W airberlin i Southwest najłatwiej o bilety-nagrody

Dominik Sipiński - Profil Dominik Sipiński
16 maja 2015 09:27
2 komentarze
Uczestnicy programów lojalnościowych linii airberlin i Southwest mogą najłatwiej wykorzystać zdobyte punkty. Jak pokazało coroczne badanie IdeaWorks, opublikowane przez "The Wall Street Journal", bilety-nagrody były dostępne na 100 proc. tras.
Reklama

W szóstej edycji badania IdeaWorks sprawdzona została dostępność biletów łącznie w 25 programach lojalnościowych linii lotniczych. Analitycy sprawdzali, czy są w stanie kupić bilety na interesujący ich lot. Ocena uwzględnia zatem samą dostępność biletów-nagród, a nie ich wartość czy łatwość uzbierania odpowiedniej liczby mil.

Analitycy próbowali zarezerwować bilety-nagrody na 10 najpopularniejszych trasach każdej linii na krótkim dystansie i 10 długodystansowych. Każda próba dotyczyła dwóch biletów powrotnych na losowo wybrane daty w sezonie letnim 2015.

Zdecydowanymi zwycięzcami zostali airberlin (program topbonus) i Southwest (Rapid Rewards). W obydwu programach bilety-nagrody były dostępne na 100 proc. tras, podobnie jak przed rokiem.

Analitycy zwrócili uwagę, że Southwest, w przeciwieństwie do wielu linii tradycyjnych, nie stosuje sztywnych cen w milach za określony typy tras (np. 30 tys. mil za trasę krótkodystansową). Przewoźnik przelicza zdobyte przez pasażerów punkty na dolary. Dlatego nie ma ograniczeń w dostępności biletów - pasażer może kupić każdy bilet, o ile ma wystarczająco dużo punktów.

Inaczej jest w airberlin - przewoźnik stosuje sztywne stawki. Jednak mimo to ich dostępność jest bardzo duża. Podobnie jak z cenami biletów, w programie topbonus po wyczerpaniu biletów dostępnych w pierwszej cenie "milowej" następuje podwyższenie stawki.

Na trzecim miejscu znalazła się linia Virgin Australia (program Velocity) z dostępnością biletów na poziomie 96,4 proc. zapytań (spadek o 2,9 pkt proc.). Kolejne lokaty zajęli: Air Canada z programem Aeroplan (90,7 proc, wzrost o 10 pkt proc.) i Singapore z KrisFlyer (90,0 proc., wzrost o 3,6 pkt proc.).

Spośród przewoźników europejskich najwyżej sklasyfikowany został program Miles&More grupy Lufthansa, w którym rezerwacje biletów umożliwiają również linie z sojuszu Star Alliance, w tym LOT. Miles&More miał dostępność biletów na poziomie 87,1 proc. (wzrost o 5 pkt proc.), co dało programowi siódmą lokatę.

Gorzej wypadły Executive Club British Airways (10. miejsce z 80-proc. dostępnością - wzrost o 7,9 pkt proc.), MilleMiglia Alitalii (14. miejsce, 70,7 proc., nieklasyfikowany rok temu) oraz Flying Blue Air France-KLM (19. miejsce, 65,0 proc., wzrost o 13,6 pkt proc.).

Najsłabszymi programami lojalnościowymi pod względem dostępności biletów w Europie zostały Miles & Smiles Turkish Airlines (63,6 proc., spadek aż o 22,1 pkt proc.) oraz EuroBonus SAS-u (55,0 proc., nieklasyfikowany rok temu). Na świecie jeszcze gorsze były programy Air China (50,7 proc.), Avianca (49,3 proc.) i LAN-u (44,3 proc.).

Reklama

Ostatnie komentarze

gość_eabac 2015-05-23 17:16   
gość_eabac - Profil gość_eabac
W LH tez mozesz dostac 125 mil za lot w Europie, wszystko zależy od klasy rezerwacyjnej biletu, jesli taryfa jest restrykcyjna to mil jest mało. SAS przynajmniej daje złoty status za liczbę odbytych lotow, a M&M mozna sie tylko na FF załapać, jesli ktoś drogich biletów nie kupuje, ale lata często.
gość_78196 2015-05-23 13:46   
gość_78196 - Profil gość_78196
W SASie za lot europejski dostaje się śmieszne 125pkt, a za ten sam lot w LH 500. A w holidaycheck 1 recenzja to 100pkt.
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama