airberlin: Ponad 11-proc. wzrost w Polsce

Dominik Sipiński - Profil Dominik Sipiński
12 maja 2015 17:32
12 komentarzy
Linia airberlin przewiozła w 2014 r. na trasach z Niemiec do Polski o 12,4 proc. pasażerów więcej niż rok temu, a w kierunku odwrotnym - o 10,9 proc. więcej. Łącznie przewoźnik w latach 2013-2014 obsłużył na polskich trasach prawie 500 tys. osób.
Reklama

Jak wynika z danych przewoźnika, w 2014 r. airberlin przewiózł z trzech polskich lotnisk, z których linia oferuje loty, łącznie 466 tys. osób.

Przewoźnik szacuje, że kolejnych nawet 200 tys. Polaków rocznie może latać na pokładach samolotów airberlin bezpośrednio z Berlina. Dotyczy to szczególnie mieszkańców zachodniej części kraju.

- Dokładna liczba jest jednak trudna do oszacowania, bo wiele z tych osób kupuje bilety przez touroperatorów i pośredników, więc nie możemy prowadzić pełnych statystyk - zastrzega w rozmowie z Pasazer.com Aage Dünhaupt, wiceprezes ds. komunikacji w airberlin.

Największy wzrost przewoźnik zanotował na trasie Berlin-Warszawa. Do stolicy Polski poleciało w 2013 r. o 37 proc. pasażerów więcej niż rok wcześniej, a w kierunku odwrotnym o 39,7 proc. więcej. Łącznie na tej trasie podróżowało 125 tys. osób.

Na połączeniu do Gdańska przewoźnik zanotował niewielki wzrost. Do Polski przyleciało o 5,7 proc. więcej pasażerów niż w 2013 r., a z Gdańska do Berlina podróżowało o 0,2 proc. więcej. Niewielkie spadki airberlin zanotował w Krakowie: na trasie do Polski ubyło 2,3 proc. osób, a do Berlina 3,4 proc.

- Miasta różnią się typem pasażerów. W Warszawie jest największy ruch point-to-point, w dużej mierze polskich pasażerów. Kraków to mniej więcej po równo pasażerów z Polski i Niemiec, a także ze Stanów Zjednoczonych. Z kolei na trasie do Gdańska do tej pory dominowali pasażerowie z Niemiec - wyjaśnia Christoph Horak, country manager airberlin w Polsce.


Najlepsze wypełnienie samolotów przewoźnik notuje na trasie z i do Warszawy, gdzie średnio w samolocie zapełnionych jest ok. 80 proc. miejsc. Podobny, nieznacznie słabszy wynik przewoźnik odnotował na trasie do Krakowa. Jedynie na trasie do Gdańska wypełnienie było poniżej 70 proc.

- Ten wynik był dla nas niesatysfakcjonujący, dlatego teraz połączenie do Gdańska obsługuje Darwin Airlines samolotami Saab 2000 - tłumaczy Horak.

W tym roku widać już jednak zmiany w ofercie przewoźnika. Po zwiększeniu liczby połączeń do Warszawy i Gdańska od kwietnia przewoźnik oferuje obecnie 64 loty tygodniowo pomiędzy Berlinem a Polską: 25 do Warszawy, 20 do Gdańska i 19 do Krakowa. Nowy rozkład jest też lepiej dostosowany do potrzeb pasażerów biznesowych i tranzytowych.

Już w zeszłym roku ok. 60 proc. pasażerów airberlin z Polski przesiadało się w Berlinie na dalsze loty, a tylko ok. 40 proc. podróżowało wyłącznie do lub z stolicy Niemiec. Najpopularniejszymi kierunkami przesiadek były: Dusseldorf, Chicago, Nowy Jork, Stuttgart i Madryt.

Pomimo zwiększenia częstotliwości lotów airberlin w tym roku liczy na podobną jak w ubiegłym liczbę pasażerów lub niewielki wzrost. Wynika to z wprowadzenia na trasy do Polski mniejszych samolotów. Odrzutowce zastąpiły bombardiery Q400.

Wkrótce opublikujemy wywiad z Christophem Horakiem na temat rozwoju przewoźnika na polskim rynku.

fot. Piotr Bożyk
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_fd7ac 2015-05-14 17:51   
gość_fd7ac - Profil gość_fd7ac
linia bardzo OK - leciałem z nimi 2m temu do/ z JFK, jedyne co mi się nie podobało to po przylocie w sobotę rano do TXL miałem 35 min na przesiadkę - biegiem z jewdnego terminalu na drugi bądź koniec tego samego (nie pamiętam bo ledwo zdążyłem) a nikt nawet nie czekał aby przeprowadzić ok 10 osób szybciej. o dziwo bagaż zdążył
gość_50884 2015-05-14 16:13   
gość_50884 - Profil gość_50884
Mietek, lotnisko Tegel nie jest jak Etiuda. Chodzi Tobie o Terminal 2 pewnie, zbudowany by odciazyc glowny terminal do otwarcia BER.
Ja Tegel lubie bo sa tam bardzo krotkie drogi od odprawy do samolotu.
A za Air Berlin trzymam kciuki by w koncu wyszli na prosta droge bo to jest bardzo fajna linia.
mietek 2015-05-14 13:53   
mietek - Profil mietek
Ja leciałem w tym roku pierwszy raz AB na trasie CPH-TXL-WAW i powiem szczerze, że było całkiem przyjemnie. Jedyne do czego można się przyczepić to lotnisko w Berlinie...przypomina trochę słynną Etiudę na Okęciu:)
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama