Sąd Europejski: Przejęcie Austrian przez Lufthansę legalne

15 maja 2015 08:58
Sąd Europejski utrzymał w mocy decyzje Komisji Europejskiej zezwalające na przejęcie Austrian Airlines przez Lufthansa Group oraz na udzielenie austriackiemu przewoźnikowi wsparcia publicznego. Postanowienia z 2008 r. zaskarżyła austriacka linia Niki należąca do airberlin.
Reklama
Linie Niki w dwóch osobnych postępowaniach zaskarżyły dwie decyzje Komisji Europejskiej: o zgodzie na przejęcie Austrian Airlines przez Lufthansę oraz o wsparciu finansowym zmiany właścicielskiej przez rząd Austrii.

Jedno z postępowań przed Sądem w Luksemburgu trwało sześć lat, a drugie - pięć. Obydwa wyroki zapadły równocześnie i zostały ogłoszone przez ten sam skład sędziów.

W skardze na zgodę na przejęcie Austrian Airlines przez Lufthansę oraz wsparcie finansowe tej operacji z budżetu Austrii Niki podniosło kwestie formalne. Przewoźnik argumentował, że decyzja została podjęta z naruszeniem Traktatu o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej, że Komisja nie wystarczająco uzasadniła zgodę oraz że nadużyła władzy. Niki zwrócił uwagę m.in. na to, że pomoc publiczna trafiła de facto do Lufthansy, a nie do Austrian Airlines, a niemiecka linia nie spełniała warunków, by takie wsparcie otrzymać.

Sąd odrzucił jednak wszystkie te zarzuty. Podkreślił m.in., że chociaż wsparcie formalnie trafiło do spółki zależnej Lufthansy, jego faktycznym celem było ratowanie Austrian Airlines. A ta linia spełniała warunki do otrzymania takiej pomocy.

W drugim postępowaniu linie Niki kwestionowały zgodę na koncentrację udzieloną Austrian Airlines i Lufthansie. Zarzucały Komisji m.in. niedostateczne zbadanie rynku oraz wydanie decyzji nieuwzględniającej realiów biznesu lotniczego.

Sąd szczegółowo odniósł się do tych zarzutów i bardzo wyczerpująco przeanalizował proces decyzyjny Komisji. Stwierdził w rezultacie, że decyzja Brukseli była podjęta we właściwy sposób. Pełna treść wyroku jest dostępna w internecie - dla osób zainteresowanych to ciekawy case study działania Komisji w obszarze lotnictwa.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy