Kwietniowy strajk kontrolerów powodem spadku ruchu w Paryżu

Mirosław Pachowicz - Profil Mirosław Pachowicz
18 maja 2015 07:42
Oba paryskie lotniska obsłużyły w kwietniu br. 7,9 mln podróżnych. To o 1,6 proc. mniej niż w analogicznym okresie ub. r. Spadek ruchu jest przede wszystkim wynikiem dwudniowego strajku kontrolerów lotu oraz wyjątkowo długich tegorocznych ferii wiosennych we Francji.
Reklama

Port lotniczy Roissy obsłużył 5,4 mln podróżnych (-1,8 proc.), a Orly - 2,5 mln (-1,0 proc.).

Jedynie tylko trasy międzykontynentalne zanotowały niewielki wzrost ilości osób (+0,2 proc.). Zwraca także uwagę, iż udział poszczególnych kierunków w generowaniu potoków pasażerskich jest nierówny i bardzo zróżnicowany. Najszybciej rozwijały się trasy do Azji Pacyficznej (+5,5 proc.). Dalej uplasowały się połączenia do Francuskich Terytoriów Zamorskich (+2,1). Kierunki w Ameryce Północnej wzrosły o 1,0 proc.

Na pozostałych połączeniach dalekiego zasięgu odnotowano spadki: po -2,4 proc. zmniejszył się ruch do Afryki i Ameryki Południowej, o 1,7 proc. mniej pasażerów poleciało na Bliski Wschód.

Ilość osób na trasach europejskich spadła się o 2,3 proc. Jeszcze mniej podróżnych skorzystało z połączeń krajowych (-3,8 proc.).

Od początku roku na obu głównych paryskich lotniskach odprawiono 28,5 mln pasażerów. To o 1 proc. więcej niż w tym samym okresie 2014 r.

W Stambule - na jednym z najważniejszych lotnisk z grupy Aéroports de Paris - ruch wzrósł o 6,2 proc. (w kwietniu skorzystało z niego niecałe 5 mln osób). W porcie wykonano ponad 36 tys. operacji lotniczych (+4,9 proc.).

Ruch szybko wzrastał także w Ankarze (+7 proc., ponad 1 mln) i Izmirze (+7 proc., ponad 900 tys.). Najszybciej rozwijało się jednak lotnisko w Gazipaşa (+39,8 proc.). Największy spadek zanotowały z kolei lotniska w Tunezji (-14,6 proc.).

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama