Rośnie popyt na światowym rynku lotniczym

Dominik Sipiński - Profil Dominik Sipiński
13 maja 2015 12:10
W I kwartale tego roku na całym świecie odprawiono o 6,1 proc. więcej pasażerów niż w tym samym okresie 2014 r. - wynika z danych Airports Council International (ACI World). Na trasach międzynarodowych ruch wzrósł o 6,8 proc., a na krajowych - o 5,7 proc.
Reklama

Najszybsze wzrosty notują regiony Azji i Pacyfiku oraz Bliskiego Wschodu. Od stycznia do marca liczba pasażerów zwiększyła się tam odpowiednio o 8,5 i 9,4 proc. O 6,6 proc. więcej pasażerów odprawiły lotniska w rejonie Ameryki Łacińskiej wraz z Karaibami. Skromniejsze wzrosty notowały pozostałe części świata: Europa (5,1 proc.), Ameryka Północna (4,2 proc.) i Afryka (3,5 proc.).

Pod względem liczby pasażerów na trasach międzynarodowych najszybciej rozwijają się regiony Ameryki Łacińskiej wraz z Karaibami oraz Bliskiego Wschodu, które zanotowały wzrosty wynoszące 9,9 proc. Z kolei pasażerów krajowych najszybciej przybywa w Azji i rejonie Pacyfiku - o 8,5 proc.

Wśród najszybciej rosnących lotnisk jest wiele z Bliskiego Wschodu i Azji, czyli dwóch najdynamiczniej rosnących regionów. Analitycy ACI wyróżniają m.in: Szanghaj (17,7 proc. wzrostu w I kwartale), Seul (15,6 proc.), Bangkok (14,8 proc.) i New Delhi (13,0 proc.), a także Abu Zabi (21,1 proc.) i Dohę (16,8 proc.).

Wolniej rośnie ruch cargo. W I kwartale światowy popyt zwiększył się o 4,7 proc., w tym na trasach międzynarodowych o 5,8 proc. i na krajowych o 2,2 proc.
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama