AF-KLM: W kwietniu 2 proc. pasażerów mniej

Mirosław Pachowicz - Profil Mirosław Pachowicz
12 maja 2015 15:48
Linie z francusko-holenderskiej grupy AF-KLM przewiozły w kwietniu br. 6,5 mln pasażerów. To o 2 proc. mniej niż w tym samym miesiącu przed rokiem. To efekt postępującego przenoszenia części rejsów krótkiego i średniego zasięgu do niskokosztowej Transavii.
Reklama

Spadło także średnie wypełnienie samolotów o 1,1 pkt proc. do poziomu 85,2 proc.

Zgodnie z nową strategią Air France i KLM rozwijają głównie segment lotów dalekodystansowych w oparciu o przesiadki w hubach w Paryżu CDG i Amsterdamie. Dlatego najbardziej wzrosło zarówno oferowanie jak i ruch na trasach transkontynentalnych. I tak szczególnie szybko rozwijały się połączenia do Ameryki Łacińskiej, dokąd przewieziono 239 tys. pasażerów (o 2,5 proc. więcej niż w kwietniu przed rokiem). Jednocześnie oferowanie na nich wzrosło o 6,1 proc.

Dobre wyniki zanotowały także trasy w rejon Karaibów i Oceanu Indyjskiego. Skorzystało z nich ok. 289 tys. osób (+3,5 proc.), przy wzrastającym o 2,9 pkt proc. średnim wykorzystaniu miejsc pasażerskich.

Najwięcej podróżnych korzystających z oferty lotów międzykontynentalnych przewieziono jednak do Ameryki Północnej (611 tys., +0,1 proc.) i Azji (507 tys., +2 proc.). W obu tych segmentach o 1,9 proc. wzrosło oferowanie.

Ujemne wyniki notowały tylko trasy afrykańskie i bliskowschodnie. Oferowanie na nich spadło o 2,5 proc. Zmniejszyła się też ilość przewiezionych osób (419 tys., -1,5 proc.) i wypełnienie maszyn (82 proc., -1,6 pkt proc.).

W segmencie europejskich tras bliskich i średniego zasięgu trwa proces przenoszenia połączeń typu point-to-point obsługiwanych z portów innych niż Paryż CDG lub Amsterdam do niskobudżetowej Transavii. Z tego powodu oferowanie w AF-KLM zmniejszyło się na nich o 5,5 proc. Mimo to, ilość przewiezionych osób na tego typu połączeniach spadła tylko o 3,3 proc., wzrosło bowiem o niecały procent średnie wypełnienie samolotów (80,0 proc.).

Dobre wyniki przewozowe notuje w związku z powyższym Transavia, której oferowanie poszło w górę aż o 7,1 proc. Z usług tej linii skorzystało w kwietniu 0,8 mln podróżnych (o 7,6 proc. r.d.r.). Spadł jedynie współczynnik LF (-2,1 pkt proc.) osiągając poziom 88,4 proc.

Grupa AF-KLM restrukturyzuje także segment cargo. W kwietniu linie do niej należące przewiozły 703 mln tonokilometrów, a więc o 14,9 proc. mniej niż w tym samym miesiącu przed rokiem.
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama