autocystern. Sieć odpowiednich rur pod płytą postojową jest już ułożona od 5 lat. Do tej pory lotnisku nie udało się jednak zrealizować inwestycji w infrastrukturę umożliwiającą przeładunek z kolei. Obecny przetarg to już czwarte podejście do tej inwestycji - pierwszy raz PPL ogłosił zamówienie publiczne w tym kierunku na początku 2013 r.

Jeśli uda się zrealizować inwestycje, na warszawskim lotnisku mogą pojawić się nowi, tańsi dostawcy paliwa lotniczego.
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama